Teknoloji

Android Telefonlar için Nvidia GeForce NOW Dönemi

Oyun teknolojilerinde hızlı bir değişim söz konusu. Bu alanda yavaş yavaş bir dönüşüm gerçekleşiyor. Bir süre sonra, yüksek sistem gereksinimlerine ihtiyaç duyan oyunlar için güçlü bilgisayarlar almak gerekmeyecek. Yavaş yavaş bulut oyun sistemleri, bu sorunu çözüyor. Bir yandan Google Stadia, bir yandan Apple’ın yeni oyun servisi derken, bu alanda iddialı olan sistemlerden birisi de Nvidia GeForce NOW sistemi.

Bulut sisteminde yer alan güçlü GPU’ları kullanıp, sisteminizin açmadığı oyunları oynamanıza izin veren teknoloji, şu sıralar Android kullanıcılarının da gündeminde. Öyle ki sistem kısa bir süre sonra Android akıllı telefonlara da dahil edilecek.

Nvidia GeForce NOW Telefonda Kullanılabilecek

Her ne kadar ilk etapta sınırlı bir destek sunulacak olsa da yakın bir zaman sonra tüm Android akıllı telefonları için Nvidia GeForce NOW teknolojisinin yayınlanması bekleniyor. Marka tarafından yapılan açıklamaya göre ilk etapta sadece Samsung ve LG akıllı telefonlarına özel olan Now uygulaması yayınlanacak.

Hatta uygulamanın kullanım alanı biraz daha dar olacak. Şimdilik sadece Samsung ve LG markalarının ana vatanı olan Güney Kore’de uygulamayı göreceğiz. Bir nevi bu şekilde deneme yapılacak. Başarı elde edilmesi durumunda ise Nvidia GeForce NOW, tüm Android akıllı telefonlar için kullanılabilir olarak sunulacak.

Android Telefonlar için Nvidia GeForce NOW Dönemi

En azından markanın planlarının bu şekilde olduğu düşünülüyor. Ayrıca her Samsung ve LG cihazının da uygulamaya destek vermeyeceğini ekleyelim. Telefonun özelliklerinin de belli bir sınırın üzerinde olması gerekecek. Nvidia tarafından yapılan açıklamaya göre, telefonların özellikleri en az şöyle olmalı:

  • En az Android 5.0 ve üzeri işletim sisteminin kullanılıyor olması gerekiyor. Bunun dışında 2 GB RAM miktarının bulunması lazım.

Ek olarak önerilen, kablosuz bir kontrolcü ile uygulamada yer alan oyunları oynamak. Öyle ki akıllı telefonlarda yer alan kontrollerin, çoğu oyunda yetersiz kalacağı söyleniyor. Bu nedenle markanın belli başlı kontrol cihazlarını da önerdiğini ekleyelim.

Şimdilik Güney Kore ile sınırlı kalsa da Nvidia GeForce NOW sisteminin yakın bir zaman içerisinde tüm Android cihazlarda kullanılmaya başlamasını umut ediyoruz. Markanın gördüğü ilgiyi düşünecek olursak, mutlaka bu yönde çalışmalar hızlandırılacaktır.

Merak Edenler İçin

Yazımızda Nvidia’nın sisteminin Android akıllı telefonlara dahil edileceğinden söz ettik. Daha önce bu sistemi duymayan ya da tam olarak ne olduğunu bilmeyen kullanıcılar için kısa bir bilgilendirme de yapalım. Nvidia GeForce NOW; firmanın sunmuş olduğu bulut tabanlı bir oyun servisi. Gerçek zamanlı veri akış sistemi olarak bilinen stream teknolojisi, oyun servisinin temelini oluşturuyor. Bilgisayarınızın donanımı düşük olsa bile, stream yöntemi ile GeForce Now cihazlarına bağlanıyorsunuz ve oyunu bu cihazlar üzerinden oynuyorsunuz. Tabii ki bunun için belli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ayrıca yüksek kalitede internet bağlantısına da ihtiyacınız oluyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu