Mobil

Android Telefonlarda Otomatik Güncellemeyi Kapatma

Android telefonlarda otomatik güncellemeleri kapatma, cihazınızda yer alan uygulamaların güncellemelerinin arka planda yüklenmesinin önüne geçecektir. Bu sayede mobil veri bağlantısındayken gereksiz yere internet harcamamış olacaksınız.

Özellikle hattınız faturalı bir hatsa ve uygulamalar otomatik güncelleme ayarındaysa, bu durumda herhangi bir güncelleme geldiği zaman, siz fark etmeden arka planda güncelleme yapılacaktır ancak bu dediğimiz gibi aşırı internet kullanmanıza neden olur. Android telefonlarda otomatik güncellemeyi kapatma bu noktada sürpriz faturalarla karşı karşıya kalmanızı engeller.

Otomatik Güncellemeyi Kapatma Adımları

Otomatik güncellemeyi kapatmak için Google Play Store üzerinden birkaç küçük işlem yapmanız gerekecek. Yapılacaklara bakalım.

  • Google Play Store uygulama mağazasına giriş yapın.

Android Telefonlarda Otomatik Güncellemeyi Kapatma

  • Sol üst kısımda yer alan “Üç Çizgi” alanına tıklayın.
  • Sol kısımdan bir menü açılacak. Buradan “Ayarlar” bölümüne giriş yapın.

Android Telefonlarda Otomatik Güncellemeyi Kapatma

  • “Uygulamaları Otomatik Güncelle” seçeneğini göreceksiniz. Bu kısma girin.

Android Telefonlarda Otomatik Güncellemeyi Kapatma

  • “Uygulamaları Otomatik Olarak Güncelleme” seçeneğini seçmeniz gerekecek.

Bu şekilde Android telefonlarda otomatik güncellemeleri kapatma işlemini gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Fakat burada farklı bir detayı daha paylaşalım. Açtığınız son menüde, 3 farklı seçenek var. Bunlardan biri otomatik güncellemeleri kapatıyor. Diğer seçenekler ise şöyle:

Herhangi Bir Ağ Üzerinden: Hangi ağa bağlıysanız güncellemenin yapılmasını sağlar. Yani mobil veri bağlantısında olsanız bile güncelleme indirilir.

Yalnızca Kablosuz Ağ Üzerinden: Sadece Wi-Fi bağlantısına geçtiğiniz zaman güncellemelerin yüklenmesini sağlar.

Otomatik Güncellemeleri Kapatmak Doğru mu?

Otomatik güncellemelerin nasıl kapatılacağı konusunda bilgi verdik ancak aklınızda bir soru oluşabilir. Güncellemeleri kapatmak telefonunuza ya da uygulamaya bir zarar vermez. Fakat otomatik güncellemelerin kapatılması durumunda tüm güncellemeleri manuel olarak yüklemeniz gerekebilir. Bir uygulamanın güncellenmesi ise oldukça önemlidir.

Öyle ki güncellemeler, sadece uygulamalara yeni özellikler kazandırmak için kullanılmıyor. Bunun yanında uygulamalarda tespit edilen güvenlik açıklarının da kapatılması sağlanıyor. Bu nedenle güncellemeleri mutlaka yapmanız lazım.

Tabii ki otomatik güncellemelerin açık olması, mobil veri kullanımını arttırabilir. Direkt olarak Wi-Fi üzerinden de otomatik güncelleme yapılması ve arka planda sürekli dosya yükleniyor olması sizi rahatsız edebilir. Bu durumda güncellemeleri otomatik olarak yüklememeyi tercih edebilirsiniz. Ama dediğimiz gibi manuel güncellemeleri yapmayı da unutmayın.

Android telefonlarda otomatik güncellemeleri kapatma işlemi hakkında merak edilenleri aktarmaya çalıştık. Kafanıza takılan bir nokta ya da soru olursa forum sayfamız üzerinden destek alabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu