Ana Sayfa Teknoloji Beacon Teknolojisi ve Kullanım Alanları

Beacon Teknolojisi ve Kullanım Alanları

Beacon Teknolojisi ve Kullanım Alanları

Beacon teknolojisi, kapalı alanlarda dahi cep telefonlarına nerede olduklarını bildiren sinyaller yollamayı sağlayan bir sistemdir. Ancak bu teknoloji ile farklı şeyler de yapmak mümkündür. Beacon cihazları ise Bluetooth cihazları ile entegreli çalışmaktadır. Cep telefonu üzerinden bir uygulamanın sunulan yer bildirim sinyaline tepki olarak bulunulan yer hakkında eylem seçenekleri sunması bu teknolojinin temelini oluşturmaktadır.

Beacon teknolojisi başta mağazalar, stadyumlar, müzeler, toplu taşıma sistemleri, eğitim ve öğretim kurumları gibi kullanıcının anında bilgi almayı seçeceği tüm kapalı veya açık alanlarda kullanılmaktadır. Ev veya iş yeri otomasyonu gibi sistemlerde de oldukça önemli bir rolü olan Beacon sistemleri en son aşamada mağazada ve offline ödeme seçeneklerinde kullanılmaktadır.

Beacon Teknolojisi ve Kullanım Alanları

Apple markası tarafından tasarlanan ve iBeacon adını verdiği uygulama ile farklı mekanlarda yapılacak olan pazarlama veya satış aktiviteleri için eylemler desteklenmektedir. Müşterileri belli reyonlara özendirmek veya reyonlardaki indirimleri iletmek hatta otomatik olarak yakınlarında oldukları ürünün detaylı bilgilerini cep telefonlarında görmelerini sağlamak gibi çeşitli kolaylıklar da vardır.

Beacon sinyalini cep telefonunun algıladığı anda ev otomasyon sistemi tarafından bir sistem de aktif olmaktadır. Örneğin; eve gelmeden ışıkları açabilirsiniz, eve yaklaştığınızda klimaları veya kombiyi çalıştırabilirsiniz. Evde olmadan perdeleri kapatabilirsiniz. Ya da evdeki alarm sistemine dahi evde olmadan müdahale edebilirsiniz. Bu kapsamda cep telefonunuzda ev otomasyon sisteminizin arayüzü kullanıma açılırken tüketici dostu bir teknoloji olması da oldukça dikkat çekiyor.

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Bir blogger olarak paylaşmış olduğunuz makaleleri düzenli olarak takip ediyorum. Kişisel blogum olan osmanalkan.com a sizleri de beklerim

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin