Teknoloji

ANKA Kendi Uçuş Rekorunu Kırdı

Tamamen yerli üretim insansız hava araçlarından biri olan ANKA, geçtiğimiz günlerde kırılması zor yeni bir rekora imza attı. TUSAŞ tarafından geliştirilen insansız hava aracı, 26 saat 30 dakika gibi oldukça iddialı bir süre havada kalarak, kendi rekorunu kırmayı başardı. İçerisinde yer alan teknolojileriyle dikkat çeken insansız hava aracı için 26 saat 30 dakika gibi bir süre rekor olarak kabul edilse de bunun henüz bir sınır olmadığı da gelen bilgiler arasında.

ANKA Yeni Rekorlar Kırabilir

Sürekli olarak güncellenen ve sistemleri geliştirilmeye devam eden ANKA, normal standartlarında 24 saat havada kalabiliyor. Sistemsel olarak yapılacak olan iyileştirmeler sonrasında bu sürenin 40 saate kadar çıkarılması hedefleniyor.

Bu noktada 26 saat 30 dakika gibi yeni bir uçuş süresi rekoru elde edilmiş olması sevindirici. Öyle ki ANKA uzun süredir TSK’nın envanterinde yer alıyor ve keşif görevlerinde kullanılıyor. Farklı modelleri ve göreve göre özelleştirme seçenekleri bulunan insansız hava aracının, genel olarak sabit ve hareketli hedefleri tespit etmek için kullanıldığını görüyoruz.

ANKA Kendi Uçuş Rekorunu Kırdı

Gözetleme, keşif ve takip görevleri için üzerinde elektro optik gündüz kamera sistemi bulunduran ANKA; lazer mesafe bulucu, lazer işaretleyici, kızılötesi, spotter ve SAR/MTI-ISAR sistemlerine de sahip olan gelişmiş bir insansız hava aracı.

İşlevselliğini arttırmak adına tamamen kompozit yapıda hazırlanan seri 30 bin fite kadar yüksekliğe çıkabiliyor. 30 bin fit yükseklik dışında hız olarak ise 75 kts standart hız sunuluyor. Tabii ki bu değerler standart değerler. Bunların sürekli geliştirildiğini söylemek lazım. Dayanma süresinde 26 saat 30 dakika gibi bir rekorun kırılması da geliştirmelerin önemli bir sonucu.

Her ne kadar 26 saat 30 dakika havada kalma süresi ile ANKA kendi rekorunu kırmış olsa da genel anlamda rekor onun değil. TSK’nın envanterinde olan bir başka seri Bayraktar, 27 saat 3 dakika ile bu rekoru elinde bulunduruyor. Her ikisi de yerli üretim olan, insansız hava araçlarının gösterdiği bu başarı gurur verici.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu