Mobil

Android Telefonun Şarj Aletinin Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Şarj aleti, bir telefon için en önem verilen aksesuarlardan biri olarak değerlendirilmeli. Sadece telefonunuzun uzun bir kullanım ömrünün olması açısından değil, aynı zamanda kullanıcı güvenliği konusunda da şarj aletinin önemi büyük. Orijinal olmayan ya da cihazınızın şarj özellikleriyle uyumlu olmayan şarj aletinin kullanımı, zaman içerisinde telefonunuzun pil ömrünü kısaltacağı gibi, telefonun kendi kendine alev alması, birden bataryanın patlaması ve benzeri can güvenliğinizi riske atacak sorunlara da neden olabilir.

Özellikle Android akıllı telefonlarda bu sorunu yaşamaya başladık. Öyle ki artık her telefonun kendine has bir şarj bağlantı teknolojisi yok. Genelde aynı işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlarda, benzer şarj girişleri kullanılıyor. Bu da telefonların farklı şarj cihazlarını da desteklemesini sağlıyor.

Birbirini takip eden neden sonuç zinciri olarak düşünecek olursak, tüm bunların sonucunda sahte şarj aletlerinin sayısı çoğalıyor. Telefonlarda sorun yaşamamak ve güvenlik riskleriyle karşı karşıya kalmamak adına orijinal şarj aleti almaya dikkat etmelisiniz. Soracağınız soruyu tahmin edebiliyoruz. Bu kadar çok şarj aleti seçeneği varken, orijinal şarj aleti nasıl anlaşılır?

Şarj Aletim Orijinal mi? Nasıl Anlarım?

Şarj aletinin sahte olup olmadığını anlamak için kontrol etmeniz gereken bazı püf noktalar bulunuyor. Markadan markaya bu detaylar değişebilir ancak genel kurallar bellidir.

Android Telefonun Şarj Aletinin Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Marka İsmi Nasıl Yerleştirilmiş: Çoğu kullanıcı dikkat etmez. Aslında her markanın adının yazılmasında kendisine göre bir stil vardır. Kullanılan harflerin bir düzeni bulunur. En çok kullanılan Android telefonlardan biri olan Samsung modellerinden örnek verelim. Samsung, ürünlerine markasının ismini yazarken bir stil kullanıyor.

Tüm harfler bir düzen içerisinde ve aynı boşluklara sahip olarak sunuluyor. Tek bir doğru yazım stili var. Aynı durum Huawei markası için de geçerli. Sahte ürünlerde ise genelde bu yazım stiline dikkat edilmiyor. Örnek vermek gerekirse, birçok sahte Samsung şarj aletinde, markanın adının yazdığı kısımda “A” harfinin düzensiz olarak yerleştirildiği görülür. İki şarj aletini yan yana getirdiğiniz zaman bu farkı çok net anlayacaksınız. Dediğimiz gibi aynı durum Huawei ve diğer markalar için de geçerli.

  • Sahte Şarj Cihazı: Marka isminin yazımına dikkat edilmez.

Android Telefonun Şarj Aletinin Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Fiş Kısmında Kademe Bölümü (Çentik): En önemli kriterlerden birisi de şarj aletinin fiş kısmında kendisini gösteriyor. Orijinal şarj aletlerinde, aleti prize taktığınız fiş kısımlarında bir kademe olur. Çentik olarak da gösterebileceğimiz bu kısım, fişin tam anlamıyla prize oturmasını sağlar. Sahte şarj aletinde ise tüm fiş başının düz bir şekilde tasarlanmıştır.

  • Sahte Şarj Cihazı: Fiş başlarında çentikler ve kademeler yoktur.

Android Telefonun Şarj Aletinin Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Adaptör Üstendeki Yazılar: Orijinal adaptörlerde, bilgilerin ve simgelerin bir düzen içerisinde adaptör üzerine yerleştirildiğini görürsünüz. Yazılarda taşma ya da yazıların birbirine değmesi gibi bir durum söz konusu olmaz. Aynı şekilde simgeler ve sayısal değerler için de bir düzen vardır. Sahte şarj cihazlarında bu düzene dikkat edilmez.

  • Sahte Şarj Cihazı: Adaptör üzerinde yer alan bilgiler düzensiz yerleştirilmiştir. Yazıların kimisi koyu kimisi silik renktir.

Android Telefonun Şarj Aletinin Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kablo Başlığı ve Simgelerine Dikkat: Adaptörün yanında sunulan şarj kablosu da size en net bilgiyi verecektir. Orijinal şarj kablolarında, kablo ucunda yer alan alüminyum çok uzun değildir. Tam olarak telefonunuza girecek ve metal kısım gözükmeyecek şekilde boyutlandırma yapılmıştır. Fakat sahte şarj kablolarının ucu, biraz daha uzun tutulur ve tam anlamıyla telefonun şarj soketine oturmaz. Bir miktar metal görünür. Bunun dışında kablo başında yer alan ikonun orijinal cihazlarda silik, sahte cihazlarda ise daha koyu renktedir.

  • Sahte Şarj Cihazı: Kablonun metal şarj ucu daha uzundur. Soket telefona tam olarak oturmaz.

Android Telefonun Şarj Aletinin Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kasa Tasarımı: Çok önemsenmiyor olsa da şarj cihazlarında da bir tasarım vardır. Orijinal şarj aletlerinde kaliteli malzeme kullanılır. Bu nedenle şarj cihazının tasarımı sorunsuzdur. Kasa kısmında kenarların yumuşatıldığını ve tam anlamıyla şık bir tasarıma yer verildiğini görürsünüz. Tasarım bir bütün içerisindedir. Fakat aynı durum sahte cihazlar için geçerli olmaz.

Sahte cihazlarda fiyatı düşürmek adına kalitesiz malzeme kullanılır. Kalitesiz malzeme kullanıldığı için şarj cihazının özellikle köşeler bükülemez ve tasarım tamamlanamaz. Köşelere yuvarlak bir hat vermek istediğiniz zaman, muhtemelen parça kırılacaktır. Bu nedenle cihazın köşelerini kontrol etmeniz, orijinal şarj aletini anlamanızı sağlayacak önemli bir detay.

  • Sahte Şarj Cihazı: Şarj aletinin köşeleri yeterince iyi bir tasarıma sahip değildir.

Orijinal şarj aleti ile sahte şarj aleti için farkları bu şekilde anlayabilirsiniz. Genelde Android şarj aletlerinde bu farklar gözden kaçırılmayacak kadar barizdir. Unutmadan şunu da ekleyelim ki sahte şarj aleti kullanımı, cihazınıza anında zarar vermese bile uzun vadede pil ömrünüzün kısalmasına neden olacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu