Mobil

Android Telefona Format Atma Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde, Android işletim sistemine sahip bir telefona format atma işlemini yapabilmek için kolaylıkla uygulayabileceğiniz iki farklı yöntemi sizlere anlatacağız. Böylece cihazınıza istediğiniz zaman format atabilir ve cihazı fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

1. Yöntem

İçerik Haritası

Eğer Android cihazınızda herhangi bir sorun yoksa ve yalnızca tüm verilerinizi silmek için format atma işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız bu yöntemi kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak Android telefona format atmadan önce cihazın şarjının en az %50 olması gerektiğini hatırlatalım. Çünkü format atma işlemi, cihaz gücünü yüksek miktarlarda tüketir ve format atarken şarjınız biterse daha ciddi yazılımsal sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Gerekli bilgilendirmeleri sağladığımıza göre artık işlem aşamalarına geçebiliriz. Android telefona format atmak için:

Android Telefona Format Atma Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle, telefonunuzun genel menüsündeki “Ayarlar” bölümüne girin ve açılan penceredeki “Kullanıcı ve Yedek” başlığının altında yer alan “Yedekle ve Sıfırla” seçeneğine girin.

Android Telefona Format Atma Nasıl Yapılır?

 • “Yedekle ve Sıfırla” seçeneğine girdikten sonra karşınıza çıkan ekrandaki “Fabrika Ayarlarına Sıfırla” seçeneğine dokunun.
 • Son olarak açılan yeni pencerede yer alan “Cihazı Sıfırla” seçeneğine dokunun ve eğer bu seçeneğe dokunduktan sonra herhangi bir uyarı penceresi açılırsa, işleme devam etmek için gerekli olan seçeneği seçin.

Yukarıdaki işlemleri sırasıyla gerçekleştirdiğinizde “Android telefona format atma” işlemi başlar ve yaklaşık 5-10 dakika içinde sonlanır. İşlem sona erdikten sonra cihazınız yeniden başlatılır ve tıpkı telefonu ilk satın aldığınızdaki gibi başlangıçtaki kurulum menüsüyle karşılaşırsınız. Kurulumu tamamladıktan sonra cihazınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

2. Yöntem

Sizlere önereceğimiz bu yöntemin ilkinden farkı, bu yöntemin telefonunuz kilitlendiğinde, donduğunda ya da cihazınızı yeniden başlatamadığınız herhangi bir durumda kullanılabilmesidir. Dolayısıyla böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız “Android telefona format atma” işlemini bu yöntemi uygulayarak gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Yöntemi uygulamak için:

Android Telefona Format Atma Nasıl Yapılır?

 • İlk olarak, cihazınız kapalı durumdayken, cihazınızın “Ses Açma, Home, Güç” tuşlarına aynı anda basın ve uzun süre basılı tutun (Cihazınızda Home tuşu bulunmuyorsa yalnızca ses açma ve güç tuşlarına basılı tutun).

Android Telefona Format Atma Nasıl Yapılır?

 • Daha sonra, karşınıza çıkan ekranda yer alan “Wipe Data/Factory Reset” seçeneğini seçin.

Ancak bu yöntemde, telefonunuzun dokunmatiği geçici bir süreliğine devre dışı olduğu için gerekli seçimleri telefonunuzun tuşlarıyla gerçekleştirmeniz gerekir. Seçenekler arasında geçiş yapmak için “Ses Açma-Kısma” tuşlarını, seçeneği onaylamak içinse “Güç” tuşunu kullanabilirsiniz.

Android Telefona Format Atma Nasıl Yapılır?

 • Telefonunuzun tuşlarını kullanarak “Wipe Data/Factory Reset” seçeneğini seçtikten sonra, karşınıza çıkan ekrandaki “Yes — Delete All User Data” seçeneğini seçin.

Android Telefona Format Atma Nasıl Yapılır?

 • Böylece ekrandaki tüm seçenekler kaybolur ve telefona format atma işlemi başlar. Kısa bir süre sonraysa ekranda yeniden seçenekler belirir. Bu seçenekler arasından “Reboot System Now” seçeneğini seçerek işlemi tamamlayın.

Android telefona format atma işlemi için sunduğumuz son yöntemi de sizlere aktardık. Makalemizi bitirmeden önce “Reboot System Now” seçeneğini seçtikten sonra, telefonunuzun yeniden açılmasının biraz uzun süreceğini ve format attıktan sonra cihazınızın Android sürümünde herhangi bir değişiklik olmayacağını belirtelim.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

4 Yorum

 1. Abi gerçekten iyi anlatmışsın ama bu telefonda direkt ekran hiç açılmıyor. Belki biri ekran karartma moduna almıştır diye formatı denedim ama olmadı. Mesela telefonun ekranı kapalı gözükürken belirli tuşlara bastığımızda birisi aranabiliyor. Ancak bu gösterdiklerinde bile ekran kapalı. Dediklerini harfi harfine yaptım, telefon bir kaç kere titredi ama yine açılmadı.

  1. Merhaba, teşekkür ederim yorumunuz için. Ekranın tamamen her yerde karanlık olması donanımsal bir arızanın olduğuna işaret eder. Yani burada öncelikle telefonun donanımsal arızasının giderilmesi gerekmektedir.

 2. Merhaba.

  Cihazım xiaomi redmi note 4 uzun zaman önce telefonum şarj almamaya başladı kesik kesik şarj oluyordu soketinin kırıldığını fark ettim ve telefoncuda değiştirttim 1 gün şarj oldu sıkıntısız sonra yine şarj olmamaya başladı bataryada sorun olabilir diye onu da değiştirdim fakat bir şey değişmedi ayarlar kısmından sıfırladım telefonu sonuç yine değişmedi telefon kapalı şuanda ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

  1. Merhaba, sizin sorununuz tamamen donanımsal arızdan kaynaklı yaşanmaktadır. Yani yazılımsal olarak yaptığınız müdahale fayda sağlamayacaktır. Hizmet aldığınız servisten tekrar şarj soketini ve diğer donanımları incelemelerini talep edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu