Teknoloji

ASELSAN Üretimi Elektrikli Otobüs Avenue EV

Elektrikli araç teknolojileri hızla yayılmaya devam ediyor. Her ülke, hemen hemen her otomobil markası bu alanda çalışmalar yapıyor. Bu alanda çalışmalarına başlayan ülkeler arasında biz de yer alıyoruz. Son olarak ASELSAN ile TEMSA arasında yeni bir ortaklık kurulmuş ve Avenue EV elektrikli otobüsleri tanıtılmıştı. Başlarda konsept bir proje olarak karşımıza çıkan elektrikli otobüslerin, çok kısa bir süre sonra trafiğe çıkacağı da açıklandı.

Avenue EV Özellikleri Neler?

ASELSAN tarafından geliştirilen yeni teknoloji ürünü Avenue EV, dikkat çeken özelliklere sahip. ASELSAN’ın askeri teknolojilerde elde ettiği tecrübeyi öne çıkardığı elektrikli otobüs modellerinde tamamen bataryalı bir sistem sunuluyor.

Ultra hızlı şarj teknolojisine sahip olan Avenue EV, lityum titanat batarya teknolojisiyle geliyor ve sadece 8 dakika içerisinde şarj olabiliyor. 8 dakikalık şarj ile 70 km mesafeye kadar yol alınabiliyor. Muhtemelen otobüslerin şarj edilmesi için duraklara bir sistem kurmak yeterli olacak.

ASELSAN Üretimi Elektrikli Otobüs Avenue EV

TEMSA ile ASELSAN ortaklığı kapsamında geliştirilen serinin, hem konfor odaklı hem de sürüş güvenliği odaklı gelişmiş teknolojilere sahip olacağını da ekleyelim. Tamamen elektrikli olarak çalışan ısıtma ve soğutma sistemlerine sahip olacak olan otobüs, bu sayede karbon salınımının da önüne geçiyor.

Avenue EV Ne Zaman Trafiğe Çıkacak?

İlk olarak 2016 yılında tanıtılan, tamamen yerli elektrikli otobüs için sona gelindi. 3 farklı versiyon olarak trafiğe çıkacak otobüslerin, 2020 yılında trafik tescillerinin alınması söz konusu olacak. 53 kişiye kadar taşıma kapasitesi bulunacak olan elektrikli otobüslerin tam olarak ne zaman trafikte yer alacağı ise bilinmiyor.

Bunun için bir altyapı çalışmasının yapılması gerekiyor. Altyapı çalışmasının duraklar ve belli noktalarda yapılması planlanıyor. Şarj istasyonları için tam olarak altyapı çalışmalarının tamamlanmasıyla beraber, elektrikli otobüsler trafiğe çıkmaya başlayacak. Uzun soluklu bir dönüşüm sürecinin başladığını göreceğiz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu