Mobil

Android Root Atma – Root Atma Nasıl Yapılır?

Root, yabancı kelime olup, anlamı “Kök” demektir. Android cihazlarda root atma işlemi pek çok uygulamayı indirebilmeniz için gerekli olan ayarlardır. Yani root yapma, kısacası Android cihazlarınızın kök ayarlarını yapmaktır. Açık bir şekilde anlatmak gerekirse root yapmak, cep telefonunuzun çekirdek yapısını değiştirmek anlamına geliyor. Root yapmanın faydası nedir veya root nasıl yapılır gibi sorularınız var ise bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Root Yapmanın Faydası Nelerdir?

Eğer akıllı android telefonunuzun performansını arttırmak ve dilediğiniz gibi kişiselleştirme yapmak istiyorsanız telefonunuza root yapmanız gerekmektedir. Root yapmanın size faydası, istediğiniz pek çok yazılımı telefonunuza indirmek ve telefonunuzu özgürce kullanabilmektir. Bunun yanında Google Play Store’de pek çok uygulama root ayarı istemektedir ve bu nedenle root yapmanız, bu uygulamaları telefonunuzda özgürce kullanabilmeniz demektir.

Root yapmanın faydaları:

  • Sistem üzerinde tam kontrol
  • Değişik ROM ‘lar yükleme
  • Root erişimi gerektiren uygulamaları çalıştırma.

Gibi özelliklerini sıralayabiliriz. Root kullanıcısı olmak istiyorsanız bu konuda bilinçli olmanız gerekmektedir. Eğer bu konularda acemi bir kullanıcı iseniz root yapmanız doğru bir tercih olmayabilir. Çünkü root ederek telefonunuzun çekirdek yapısı ile oynamış olacaksınız ve bunu bilmeyen birisinin yönetmesi de oldukça zor bir işlem. Bunun yanında unutmayın ki; eğer root yaparsanız, telefonunuz garanti kapsamı dışına çıkar.

Root Atma Programı Kingo Root

Android Root Atma - Root Atma Nasıl Yapılır?

Genelde root atma işlemi, bilgisayar ve telefon arasında yapılan bir işlemdir. Bunun için internet üzerinde pek çok program mevcuttur. Bunları araştırıp bulabilirsiniz ve telefonunuza root atabilirsiniz. Sizlere bu programlardan en iyisi olan Kingo Root programını anlatmak istiyoruz.

Kingo Root Programı

Öncelikle programı bilgisayarınıza indirin ve yükleyin. Programı indirmek için buraya tıklayın. Program gerekli kurulumları bitirdikten sonra Android cihazınızı bilgisayara USB kablo ile bağlayın.

Android Root Atma - Root Atma Nasıl Yapılır?

Program gerekli sürücüleri yükleyecektir. Yukarıdaki ekran ile karşılaştığınızda cihazınıza bağlı olan USB’yi çıkartın ve takın.

Android Root Atma - Root Atma Nasıl Yapılır?

Root yapma işlemine devam edebilmek için Android cihazın geliştirici modu açık olması gerekmektedir. Eğer Açık değil ise program size nasıl yapacağınız hakkında yardımcı olacaktır.

Bu ekranda kullanmakta olduğunuz Android sürümünü seçin ve ekrandaki yönlendirmeleri uygulayın. Belirtilen işlemleri gerçekleştirdikten sonra cihazınıza bağlı olan USB’yi çıkartın ve takın.

Ardından cihazınızda Android debugging yani Android hata ayıklama özelliğini aktif etmeniz gerekmektedir. Bu işlem için geliştirici seçeneklerinde Android debugging /Android hata giderme seçeneğini aktif hale getirin.

Aşağıdaki görselde görüldüğü gibi program sizi USB Debugging aktif etmeniz konusunda uyarıda bulunacaktır.

Android Root Atma - Root Atma Nasıl Yapılır?

Android cihazında açılan penceredeki uyarıya cevap olarak ‘’OK’’ Seçeneğine tıklayın.

Android Root Atma - Root Atma Nasıl Yapılır?

Kingo Root programı tarafından gelen uyarı ekranlarına izin verin. Android cihazınıza gelen uyarı ekranından ”Grant” seçeneğini seçin.

Android Root Atma - Root Atma Nasıl Yapılır?

Tüm işlemleri başarılı olarak tamamladığınızda yukarıdaki ekran ile karşılaşacaksınız. Root işlemi için ‘’Root’’ Butonuna tıklayın.

Android Root Atma - Root Atma Nasıl Yapılır?

Android cihazınızın root atma işlemi tamamlandı. Eğer isterseniz ‘’Remove Root’’ Butonu ile root işlemini geri alabilirsiniz. Root ayarı yaptıktan sonra telefonunuz garanti kapsamı dışında kalır ve tehlikelere açık hale gelebilir, bu yüzden yaptığınız root’u iptal etmek isteyebilirsiniz.

Bu işlem içinde Kingo Root programını kullanabilirsiniz. Ayrıca size tavsiyemiz, eğer çok iyi bir Android kullanıcısı değilseniz ve yazılım konularından pek anlamıyorsanız root atma işlemini bu işlerde uzman birisine yaptırmanızı tavsiye ederiz. Çünkü root yapma işlemi telefonunuzun çekirdek yapısını değiştirmek anlamına geliyor ve bu da sizi karmaşık işlemlere sürükleyebilir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

6 Yorum

  1. kurdum ama root a bastım Try again or contact us for further support yazdı

  2. Selamün aleyküm ben seyfettin hayırlı işler root atma sitesine girdim 3,6gb lık büyük dosya çıktı galiba buna gerek yok sadece Kingo Root bilgisayar da kurmamız gerekiyor galiba cevap verirseniz sevinirim.

    1. Aleyküm Selam, Belirttiğimiz Program Root Atma İşlemini Sağlamaktadır.

  3. merhaba.buradan telefonun imei değiştire bilirmiyiz.bilgi verir iseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu