Teknoloji

BBC, Güneş Tutulmasının Uzaydan Çekilmiş Videosunu Yayınladı

Uzay araştırmaları ve uzay ile alakalı yapılan çalışmalar BBC tarafından yakından takip ediliyor. Genelde özel araştırmalarla hazırlanan belgeselleri paylaşan BBC, son yıllarda uzay temalı çalışmaları da paylaşmaya başladı. Son olarak özel bir belgesel serisi sunulmuştu. Bu kapsamda yeni bir çalışmanın daha videosu yayınlandı. Bu kez yayınlanan video, Güneş tutulmasının uzaydan çekilmiş görüntülerini içeriyor.

Güneş Tutulması Uzaydan İzlendi

2017 yılının Ağustos ayında gerçekleşen Güneş tutulmasını görüntülemek isteyen iki makine mühendisi tarafından oluşturulan çalışmada, özel bir helyum balonu kullanıldı. Helyum balonunun hedeflenen yüksekliğe ulaşması için çalışma yapan iki mühendis, bu amaç için oluşturulmuş balonu tutulma zamanına göre uzaya gönderdi.

Balonun üzerinde yer alan ve her çekim durumuna karşı korumalı olan 360 derece kameralarla beraber, 50 km yüksekliğe ulaşıldı. Helyum balonu kademeli olarak 50 km yüksekliğe kadar çıkıp, burada bir süre sabit tutuldu. Balonun sabit tutulduğu süre içerisinde gerçekleşen Güneş tutulması ise, yan bir açıdan kayıt altına alınabildi.

Güneş tutulmasının uzaydan nasıl görüntülendiğini net bir şekilde ortaya koyan çalışma sonrasında görüntüleri elde etmek için iki mühendisin bir paraşüt sistemini devreye soktuğunu belirtelim. Güzel bir teknoloji örneği olan otomatik paraşüt sistemi devreye sokuldu ve balon yeniden yeryüzüne indirilebildi. Bu şekilde görüntülerin kurtarılması da sağlanmış oldu.

Görüntüleri değerlendiren BBC, öncelikle 360 derece kameralar tarafından kayıt edilen görüntüleri birleştirdi. Ardı ardına eklenen görseller hızlandırıldı. Sonrasında ise 16:9 formatına getirildi. 16:9 formatına getirilen görüntülerden ise 6 dakikalık video oluşturuldu. Daha sonra video belgesel serisine dahil edilerek yayınlandı.

Süreç hakkında detaylı bilginin de verildiği video, Güneş tutulmasının uzaydan nasıl izlenebileceğini göstermekte. Ayrıca video Dünya yüzeyinin tutulma sırasında ne derece karanlığa büründüğünü de gösteriyor. Benzeri çalışmaların, BBC belgesel serileri kapsamında devam etmesini bekliyoruz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu