Ana Sayfa İnternet “Bağlantınız Gizli Değil” Hatası Nasıl Çözülür?

“Bağlantınız Gizli Değil” Hatası Nasıl Çözülür?

“Bağlantınız Gizli Değil” Hatası Nasıl Çözülür?

“Bağlantınız Gizli Değil” hatası çok farklı sebeplerle ortaya çıkabilir. Dolayısıyla bu hatanın çözümü, hatanın oluşma sebebine göre değişiklik gösterecektir. Bu makalemizde tüm bu sebepleri sizler için sıralayarak “Bağlantınız Gizli Değil” hatası nasıl çözülür? Sorusuna cevap vereceğiz.

Çözüm Yöntemi 1: Virüs Taraması Yapın

İnternetten indirdiğiniz dosyalar aracılığıyla bilgisayarınıza bulaşan virüsler, bilgisayarınızın SSL sertifikası kullanan sitelere olan erişimini engelleyebilir ve “Bağlantınız Gizli Değil” hatasına sebep olabilirler. Böyle bir durumda Anti-Malware yazılımlarıyla bilgisayarınızı taratmanızı ve tespit edilen zararlı yazılımları kaldırmanızı tavsiye ediyoruz.

Çözüm Yöntemi 2: Windows Güncelleştirmeleri

“Bağlantınız Gizli Değil” hatası Windows güncelleştirmelerinin eksik olmasından dolayı da ortaya çıkabilir. Dolayısıyla ilk yöntemin sonucunda hata devam ediyorsa Windows güncelleştirmelerini kontrol etmenizi öneriyoruz. Güncelleştirmeleri kontrol etmek için:

“Bağlantınız Gizli Değil” Hatası Nasıl Çözülür?

  • İlk olarak görev çubuğunda yer alan arama butonu aracılığıyla “Güncelleştirmeleri Denetle” yazarak aratın ve görselde olduğu gibi, karşınıza çıkan “Güncelleştirmeleri Denetle” seçeneğine girin.

“Bağlantınız Gizli Değil” Hatası Nasıl Çözülür?

  • Daha sonra, açılan pencerede bulunan “Güncelleştirmeleri Denetle” butonuna tıklayın. Böylece Windows eksik olan güncelleştirme varsa otomatik olarak indirecek ve yükleyecektir.

Çözüm Yöntemi 3: Hosts Dosyası

Bu yöntemdeyse bazı virüslerin ve kötü amaçlı yazılımların zarar verebileceği Hosts dosyasını düzeltmemiz gerekiyor. Çünkü Hosts dosyasının zarar görmesi de “Bağlantınız Gizli Değil” hatasına neden olabilir. Hosts dosyasını düzeltmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

“Bağlantınız Gizli Değil” Hatası Nasıl Çözülür?

  • Öncelikle Windows logosunun yanındaki arama butonundan “Not Defteri”ni aratın ve görseldeki gibi karşınıza çıkan not defteri simgesinin üzerine gelip farenin sağ tuşuna tıklayarak “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğini seçin.
  • Daha sonra karşınıza çıkan “Bu Uygulamanın Cihazınızda Değişiklik Yapmasına İzin Vermek İstiyor Musunuz?” uyarısını “Evet” olarak cevaplayın.

“Bağlantınız Gizli Değil” Hatası Nasıl Çözülür?

  • Bu adımda, karşınıza çıkan not defteri penceresinin sol üst köşesinde yer alan “Dosya” sekmesine tıklayın ve açılan menüdeki “Aç” seçeneğini seçin.

“Bağlantınız Gizli Değil” Hatası Nasıl Çözülür?

  • “Aç” seçeneğine tıkladıktan sonra açılan pencerede C:\ > Windows > System32 > Drivers > Etc klasörlerine girin ve pencerenin sağ alt köşesindeki “Aşağı Yönlü Ok” simgesine tıklayarak “Tüm Dosyalar” seçeneğini seçin.
  • Bu sayede karşınıza “Hosts” dosyası çıkacaktır. Bu dosyayı seçin ve “Aç” butonuna tıklayın.
  • Hosts dosyası açılınca, dosyada yazan her şeyi silin ve pencerenin sol üst köşesindeki “Dosya” seçeneğine tıklayarak açılan menüdeki “Kaydet” seçeneğini seçin.

Böylece Hots dosyasını onarmış olacaksınız. Sorununuz bu dosyadan kaynaklıysa “Bağlantınız Gizli Değil” hatası da son bulacaktır.

Tüm bu yöntemlerin ardından “Bağlantınız Gizli Değil” hatası halen karşınıza çıkıyorsa, kullanmakta olduğunuz bilgisayarın “Saat” ve “Tarih” ayarlarını kontrol etmeniz gerekecektir. Bu basit işlemi de görev çubuğunun en sağında yer alan, saat ve tarih bölümüne tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin