Sosyal Medya

Askıya Alınan Twitter Hesabı Nasıl Kurtarılır?

Yaklaşık 225 milyon kullanıcıya sahip olan Twitter en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Bilindiği üzere Twitter gibi yüksek sayıda kullanıcısı olan sosyal medya platformlarında birtakım kurallar bulunuyor. Kullanıcıların güvenliğini sağlamak ve özlük haklarını korumak için oluşturulmuş bu kurallara uymadığınız takdirdeyse hesabınız askıya alınabiliyor (Twitter kurallarına https://help.twitter.com/tr/rules-and-policies/twitter-rules linkinden ulaşarak konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz).

Twitter hesaplarının askıya alınmasının çeşitli sebepleri olsa da yaygın olarak görülen üç sebep bulunmaktadır. Bu sebepler; Spam, hesap güvenliğinin tehlikede olması ve taciz içeren Tweetler/davranışlar olmaktadır. Askıya alınan Twitter hesabı nasıl kurtarılır sorusunun cevabıysa hesabınızın askıya alınma sebebine göre değişiklik gösteriyor. Çünkü Twitter bazı sebepler için farklı prosedürler uygulayabiliyor. Şimdi sizlere hesabınızı tekrar aktif etmek için yapmanız gereken bazı işlemlerden bahsedeceğiz.

1 – Hesap Doğrulama

Askıya Alınan Twitter Hesabı Nasıl Kurtarılır?

Hesabınız her zaman Twitter kurallarını ihlal ettiğiniz için askıya alınmaz. Twitter, hesap güvenliğinizin tehlikede olduğuna dair şüpheli bulguları değerlendirerek de hesabınızı askıya almış olabilir. Örneğin kısa zaman içerisinde hesabınıza çok sayıda farklı cihazla giriş yapmanız Twitter’ın hesabınızı geçici olarak askıya almasına sebep olabilir.

Bu gibi sebeplerden kaynaklanan geçici askıya alma durumlarında Twitter, hesabınıza bir sonraki girişinizde telefon numaranızı veya e-posta adresinizi isteyerek hesap doğrulama işlemini yapmanızı talep edecektir. Böyle bir durumda gerekli bilgileri girerek, telefonunuza ya da e-posta adresinize gelen iletide yer alan güvenlik şifresiyle hesabınızı kullanıma açabilirsiniz.

2 – Hesap Kilidini Kaldırma

Askıya Alınan Twitter Hesabı Nasıl Kurtarılır?

Hesabınıza giriş yaptığınızda hesabınızın kilitli olduğu bilgisiyle karşılaşıyorsanız bunun sebebi Twitter kullanıcılarının, hesabınızın Spam nitelikli olduğunu ya da taciz içeren davranışlar içerdiğini bildirmesi olabilir. Twitter bu gibi durumlarda üç farklı prosedür uygulamaktadır.

Eğer hesabınız ilk defa bu gibi sebepler yüzünden askıya alındıysa, Twitter size kuralları ihlal ettiğinize dair bir uyarıda bulunarak belirli bir süre Tweet atmanızın engellendiği bildirilecektir. Ancak bu işlem daha önce uygulandıysa ve ikinci kez hesabınız askıya alındıysa bu hesabınızın kalıcı olarak kullanıma kapatıldığı anlamına gelmektedir.

Hesabınız bu sebeplerle değil de yalnızca güvenlik sebebiyle kilitlendiyse hesap kilidini kaldırma işlemi için Twitter sizi yine hesap doğrulama sayfasına yönlendirecektir.

3 – Bir Hesabın Askıya Alınmasına veya Kilitlenmesine İtiraz Etme

Askıya Alınan Twitter Hesabı Nasıl Kurtarılır?

Eğer hesabınız Spam nitelikli olduğu ya da taciz içeren davranışlar içerdiği sebebiyle bildirildiyse ve siz böyle bir durumun söz konusu olduğunu düşünmüyorsanız hesabınızın askıya alınmasına itiraz edebilirsiniz. Bu itirazı gerçekleştirmek için öncelikle hesabınıza giriş yapmalısınız.

Daha sonra hesabınıza giriş yaptığınız tarayıcıdan https://help.twitter.com/forms/general?subtopic=suspended adresine giderek istenilen bilgileri doldurun. Twitter, itirazınızı değerlendirerek yaklaşık 72 saat içinde mail adresiniz aracılığıyla size itirazınızla ilgili bilgilendirme sağlayacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

2 Yorum

  1. 1 aydır bilgi sağlamadı, bir kez daha mail attım yine takmazlar kesin

    1. Merhaba, covid sebebiyle yoğunluk yaşanıyor olabilir. Şu an sadece Twitter’da değil genel olarak tüm sosyal medya platformlarında dönüşler biraz aksayabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu