Ana Sayfa Mobil Android’de Ekran Yer Paylaşımı Nasıl Kapatılır?

Android’de Ekran Yer Paylaşımı Nasıl Kapatılır?

Android Ekran Yer Paylaşımı Kapatma

Son zamanlarda dünya genelinde en çok kullanılan işletim sistemlerinden olan Android, ekran yer paylaşımı tespit edildi hatasıyla sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden bu yazımızda ekran yer paylaşımı kapatma hakkında merak edilen bilgileri sizler için hazırladık. Google Play üzerinden yüklenen bazı uygulamalar nedeniyle ortaya çıkan bu sorun, kullanıcılar tarafından oldukça şikâyet konusu olmuş ve bu sorunun çözülmesine yönelik yöntem arayışına sevk etmiştir.

Google Play uygulamasından indirilen her uygulamaya izin vermeniz gerekmez. Çünkü izin verdiğiniz her uygulamanın yüklenmesinden sonra ekran yer paylaşımı hatası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumu kesin olarak çözmek için telefonunuzun ayarlar kısmına girerek, ekran yer paylaşımını kapat özelliğine tıklamanız yeterli olacaktır. Fakat bu işlemleri yaptım yine de aynı hatayı alıyorum diyenler varsa, yine farklı yöntemlerle sizin için bazı çözümler sunabiliriz. Peki ekran yer paylaşımı kapatma Android telefonlarda nasıl yapılıyor yazımızın devamında inceleyelim.

Android Telefonlarda Ekran Yer Paylaşımı Hatası

Android’te ekran yer paylaşımı hatası sorununun çözümü oldukça basittir. Ekran yer paylaşımı hatası, Google Play Store üzerinden yüklediğiniz uygulamalara ekran yer paylaşımı izni verdiğinizde bu sorun ortaya çıkmaktadır. Bu uygulamaları örneklendirecek olur isek;

  • Parlaklık ayarlama uygulamaları,
  • Twillight gece modu uygulaması,
  • El feneri uygulamaları, örnek verilebilir.

Bu tip uygulamalar, sizin izninizi aldıktan sonra ekrana müdahale ettiği için bu hata meydana gelmektedir. Bu hataya yol açan diğer tip uygulamalar ise Instagram, Twitter, Pinterest, mhrs, mobil bankacılık gibi uygulamalardır. Bu türden uygulamalar şifre girmeyi gerektirdiğinden kullanıcı güvenliğini sağlamak amacıyla şifrenin kaydedilme ihtimalini ortadan kaldırarak ekran yer paylaşımını kapatmanızı önerir. Bu öneri sayesinde şifre bilgilerinizin üçüncü taraf kişiler tarafından ele geçirilmesini önlemek amacıyla yapılmaktadır. Ekran yer paylaşımı kapatılmadan bu uygulamalara erişim imkânsız hale gelir.

Google Play Store, Android 6.0 sürümünün hayata geçmesi ile birlikte indirilen uygulama izinlerinin önden görülmesi ve onaylanması ile birlikte değişikliğe gitmiştir. Android 6.0 ve daha üstü sürümlerde uygulama izinleri uygulama indirildikten sonra verilebiliyor. Uygulamayı kullanmak için izinleri verirken diğer uygulamaların sağlıklı kullanılabilmesi için ekran yer paylaşımı izni verilmemesi gerekiyor. Aksi halde diğer uygulamalar ekran yer paylaşımı tespit edildi şeklinde hata verecektir.

Ekran Yer Paylaşımı Tespit Edildi Hatası

Ekran Yer Paylaşımı Tespit Edildi Hatası Nasıl Çözülür?

Ekran yer paylaşımı hatasını çözmek için ilk olarak ayarlar kısmından genel butonuna basalım. Sırasıyla erişilebilirlik ve motor kognisyon butonlarına basalım. Karşınıza bir ekran çıkacak. Bu ekrandan touch assistant ve dokunmatik kontrol alanları butonlarını off yani kapalı konuma alalım. Bu işlem, Android sürümünüz ve telefon markanıza göre olumlu ya da olumsuz sonuç verebilir. Olumlu sonuç veriyor ise hiçbir problem bulunmamakta. Eğer ki olumsuz sonuç veriyor ise bir yol daha mevcut.

Uygulamalarınız arasından diğer uygulamaların üzerinde çalışan uygulamayı tespit etmeniz gerekmektedir. Bu tespit işlemini ayarlara girerek uygulama sekmesinde yer alan izinler kısmından yapabilirsiniz. Ya da ekran yer paylaşımı tespit edildi hatası bildiriminde sizi o ekrana yönlendiren bir buton yer almaktadır. Bu ekrana o butona tıklayarak da ulaşabilirsiniz. Örnek verecek olursak Facebook Messenger uygulamasının konuşma balonu özelliği için diğer uygulamaların üzerinde çalışma izni verilmesi gerekmektedir. Bu izni kapattığınızda artık ekran yer paylaşımı tespit edildi hatası almayacaksınız. Sorununuzu bu şekilde de çözebilirsiniz.

Yazımızda Android ekran yer paylaşımı kapatma ile ilgili detayları ve çözümlerini anlattık. Eğer bu konu ile alakalı farklı sorularınız ve danışmanız gereken konular varsa, bizlere iletişim bölümünden ulaşabilir veya konumuzun altına yorumlarınızı bırakabilirsiniz.

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin