Ana Sayfa Yazılım Atieclxx.exe Nedir? Virüs mü?

Atieclxx.exe Nedir? Virüs mü?

Atieclxx.exe Nedir? Virüs mü?

Atieclxx.exe Nedir? Virüs mü?

Bazen görev yöneticisini açtığınız zaman, çalıştırdığınız uygulamaların dışında işlemler görüntülendiğini görürsünüz. Bu işlemlerden birisi de Atieclxx.exe. Kullanıcılar çoğu zaman bu .exe dosyasını virüs sanabiliyor ve silmeye çalışıyor. Peki aslında Atieclxx.exe nedir? Ne için kullanılıyor ve biz bu dosyayı neden görüyoruz?

Atieclxx.exe Bir Virüs mü?

Şunun cevabını vererek başlayalım. Bu .exe dosyası bir virüs değil. Yani korkulacak herhangi bir şey yok. Bunu belirtelim. Bu dosya, AMD ekran kartı kullanan kullanıcıların sık sık rastladığı bir exe. ATI Hotkey ekran kartı sürücüleri çalıştırıldığı zaman ortaya çıkan Atieclxx.exe, bir nevi ekran kartının işlemlerini yöneten dosyadır ve kesinlikle virüs değildir.

Bazı forumlarda ve bazı kullanıcı yorumlarında bu dosyanın trojan olarak algılandığından söz ediliyor. Ancak bu durum doğru değil. Dediğimiz gibi ekran kartınızla Windows ilişkilerini yöneten yazılımların bir parçasından söz ediyoruz.

Görev yöneticisinden dosya adı ile karşılaştığınız zaman, bu işlemi iptal etmeyi denemeyin. Öyle ki ekran kartınız ile sistem arasında bir köprü kurulduğundan işlemi sonlandırdığınız zaman, hata mesajları alabilirsiniz.

İşin bir de ikinci perdesi var. Virüsler genelde bu tip dosyaları taklit etmeyi severler. Bu tip dosyalar taklit edildiği gibi isimlendirme kısmında da benzer ifadelere yer verilir. Bu nedenle görev yöneticisinde Atieclxx.exe dosyasına benzer bir şekilde isimlendirilmiş olan bir dosya varsa ve yüksek işlem yüzdesine sahipse, bunun kontrollerini yapmanız gerekiyor. Virüsler genelde bu yönde dosyaların isimlerinin taklit etmekte.

Lise döneminde teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmeye başladım. Zamanla işin mutfak kısmı olarak gördüğüm yazılım dünyasına ilgim arttı ve bunu meslek olarak seçip yazılım mühendisi oldum. Hem bu süreçte sektör hakkında elde ettiğim deneyimleri hem de yakından takip etmeye devam ettiğim teknoloji dünyasındaki gelişmeleri, mümkün olduğunca kaliteli içerikler hazırlayarak paylaşmaya çalışıyorum.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin