Mobil

B001, B002 gibi SMS Kodları Ne İşe Yarıyor?

Telefonunuza, operatörünüzden ya da bir kurumdan gelen reklam mesajlarını mutlaka görmüşsünüzdür. Kimi zaman bilgilendirme amaçlı kimi zaman ise reklam odaklı olarak kullanıcılara gönderilen kısa mesajlar, genel olarak belli bir şablon üzerinde düzenlenmiştir. Bu mesajlarda yer alan bilgiler bir yana, kullanıcıların çok sık karşılaştığı bazı kodlar bulunuyor. SMS kodları olarak gösterilen bu kodlar, kullanıcıların kafasını karıştırabiliyor.

Mesajın en son kısmında yer alan ve ilk etapta anlamsız gelen bu kodlar birçok işletme tarafından da kullanılan kodlar ve aslında oldukça yaygın bir kullanımı var. Peki B001, B002 şeklinde sıralanan SMS kodları ne işe yarıyor? SMS kodlarının amacı ne?

SMS Kodları Neden Kullanılır?

B001, B002, B003 şeklinde sıralanan SMS kodları, spam mesajları engellemek adına BTK’nın toplu SMS gönderen işletme ya da firmalara atadığı kodlardır. BTK açıklamasına göre B001, B002 gibi kodlar “Taşınmış bir numara için alıcı şebeke bilgisini gösteren ve kurum tarafından da işletmecilere tahsis edilen yönlendirme kodlarıdır.”

Amaç reklam odaklı olarak, kullanıcılara mesajlar gönderen firmaların bir düzen içerisine sokulmasını sağlamak ve gereksiz mesajların engellenmesidir. Kullanıcılar isterlerse sadece bu kodları kullanarak SMS almak istemediği kurumu engelleyebiliyor.

B001 ile başlayan kodların B999 koduna kadar devam ettiğini görüyoruz. Her kod bir işletmeyi ifade ediyor ve mesajlarda yer alan koda göre, mesajın hangi işletmeden geldiğini tespit edebiliyorsunuz.

B001, B002 gibi SMS Kodları Ne İşe Yarıyor?

SMS kodlarının resmi olarak 2016 yılından beridir kullanıldığı ve spam mesajların engellenmesinde büyük oranda rol üstlendiğini söylemek yanlış olmaz. Size gelen mesajın hangi kuruma ait olduğunu sadece bu kodu kullanarak öğrenebilirsiniz. Unutmadan her kodun kullanımda olmadığını belirtelim. Yani B999 değerine kadar tüm kodlar alınmış değil.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu