Mobil

Android Telefondan Silinen Fotoğrafları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Günümüzde cep telefonlarıyla birçok anımızı fotoğraf veya video çekerek kalıcı hale getiriyor ve saklıyoruz. Ancak bazen ortaya çıkan çeşitli sebeplerle, kontrolümüz dışında silinen fotoğraflar ve videolar olabiliyor. Bu durumda kullanıcıların silinen dosyaları geri getirmek için uygulayabileceği birtakım yöntemler bulunuyor. Şimdi sizlere bu yöntemlerden birkaçını detaylı olarak anlatacağız.

Android Telefondan Silinen Fotoğrafları Geri Getirme: FoneLab for Android

Android Telefondan Silinen Fotoğrafları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Çoğu kullanıcı Android işletim sistemi hakkında teknik bilgiye sahip olmadığı için silinen videoların ve fotoğrafların geri getirilebileceğini bilmemekte ve birçok anısını kaybetmektedir. Ama FoneLab for Android ve benzeri programlar sayesinde verileri kurtarmak oldukça kolay.

Bu programlar sayesinde fotoğrafları, resimleri, videoları, ses kayıtlarını ve hatta telefon rehberini olduğu gibi geri getirebilmek mümkün. Bu programın önemli bir özelliği ise Android’in neredeyse bütün sürümlerinde ve root işlemi yapılmış cihazlarda sorunsuz çalışması. Programın çalışma prensibi ise kullanımını kolaylaştırmakta.

Program öncelikle silinen dosyaların bir önizlemesini kullanıcının karşısına sunuyor. Kullanıcı böylece dosyayı geri getirmeden önce geri getireceği dosyanın hangi dosya olduğunu görerek seçme şansına sahip oluyor. Program yalnızca telefon hafızasından silinen dosyaları değil, hafıza kartından silinen dosyaları da geri getirebiliyor.

Silinen fotoğraflarınızı geri getirmek için yapmanız gereken işlemler ise FoneLab for Android programını indirerek bilgisayarınıza kurmanız. Daha sonrasında ise aşağıdaki işlemleri sırasıyla takip etmenizdir.

 • FoneLab for Android programını indirmek için tıklayın.
 • FoneLab for Android programını bilgisayarınıza kurduktan sonra cep telefonunuzu orijinal USB bağlantı kablosu aracılığıyla bilgisayarınıza bağlayın.
 • Programa giriş yapmadan hemen önce, telefonun ‘’Ayarlar’’ kısmına giriş yapıp, ardından ‘’Geliştirici seçenekleri’’ sekmesine tıklayarak, ‘’USB Hata Ayıklama Modu’nu’’ aktif hale getirin.
 • USB hata ayıklama modu aktif hale getirildikten sonra FoneLab for Android programını açın.
 • Karşınıza gelen seçeneklerden ‘’Android Data Recovery’’ seçeneğini seçin. Program Android cihazınız ile bağlantıyı sağlayana kadar bekleyin. Bağlantı sağlandıktan sonra telefonunuzun ekranında bir pencere açılacaktır. Bu pencerede yer alan izinleri onayladıktan sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz.
 • Gelen diğer seçeneklerde ise ‘’Gallery’’ tercihini işaretleyip, ‘’Start’’ butonuna tıklayın.
 • Start butonuna tıkladıktan sonra program kurtarılan verileri nereye kaydedileceğini sormaktadır. Kaydedilmesini istediğini alanı belirledikten sonra ‘’OK’’ butonuna tıklayın.
 • Program silinmiş dosyalarınızı taramayı bitirdiğinde ise kurtarılmasını istediğiniz dosyaları seçip ‘’Recover’’ seçeneğine tıklayın.

Yukarıda bahsedilen bütün bu işlemler boyunca cihazınızın bilgisayarla olan bağlantısının kopmaması oldukça önemlidir. Kopma durumunda yazılımsal sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Android Telefondan Silinen Fotoğrafları Geri Getirme: FonePaw Android Data Recovery

Android Telefondan Silinen Fotoğrafları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

FonePaw Android Data Recovery programı FoneLab for Android programıyla oldukça benzerlik göstermektedir. FonePaw programında da silinen dosyaların önizlemesini görebilir ve dosyalarınızı geri getirebilirsiniz. Ancak çoğu kullanıcı FonePaw programının kullanımını daha kolay bulmaktadır. Bunun sebebi ise programın oldukça sade ve açıklayıcı bir arayüze sahip olmasıdır.

FonePaw Android Data Recovery programını indirmek için tıklayın.

FonePaw Android Data Recovery programını kullanarak silinen verilerinizi geri getirmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir:

 • Yazılımı bilgisayarınıza indirdikten sonra kurulumunu gerçekleştirin.
 • ‘’USB Hata Ayıklama Modu’nun’’ açık olduğundan emin olduktan sonra programı açın ve cep telefonunuzu bilgisayara bağlayın.
 • Program açıldıktan sonra ‘’Android Data Recovery’’ seçeneğine tıklayın.
 • Cihazla çekmiş olduğunuz fotoğraflara ve videolara ulaşabilmek için ‘’Gallery’’ seçeneğini, cihazın internet tarayıcısından ya da cihaza kurulu uygulamalar aracılığıyla elde ettiğiniz fotoğraf ve videolara ulaşabilmek içinse ‘’Picture Library’’ seçeneğini seçin.
 • Daha sonrasında ‘’Next’’ komutuna tıklayıp hemen ardından telefon ekranınıza gelen izinleri onaylayın.
 • Gerekli işlemleri uyguladıktan sonra program tarama işlemine başlayacaktır.
 • Program tarama sürecini bitirdiğinde ise bulunan verileri sol taraftaki ‘’Gallery’’ veya ‘’Picture Library’’ kategorisinde sizlere sunmaktadır.
 • Son olarak kurtarılmasını istediğiniz verileri işaretleyerek ‘’Recover’’ seçeneğine tıklayın ve verileri bilgisayarınıza kaydedin.

Artık telefonunuzdan kontrolünüz dışında silinen fotoğrafları, videoları ve benzeri dosyaları nasıl geri getireceğinizi biliyorsunuz. Fakat verilerinizin silinmesi veya kaybolmasına dair alacağınız birtakım önemlerle de verilerinizi koruyabilirsiniz. Günümüzde bilgisayardan telefona ve telefondan bilgisayara karşılıklı olarak veri aktarımı yapabileceğiniz çeşitli uygulamalar vardır.

Bu uygulamalardan bazıları ise USB kablosuna ihtiyaç duymadan verilerinizi transfer edebilmenizi sağlamaktadır. Bu uygulamalarla, fotoğraf, video, ses kaydı, telefon rehberi gibi birçok veriyi sorunsuz bir şekilde transfer edebilirsiniz. Siz de bunun gibi programlar edinerek verilerinizi anında yedekleyebilir ve garanti altına alabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

2 Yorum

 1. Fonelab uygulamasıyla lg nexus 4 cihazı önce rootladım ardından silinen rehberi geri getirdim. Ama 200’den fazla isimden sadece 23 tanesi geldi ?

  1. Merhaba, Silinen Rehberinizden Sonra Birçok Veri İşlenmişse Bu Gibi Durumlarla Karşılaşabilirsiniz. Veri Kurtarma İşlemini Tekrarlamanızı Önermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu