Anasayfa » Mobil » Android Uygulama Nasıl Yapılır

Android Uygulama Nasıl Yapılır

Android Uygulama Nasıl Yapılır

Android uygulama konusunda çok fazla konuşmalar var. Özellikle sürekli olarak çok iyi para kazanıldığı konuşuluyor. Bu yüzden de çok kişi artık bu tarz uygulamalar yapmak istiyor. Ancak elbette bunları yapmak da çok kolay değil. Öncelikle iyi bir Java ya da C++ bilmeniz gerekiyor. Basit uygulamalar artık insanlar tarafından talep görmüyor.

Geçtiğimiz günlerde Google tarafından gelen açıklama dudak uçuklatıcı günde yüz binlerce farklı uygulama ve oyun ile ilgili olarak başvuru aldıklarını söylüyorlar. Bu kadar oyun ve uygulama içerisinde ön plana çıkmak için neler gerekli? Bu işler nasıl yapılır gelin biraz anlatalım.

Öncelikli olarak maddeler halinde sıralayacak olursak;

  1. Tasarımı çok özellikli olması lazım.
  2. Geniş kapsamlı hazırlanması lazım.
  3. Herkesin bir ihtiyacını karşılaması gerekli. Bu anlamda son zamanlarda sosyal medya uygulamaların çok dikkat çektiğini söylemek gerekli.
  4. Özellikleri çok olmalı.
  5. Kullanım kolaylığı sunmalı. Yolda giderken dahi kullanabileceğiniz şekilde, tek parmakla kullanılabilir bir özelliğe sahip olmalı.
  6. Olmazsa olmaz reklam bütçesi. İsterseniz en kreatif uygulamayı veya oyunu yapın. Reklam olmadıktan sonra çok düşük ihtimal.

Tasarım Ve Kapsam Özellikleriyle Uygulamalar

Android Uygulama Nasıl Yapılır

Bunlardan bahsederken şunu da söylemeliyiz. Bu işlemi yapmak için çok muhteşem bir tasarımcı olmanıza da gerek yok. Günümüzde çok büyümeyen özellikle yeni bu pazara girmeye çalışan ve firma olarak değil şahıs olarak kendini ön plana çıkarmaya çalışan insanların öncelikli tercihleri hazır paketler kullanmak oluyor. Bu anlamda birçok yerde çok güzel paketler mevcut.

Ücretsiz şekilde alabildiğiniz gibi ücretini ödeyerek alabileceğiniz çok kreatif ve güzel hazırlanmış ürünler de mevcut. Bunların arasından seçimlerinizi yaparak buna göre hareket edebilirsiniz. Elbette burada dikkat etmeniz gereken aslında ilk öncelikle nasıl bir uygulama yapacağınız konusu olmaktadır. Yani sizler eğer doğru bir konu seçerseniz sıkıntı yok. Ancak yanlış bir konu seçerseniz daha doğrusu tam anlamıyla konuyu seçmeden aman ne olacaksa olsun derseniz o iş yürümüyor bunu da bilmek gerekir.

Az önce de söylediğimiz gibi milyonlarca hatta milyarlarca site var. Öne çıkmak için sitelerde neler yapılıyor. İşte bunu da böyle görmeniz gerekiyor. Facebook, İnstagram gibi firmalara delirdikleri için yatırım yapmıyor. Sürekli reklamlarla ve yeniliklerle ön plana çıkmaya çalışmalarının altında yatan sır da aslında bu.

Uygulama Yapma Platformları

İhtiyaçlar Doğru Belirlenmeli

Android Uygulama Nasıl Yapılır

Kullanıcı ihtiyaçlarını iyi düşünmeli ve kapsamlı bir uygulama geliştirmelisiniz. Türkiye’de ihtiyaçlar nedir? Almanya’da ihtiyaçlar nedir? Hedef kitleniz neresi? Bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. Yoksa yaptığınız uygulama indirilmeden kütüphanede kalır. Ancak torunlarınıza ben de yapmıştım zamanında diye anlatacağınız bir anınız olur o kadar.

Bu anlamda dikkatli ve özenli düşünerek karar vermek gerekiyor. İhtiyaçları düşündüğünüz gibi aynı zamanda da bu ihtiyaçları çok kolay kullanımlı hazırlamanız gerekiyor. Yani insanlar bu ihtiyaçlarını giderirken uğraşmadan basit bir şablon kullanarak sonuç almalılar. Yoksa uygulama kullanılmaz. Çünkü insanların istediği aslında basit ama kullanışlı uygulamalardır. İnsanlar canları sıkıldığı zaman daha fazla kullanıyorlar.

Mobil Uygulamanın Reklamı Yapılmalı

Aslında en önemli noktalardan biri de bu. Her ne uygulama veya oyun yaparsanız yapın. Reklamsız tutma ihtimali yok denecek kadar az. Şöyle düşünün aynı uygulamayı yapan bir firma olsun, aynı isim ve aynı tarzda bir uygulama yapın. Emin olun yatırım yapan firmanın uygulaması daha fazla indirilecektir. Bu manada melek yatırımcı mı dersiniz yoksa dükkan açtım yatırım yapıyorum mu dersiniz bilinmez ama bu işe reklam gideri de ayırmanız çok önemli.

Virüs Temizleme

Yazar Mehmet Karaman

Bilişim hizmetleri veren özel şirketlerde çalışmalarım oldu. İlgi alanım Teknoloji, Bilgisayar ve Webmaster . Bilgi paylaşımını seviyorum ve burada sizlere kaliteli konuları sunmaya çalışıyorum. Yazdığım konular hakkında yorum yazabilir görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*