Ana Sayfa Mobil Apple Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır? – Tüm Detaylar

Apple Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır? – Tüm Detaylar

Apple Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır? - Tüm Detaylar

Apple cihaz değişimi nasıl yapılır, Cihaz değişimi için şartlar nelerdir, Apple cihaz değişimi için izlenecek yollar nelerdir gibi pek çok sorunun yanıtını bu yazımızda yanıtlamaya çalışacağız. Apple ürünlerinin arkasında duran bir firma olduğunu öncelikle belirtmek isterim. Apple ürün değişimi konusunda en esnek firmalar arasındadır. Kendim ve çevremden örnekler ile Apple ürün destek hizmetine şahit oldum.

Apple cihaz onarımı yerine cihaz değişimini daha sık yapmaktadır. Örnek veriyorum cihazın tuş takımları aksamından dolayı olan arızalar da bile cihaz değişimi yapabileceğini biliyoruz. Birçok firma en küçük detaya kadar arıza onarımı yapsa da Apple onarım yerine tüketicilerin memnuniyeti acısından cihaz değişimini tercih ediyor. Tüketici dostu bir firma olduğunu buradan anlamamız mümkün.

Apple Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır? - Tüm Detaylar

Bugün bu yazı için Apple’ın resmi web sitesinde yaptığım gezintide canlı destek bölümüne rastladım. Açıkçası merak edip son işlem aşamasına kadar ilerledim ve sonunda beni ‘’Can’’ Adında bir Apple destek ekibine aktardılar ve destek ekibi ile sohbet eder tarzda kısa bir konu hakkında istişare ettik ve sohbetin sonundaki ilgi ve alaka beni çok şaşırttı.

Apple Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır? - Tüm Detaylar

Apple Türkiye’de bulunan pek çok yetkili servis sağlayıcıları bulunmaktadır. Özellikle İstanbul ilimizde bu sayı daha da fazladır. Eğer İstanbul da yaşıyorsanız bu konuda şanslı olduğunuzu belirtmek isterim. Apple Türkiye’deki yetkili servis sağlayıcıları genel olarak randevu sistemi üzerinden çalışmaktadır. Arızalı cihazınızın değişimi ve onarımı için randevu almanız gerekmektedir.

Apple Cihaz Değişimi İçin Randevu Almadan Önce

Apple Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır? - Tüm Detaylar

Apple’ın resmi web sitesi üzerinden kolaylıkla randevu alabilirsiniz. Apple cihaz değişimi ve birçok konu da Apple’dan daha iyi cihaz desteği alabilmek için randevu sistemini kullanmanız gerekmektedir. Randevu almadan önce dikkat etmeniz gerekenler ise;

Apple Store için aldığınız randevu saatini geciktirmemeye özen gösterin. Randevu saatiniz dışında sorun yaratabilirler. Ayrıca Apple Store ulaştığınızda yetkililere randevunuz olduğunu ve tam zamanında geldiğinizi belirtin.

Kullandığınız sim kartın cihazınız ile uyumlu olması gerekmektedir. Makas ile veya sim kart kesme makinesi ile olan sim kartlarınız probleme sebep olabilir. Apple Store gidilmeden önce sim kartınızı kontrol edin.

Apple cihazınızın tüm sorunlarını ayrıntılı olarak belirtin, en küçük ayrıntıya kadar belirtmeniz Apple cihazınızın değişimini daha da kolaylaştıracaktır. Cihazınız ile daha önce yaşadığınız sorunları da belirtebilirsiniz.

Apple cihazınız Jailbreakli olmaması en önemli detaylardan biridir. Jailbreakli olması demek cihazın yazılımının kırılması anlamına gelir ve garanti kapsamı dışında olmasına neden olur. Bu detay çok önemlidir !

Eğer bugüne kadar Jailbreak adına bir şey yapmadıysanız içiniz rahat olsun eğer yaptıysanız Apple cihazınızı sıfırlama, restore edin ve cihazınızı öyle teslim edin. Apple Store’da Apple cihazınızın tüm ayrıntıları görünmektedir. Restore edilen zaman bile !

Apple cihazınızı teslim ederken tüm yedeklemenizi yapmayı unutmayın. Apple cihazınızın değişimi hızlı olabilmektedir. Yedekleme yapmanız o an belki mümkün olmayacağından bu işlemi Apple Store ulaşmadan yapmanız daha sağlıklı olabilir.

Son olarak en önemli konu Apple cihazınızın garanti kapsamı içerisinde olup olmadığı. Apple cihazınızın garantisini Apple resmi web sitesindeki garanti durumunuzu öğrenme sayfasından ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Sizden istenilen Apple donanımınızın seri numarasını belirtilen alana girip öğrenme imkanınız bulunmaktadır. Ayrıca Apple cihazınızın faturasınıda yanınızda bulundurun. Garanti durumunuzu sorgulamak için Tıklayın.

Apple Cihaz Değişimi İçin Nasıl Randevu Alınır?

Apple Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır? - Tüm Detaylar

Apple Cihaz için destek almadan önce yukarıdaki önerileri uyguladıktan sonra artık randevu alabiliriz. Apple randevu sistemini normal bir bilgisayar kullanıcısı bile kolaylıkla yapabilir. Fakat biz yine de bu aşamada sizlere yardımcı olmak istiyoruz. Yapılması gereken işlem adımlarını görsel anlatım ile anlatacağız. Bu aşamaları uygularken yaşadığınız problemleri yorum olarak belirtebilirsiniz. Randevu alma sayfası için Tıklayın.

Apple Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır? - Tüm Detaylar

Apple Cihaz Değişimi yapmak istediğiniz ürünü seçin. Örnek olarak biz burada iPhone olarak belirtiyoruz.

Apple Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır? - Tüm Detaylar

Apple Cihazınızda yaşadığınız sorunun kategorisini burada belirtin. Donanımsal bir sorun var ise ‘’Onarımlar ve Fiziksel Hasar’’ olarak seçim yapın.

Apple Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır? - Tüm Detaylar

Onarımlar ve fiziksel hasar kategorisinin içerisinden Apple cihazınızda yaşadığınız sorunu belirtin. Eğer bulamadıysanız ‘’Konu Başlığı Listede Yok’’ Seçeneğini seçip sorunu kendiniz belirtin.

Apple Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır? - Tüm Detaylar

Nasıl yardım almak istiyorsunuz ? Sayfasından ‘’Onarım İçin Getirin’’ Seçeneği ile cihazınız için destek talebi oluşturun.

Apple Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır? - Tüm Detaylar

Bu aşamadan sonra Apple cihazınız ve sizin bilgileriniz gerektiğinden Apple kimliğiniz ile sisteme giriş yapın.

Apple Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır? - Tüm Detaylar

Bu ekranda size en yakın Apple servis sağlayıcısını bulmak için sizden bulunduğunuz konumu ve bir operatör firması seçmenizi istiyor. Seçim yapıp ‘’Git’’ Butonuna basın.

Apple Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır? - Tüm Detaylar

Seçimleri yapıp ‘’Git’’ Butonuna tıkladığınızda bulunduğunuz konuma en yakın Apple servis sağlayıcıları listelenmektedir. Haritada yer alan Apple servis sağlayıcılarından kendinize en yakın olanı tercih edip randevu saatlerini ve tarihlerinin uygunluğunu kontrol edebilirsiniz.

Apple Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır? - Tüm Detaylar

Tüm işlemleri doğru olarak tamamladığınızda yukarıdaki ‘’Rezervasyonunuz Onaylandı’’ sayfası ile karşılaşacaksınız. Belirttiğiniz tarih ve saatte Apple yetkili servis sağlayıcılarını ziyaret edebilirsiniz. Rezervasyon bilgileri ayrıca mail adresinize de ulaşmaktadır. Önerilerde belirttiğimiz gibi rezervasyon gününe ve saatine dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde problem yaratabilirler.

Apple Cihazların Garanti Dışı Durumları Neler?

Apple Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır? - Tüm Detaylar

Her şey hoş güzel ama ya cihazınız garanti dışıysa. Olumlu bilgilerin ardından istemeden de olsa olumsuz bilgilere de yer vermek gerekiyor. Farkında olmadan Apple cihazınızı garanti dışı kapsamında bırakmış olabiliriz. Her ihtimale karşı bu duruma da bir göz atmamız ve yakından incelememiz gerekiyor.

Garanti Dışı durumların en başında gelen sebep sıvı temasıdır. Apple cihazınız suya düşmüş olabilir, denize düşmüş olabilir, üzerine herhangi bir sıvı dökülmüş olabilir. Bu gibi durumlarda cihaz direkt olarak garanti dışı olmaktadır. Cihaz kontrol edildiğinde dökülen sıvının özelliğine kadar belli olabilmektedir. Oksitlenen Apple cihazınız kullanılmaz hale gelebilmektedir.

Apple Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır? - Tüm Detaylar

Apple cihazınız ağır bir darbe almış olabilir. Cihaz normalin dışında aldığı darbeler de ciddi hasarlara yol açmaktadır. Dışarıdan belli olan darbeler Apple servis yetkilileri tarafından dikkat çekecektir. Bu durum sizi biraz sıkıntıya sokabilir. Bazen birçok koruma kılıfları kullanmamıza rağmen kaza sonucu düşen cihazlarımız da büyük hasarlar meydana gelmektedir.

Apple cihazınız başka servislerde işlem gördüyse. Garantili Apple cihazınızı başka servislerde onarımını sağladıysanız bu durum da cihazın garanti dışı olmasına sebep olmaktadır. Apple cihazınız incelemeye alındığında başka servisler tarafından yapılan işlemler dikkat çekecektir. Apple hariç cihazınızın başka servislerde işlem görmesi garanti dışı olma sebebidir.

Apple Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır? - Tüm Detaylar

Cihazın dış kasasındaki vuruk, çizik, darbe gibi sebeplerde bazen garanti dışına sebebiyet verebiliyor. Onarımı için ise cihaz değişimi talep edilip ücretlendirme sağlanıyor. Eğer Apple cihazında birden çok çizik ve darbe var ise garanti dışı işleme yol açabilir. Apple yetkilileri bu detaya dikkat etmektedir. Çizik deyip geçtiklerimiz bize bu soruna neden olabiliyor.

Orjinal olmayan aksesuar ile Apple cihazını kullanma. Cihazınızı Orjinal olmayan aksesuar ile kullanmanız Apple cihazınıza zarar verebilir. Özellikle Orjinal olmayan şarj aletlerinden dolayı cihazda ciddi hasarlar meydana gelmektedir. Örnekle konuyu açmak gerekirse Apple şarj aleti dışında kullandığınız ürünlerde yüksek voltaj sebebi ile cihazınızın kartlarına zarar verebilir. Bunun kontrollerini yapan Apple yetkilileri garanti dışı işleme tabi tutabilir.

iPhone garanti dışı onarım ücretlerini aşağıdaki listeden kontrol edebilirsiniz.

iPhone 7 Plus  Ekran Onarımı : 609 TL Diğer Onarımlar : 1799 TL

iPhone 7  Ekran Onarımı : 529 TL Diğer Onarımlar : 1599 TL

iPhone 6s Plus  Ekran Onarımı : 609 TL Diğer Onarımlar : 1699 TL

iPhone 6 Plus  Ekran Onarımı : 609 TL Diğer Onarımlar : 1699 TL

iPhone 6s  Ekran Onarımı : 529 TL Diğer Onarımlar : 1499 TL

iPhone 6  Ekran Onarımı : 529 TL Diğer Onarımlar : 1499 TL

iPhone SE  Ekran Onarımı : 529 TL Diğer Onarımlar : 1299 TL

iPhone 5s  Ekran Onarımı : 529 TL Diğer Onarımlar : 1299 TL

iPhone 5c  Ekran Onarımı : 529 TL Diğer Onarımlar : 1299 TL

iPhone 5  Ekran Onarımı : 529 TL Diğer Onarımlar : 1299 TL

iPhone 4s  Ekran Onarımı : Yok Diğer Onarımlar : 799 TL

iPhone 4  Ekran Onarımı : Yok Diğer Onarımlar : 699 TL

Yukarıdaki fiyat listesi Apple resmi web sitesinden alınmıştır. Fiyat güncellemelerini Apple resmi web site üzerinden takip edebilirsiniz. Ücretli onarımlarınızdaki kullanıcıların ödemesini istediği tutarlar biraz yüksek olduğunu belirtmek isterim. Umarım garantili onarımlar sizin için geçerli olur.

Apple Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır? - Tüm Detaylar

Apple Cihaz Değişimi İçin hazırladığımız yazımızın sonuna geldik. Umarım buradaki bilgiler ile cihaz değişimini sağlamışsınızdır. Sizde kendi tecrübelerinizi bizimle paylaşarak birçok kişiyi bilgilendirmiş olursunuz. Yaşadığınız Apple cihaz değişim durumlarını yorum olarak belirtebilirsiniz.

16 YORUM

 1. İyi günler Apple MacBook Pro (2020) cihazımda sistemi kapat dediğimde son 1 saniye garip bozuk bir ekran çıkıyor. Ve bazen açılırken elma logosu kırmızı oluyor. Değişim yapabilir miyim sizce ??

  • Anladım, Apple Tarafından Gönderilen Cihazlar Genelde Problemsiz Olur, Fakat Sanırım Bataryayla İlgili Bir Sorun Görünüyor. Son Olarak Yazılım Güncellemelerini Kontrol Ettiniz mi? Tekrardan Cihazınızı Göndermemek Adına Yardımcı Olmaya Çalışıyorum. Bu Sebepten Bu Sorularım.

 2. Merhaba, değişim olan iphone 8 cihazım var. Son günlerde kendiliğinden kapanmaya başladı ve akşam %99 olan şarjım sabah kalktığımda %35 lere düşmüş oluyor, telefon rahatsız etme modunda olmasına rağmen… Bu arada bana verilen 3. değişim cihazı.

  • Merhaba, Arka Planda Sürekli Olarak Çalışan Herhangi Bir Uygulama Vb. Durum Söz Konusu mu? Misal Kendi Kullandığım iPhone Cihazında Bazen Böyle Bir Sorun Yaşayabiliyorum. Bu Gibi İhtimalleri Değerlendirip, Ona Göre Talepte Veya İşlemde Bulunmak Daha Mantıklı Olacaktır…

 3. Merhaba benim iPhone 7 Plus ile başka bir iPhone 7 Plus cihazla karşılaştırdığımda hoparlörden çok az ses çıkıyor ve konuşma yaptığımda son ses açmama rağmen duymakta zorluk yaşıyorum hoparlörlü açsam insanda az ses geliyor cihaz değişimi olur mu?

  • Merhaba, Yorumda Belirtiğiniz Gibi Aynı Model Cihazla Kendi Kullanmakta Olduğunuz Cihazı Karşılaştırdığınızda Farklılıklar Gözlemliyorsanız Üretimden Kaynaklı Bir Sorun Söz Konusu Olabilir. Tabii ki Kullanıcı Hatası Yok İse. Belirttiğiniz Arıza İçin Parça Temini Söz Konusu Değilse Değişim Olma İhtimali Yüksektir. Bu Konuyla Alakalı Apple Yetkili Servis Sağlayıcılarına Başvurabilirsiniz. Ayrıca Cihazı Kullanmaya Başladığınız İlk Günden İtibaren Böyle Bir Sorun Var İse Bu Durumu da Özellikle Belirtin.

 4. iPhone 6 ekranın bazı bölümlerine bastırdığımda klık klık diye sesler geliyor bide pil eskimeye başladı daha garantisi var değişim yaparlar mı %88 pil

 5. Merhabalar telefonum iPhone 6 yere düşürmediğim halde ses tuşlarından alt tuşu içine girmiş ve girdiği yerde yamulma olmuş servise götürdüm kullanıcı hatası dendi 1.995 TL fiyat verdiler cihaz değişimi için 1 yıldan fazla da garantisi var bende kabul etmedim Apple’ı aradım reddettim servisle iletişime geçip cihazın fotoğrafını istediler sonradan konuştum yine aradım Apple’ı kendileri bana cihaza baktığım zaman çok büyük fiziksel hata görmedim dedi mühendise yollayıp cevap beklicez dediler sizce sonuç ne olur ne gibi bir yol izlemeliyim.

 6. Geçirdiğim trafik kazası sonucunda telefonum iPhone 7 Plus ciddi hasarlar alıp ekranda çatlak oluşmuştur. Yetkili servise 1 yıldır hiçbir şekilde götürmedim ilk defa böyle bir sıkıntıyla karşılaşıyorum. Bu durum garanti kapsamı içinde midir? değilse ne gibi bir yol izlemem gerekmektedir. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhaba, Öncelikle Geçmiş Olsun Dileklerimizi İletmek İsteriz. Büyük İhtimalle Kullanıcı Hatası Sebebiyle Ücret Talep Edebilirler. Kesin Bilgi İçin Apple Yetkili Servis Sağlayıcılarından Bilgi Almanız Gerekmektedir.

  • Servisin Size En Hızlı İşlem Verebilmesi İçin Parça Değişimi Sağlıyor Olabilir. İhtimaller Üzerinden Düşündüğümüzde Yeni Bir Ürünün Size Ulaşmasının Daha Uzun Fakat Parça Değişimin Daha Kısa Olabileceğinden Böyle Bir İşlemi Uygun Görmüş Olabilirler.

 7. Macbook pro nun parcasi bozuldu. Servisi mesaj attmis parca siparisi verildi diye. 6 aylik cihaz benim cihaz degisim talep hakkim olurmu

  • Merhaba, Apple Genellikle Parça Değişimini Çok Sık Yapmamakta. Fakat Arızalı Parça Çok Bir İşlem Gerektirmiyorsa veya Kısa Bir İşlemse Bunu Parça Onarımı Olarak Sağlayabilir. Macbook Pro Cihazınızın Arızası Nedir ?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin