Sosyal Medya

Başkasının Instagram Hesabını Kapatmak İçin Neler Yapılır?

Başkasının Instagram hesabı nasıl kapatılır sorusu birçok defa bizlere soruldu ve bunu mail veya yorum olarak kullanıcılara aktardık. Çeşitli sebeplere dayalı olarak başkasının Instagram hesabını kapatmak veya ceza almasını istiyor olabilirsiniz. Bu durumda çeşitli yöntemler ve formlar bulunmaktadır.

Bu formlar sayesinde istemediğiniz bir kullanıcının Instagram tarafından ceza alınması veya tamamen uzaklaştırılması mümkün. Fakat geçerli sebeplere sahip olmanız gerekiyor. Geçersiz nedenlere bağlı olarak bir Instagram hesabını kapatmak veya ceza alınmasını sağlamak mümkün olmamaktadır.

Başkasının Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır?

Başkasının Instagram hesabını kapatmak için ilgili hesabın Instagram topluluk kurallarını veya kullanım koşullarını ihlal etmesi gerekiyor. Bunlardan herhangi birini sağlayan Instagram hesabını kapatmak oldukça kolay ve kısa sürede sağlanmaktadır. Örnek olarak ilgili hesap uygunsuz paylaşımlarda bulunuyorsa veya spam türünde gönderiler sağlıyorsa hesabı kapatmak mümkün olacaktır.

Bu şartları sağladıktan sonra Instagram ekibine hesabı bildirmek gerekiyor. Instagram ekibi ilgili hesabı kısa sürelerde inceleyip gerekli müdahaleyi sağlayacaktır. Hesabın kapatılması veya ceza alması tamamen hesabı inceleyen Instagram ekibine bağlı olacaktır. Instagram, kurallara uymayan hesaplara karşı ağır yaptırımlar uygulamaktadır. Durum bu yönde olduğu için kapatmak istediğiniz Instagram hesabını bu yolla silinmesi mümkün hale gelmektedir.

Başkasının Instagram hesabını kapatmak için izlenecek yollar neler? Öncelikle Instagram hesabını şikayet etme içeriğinde yer alan linklerden size uygun olan formu bulun. Buradan ilgili forma ulaştıktan sonra gerekli alanları uygun ve eksiksiz olacak şekilde doldurun. Bu yöntemle ilgili Instagram hesabı destek ekibine iletilmiş olacaktır.

Başkasının Instagram Hesabını Şikayet Etme

Yukarıdaki yöntemin dışında ilgili hesabı Instagram uygulaması üzerinden de şikayet edebilirsiniz. Bunun için kapatmak istediğiniz hesabın profiline giriş yapın. Sağ üst köşede bulunan yan yana üç nokta simgesine dokunun. Aşağıdan yukarı açılan pencereden “Şikayet Et” butonuna tıklayın ve karşınıza çıkan talimatları takip edin.

Her iki yöntemde kapatılmasını uygun gördüğünüz Instagram hesapları için kesin çözüm sağlayacaktır. Peki ilgili Instagram hesabı ne zaman kapatılır? Bu durum genellikle bir hafta sürmektedir. Fakat yoğunluk durumu göz önüne alındığında iki hafta gibi sürelerde ortaya çıkabilmektedir. Siz geçerli nedenlere sahip olduğunuz sürece ilgili Instagram hesabının kapatılacağından emin olabilirsiniz.

Başkasının Instagram Hesabını Kapatma Nedenleri

Instagram daha temiz ve güvenli bir platform sunmak için çeşitli kuralları bünyesinde barındırmaktadır. Bu kurallara uymayan kullanıcılar ise Instagram destek ekibi tarafından direkt olarak uzaklaştırılmakta veya cezalandırılmaktadır. Sizler için en önde olan Instagram topluluk kurallarını sıraladık. Buna göre kapatılması uygun olan hesapların hangi türden olduğuna daha vakıf olabileceksiniz.

  • Kural 1: +18 ve benzeri uygunsuz paylaşımlarda bulunmak
  • Kural 2: Spam niteliği taşıyan gönderiler yayınlamak
  • Kural 3: Telif hakkı ve aynı niteliği taşıyan benzer eylemlerde bulunmak
  • Kural 4: Başka bir hesabı taklit etmek (Klonlamak)
  • Kural 5: Yasalara uygun olmayan içerikler paylaşmak
  • Kural 6: Başka bir kullanıcıyı taciz etmek (DM, yorumlar vb.)
  • Kural 7: Instagram kullanım yaş sınırında olmamak (13 Yaş)
  • Kural 8: İnandırıcı tehdit ve nefret söylemi içeren gönderiler paylaşmak
  • Kural 9: Kamusal ve kişisel güvenliğe yönelik tehdit içeren söylemlerde bulunmak
  • Kural 10: Yapay beğeni, takipçi ve benzeri eylemlerde bulunmak

Başkasının Instagram Hesabını Kapatma Örnekleri

Bu başlığımızda konuyu daha da kapsamlı kılmak adına çeşitli senaryolar ile başka bir kullanıcının Instagram hesabını nasıl kapatılacağına dair örnekler sunacağız. Bu örnek üzerinden hareket ederek daha doğru adımlar sağlayabilirsiniz. İlk örneğimizden başlayalım:

1.Örnek:

Kapatmak istediğiniz Instagram hesabı sizi sürekli taciz ediyorsa yani DM (Direkt Mesaj) üzerinden uygunsuz mesajlar veya gönderiler gönderiyorsa bunu report edebilir ve ilgili hesabın kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için gelen mesajın üzerine uzunca dokunun. Açılan seçeneklerden “Şikayet Et” butonuna tıklayın ve bunu Instagram’a bildirin. Bu durum yukarıda sıraladığımız 6. Kuralı ifade etmektedir.

2.Örnek:

Kapatılmasını uygun gördüğünüz hesap yasalara uygun olmayan veya +18 tarzı içerikler paylaşıyor olabilir. Bu durumda ilgili paylaşımın Instagram destek ekibine bildirmek gerekir. Bunun için ilgili hesabın paylaşımına ulaşın. Paylaşımın sağ üst köşesinde bulunan yan yana üç nokta simgesine dokunun. Çıkan seçenekler içerisinden “Şikayet Et” butonuna dokunun ve talimatları takip edin. Bu durum yukarıda sıraladığımız 1. ve 5. Kuralı ifade etmektedir.

3.Örnek:

Son dönemde sıkça karşılaştığımız durumlardan bir diğeri ise hesabımızı taklit eden yani klonlayan hesapların varlığıdır. Bunu genellikle takipçilerimizde duyarız ve taklit edilen hesaba ulaştığımızda ise hesabımızda yer alan tüm gönderilerin birebir burada olduğunu görürüz. Yapılması gereken işlem bu hesabı Instagram’a hemen bildirmek ve takipçilerimizi gözden geçirmektir.

Taklit edilen hesabı Instagram’a bildirmek için ilgili hesabın sağ üst köşesinde yer alan yan yana üç nokta simgesine dokunun ve “Şikayet Et” seçeneğini seçin. Gelen seçenekler içerisinde “Hesabı Şikayet Et” ardından “Bir Başkasını Taklit Ediyor” seçeneklerini tercih ederek talimatları takip edip, Instagram’a bildirin. Bu durum yukarıda sıraladığımız 4. Kuralı ifade etmektedir.

4.Örnek:

Instagram üzerinden sanatsal çalışmalarınızı paylaşıyor olabilirsiniz. Ya da oluşturduğunuz özgün müzikleri buradan diğer kullanıcılara aktarıyor olabilirsiniz. Her iki durumda tamamen size özgü yapıtlar olduğu için bunları izinsiz paylaşılması veya dağıtılması pek hoş karşılanmaz. Instagram ekibi de bu yönde düşünüyor. Bu durumla karşı karşıya geldiğinizde yapılması gereken ilgili hesabı şikayet etmek ve arkanıza yaslanmak olacaktır. Instagram bu tarz konularda ağır yaptırımlar uygulamakta ve ilgili hesabı kapatmaktadır. Bu durum yukarıda sıraladığımız 3. Kuralı ifade etmektedir.

Başkasının Instagram Hesabını Kapatma Hilesi Var mı?

Herhangi bir geçerli sebebe bağlı olmadan bir Instagram hesabını keyfi olarak kapatmak mümkün değildir. İllegal yöntemlere başvuran kişiler ise suç işlemiş olur ve bunun bilişim suçları kapsamında ceza ile sonuçlanacağını bilmesi gerekir. Bu yönde çeşitli bazı illegal uygulamalar bulunmaktadır. Fakat bunların geneli aldatıcı ve para tuzağıdır.

Başkasının Instagram hesabını kapatma adına bazı programlarda bulunmaktadır. Bunların geneli keylogger ve benzeri zararlı yazılımlar barındırdığı için kendi kişisel hesabınızın çalınmasıyla sonuçlanabilir. Ayrıca bu tarz hack yazılımları bilişim suçları kapsamında yer almakta ve kullanılmasını önermemekteyiz (Madde 243).

Başkasının Instagram Hesabı Nasıl Silinir?

Başkasının Instagram hesabını kapatmak, silmek veya dondurmak tamamen Instagram destek ekinin kontrolündedir. Ayrıca Instagram çeşitli kurallara sahip bir algoritmaya da sahiptir. Bu algoritma şüpheli bulduğu hesapları direkt olarak silebilir veya dondurabilir. Eğer ilgili hesap şüpheli hareketlerde bulunursa Instagram algoritmasına takılır ve uygun görülen yaptırımlarla karşı karşıya gelir.

Bu durumun haricinde algoritmaya takılmayan ve kurallara uymayan hesaplar bizlerin yardımıyla Instagram ekibine bildirilebilir. Bu bildirimin sonucunda ilgili hesap manuel olarak incelenir ve uygun görülen cezalar sağlanır. Genellikle hesabın silinmesiyle sonuçlanan durumlar söz konusu olmaktadır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu