Oyun

Arma 3 Sistem Gereksinimleri (Minimum – Önerilen)

Arma 3 çıktığı andan itibaren adından sıklıkla söz ettirmeyi başaran son yılların en gözde FPS oyunlarından biri olmayı başardı. Gerek muazzam grafikleriyle gerek devasa büyüklükteki haritasıyla gerekse de oyuncuya sunduğu askeri strateji/ taktik yapabilme konusundaki derinliğiyle Arma 3, diğer FPS oyunlarından oldukça ayrılıyor. Elbette bu farklılığı yaratan bir diğer özellikse Arma 3’ün adeta bir savaş simülatörü tadındaki gerçekçiliği.

Öyle ki Arma 3 birçok oyuncu tarafından “savaş simülatörü” ilan edilmiş durumda. Ekibinize vereceğiniz sayısız talimatlar, oldukça gerçekçi fizik hareketleri ve diğer savaş oyunlarında karşılaşmadığımız kadar gelişkin bir yapay zeka söz konusu olunca daha ilk saniyelerde oyunun neden “savaş simülatörü” unvanına sahip olduğunu anlayabiliyorsunuz. Her ne kadar Arma 3’ten övgüyle bahsetmiş olsak da Arma 3’ü yüklemeden önce Arma 3 sistem gereksinimleri konusunda; oyunun sunduğu görsel şöleni, devasa büyüklükteki haritaları ve oynanış derinliğini düşünerek karamsarlığa kapıldık.

Ancak açık söylemek gerekirse Arma 3 minimum sistem gereksinimleri oyuncuya sunulanları göz önünde bulundurduğumuzda son derece makul ve birçok kullanıcının rahatlıkla çalıştırabileceği bir düzeyde. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan minimum sistem gereksinimlerini sizinle paylaşalım.

Arma 3 Sistem Gereksinimleri (Minimum – Önerilen)

Arma 3 Minimum Sistem Gereksinimleri:

 • İşletim Sistemi: Windows 7 ve sonraki sürümler.
 • İşlemci: Intel Dual-Core 2.4 GHz / AMD Dual-Core Athlon 2.5 GHz.
 • Bellek: 4 GB RAM.
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 9800GT / AMD Radeon HD 5670 / Intel HD Graphics 4000.
 • DirectX: Sürüm 10.
 • Depolama: 20 GB kullanılabilir alan.

Yukarıda da görüldüğü gibi 4GB RAM, 2.4Ghz hızındaki işlemci ve ortalama bir ekran kartıyla oyunu minumum ayarlarda oynayabilmeniz mümkün. Üstelik Arma 3 diğer bazı FPS oyunlarındaki gibi minumum ayarlarda grafik kalitesi yere çakılan bir oyun değil. Açıkçası minumum ayarlarda bile tatmin edici bir grafik kalitesiyle karşılaşabileceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak yine de Arma 3’ü Maksimum grafik ayarlarında oynamak, oyunun ambiyansını yakalayabilmenizi ve oyundan daha çok keyif almanızı sağlıyor. Üstelik bu sistem gereksinimleri, tabii oyunun 2013 yılında çıktığını da göz önünde bulundurursak, günümüzde birçok bilgisayarda rahatlıkla bulunuyor.

Arma 3 Önerilen Sistem Gereksinimleri:

 • İşletim Sistemi: Windows 7 / 8 / 10
 • İşlemci: Intel Core i5-4460 / AMD FX 4300 veya daha iyisi.
 • Bellek: 6 GB RAM.
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 660 / AMD Radeon HD 7800 serisi veya daha iyisi.
 • DirectX: Sürüm 11.
 • Depolama: 25 GB kullanılabilir alan.

Son olarak, Arma 3 minumum sistem gereksinimlerine yakın bir sisteme sahip olan kullanıcıların da oyunu oynayabileceğini ancak bu kullanıcıların oynanabilir minumum FPS düzeyi olarak kabul edilen 20-30 FPS’den daha düşük FPS değerleri alacağını belirterek makalemize burada son veriyoruz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu