Teknoloji

Beacon Teknolojisi ve Kullanım Alanları

Beacon teknolojisi, kapalı alanlarda dahi cep telefonlarına nerede olduklarını bildiren sinyaller yollamayı sağlayan bir sistemdir. Ancak bu teknoloji ile farklı şeyler de yapmak mümkündür. Beacon cihazları ise Bluetooth cihazları ile entegreli çalışmaktadır. Cep telefonu üzerinden bir uygulamanın sunulan yer bildirim sinyaline tepki olarak bulunulan yer hakkında eylem seçenekleri sunması bu teknolojinin temelini oluşturmaktadır.

Beacon teknolojisi başta mağazalar, stadyumlar, müzeler, toplu taşıma sistemleri, eğitim ve öğretim kurumları gibi kullanıcının anında bilgi almayı seçeceği tüm kapalı veya açık alanlarda kullanılmaktadır. Ev veya iş yeri otomasyonu gibi sistemlerde de oldukça önemli bir rolü olan Beacon sistemleri en son aşamada mağazada ve offline ödeme seçeneklerinde kullanılmaktadır.

Beacon Teknolojisi ve Kullanım Alanları

Apple markası tarafından tasarlanan ve iBeacon adını verdiği uygulama ile farklı mekanlarda yapılacak olan pazarlama veya satış aktiviteleri için eylemler desteklenmektedir. Müşterileri belli reyonlara özendirmek veya reyonlardaki indirimleri iletmek hatta otomatik olarak yakınlarında oldukları ürünün detaylı bilgilerini cep telefonlarında görmelerini sağlamak gibi çeşitli kolaylıklar da vardır.

Beacon sinyalini cep telefonunun algıladığı anda ev otomasyon sistemi tarafından bir sistem de aktif olmaktadır. Örneğin; eve gelmeden ışıkları açabilirsiniz, eve yaklaştığınızda klimaları veya kombiyi çalıştırabilirsiniz. Evde olmadan perdeleri kapatabilirsiniz. Ya da evdeki alarm sistemine dahi evde olmadan müdahale edebilirsiniz. Bu kapsamda cep telefonunuzda ev otomasyon sisteminizin arayüzü kullanıma açılırken tüketici dostu bir teknoloji olması da oldukça dikkat çekiyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir Yorum

  1. Bir blogger olarak paylaşmış olduğunuz makaleleri düzenli olarak takip ediyorum. Kişisel blogum olan osmanalkan.com a sizleri de beklerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu