Mobil

Android Q Beta’nın Heyecanlandıran 5 Özelliği

Android Q Beta, tüm Android kullanıcılarını heyecanlandıracak pek çok özellikle Google tarafından sunuldu. Bu beta sürüm esas Android Q sürümünün bir fragmanı olma niteliğini taşıyor. Ancak sürüm şimdiden özellikleriyle dikkatleri üstüne çekmeyi başardı. Android Q pek çok güzel özellikle gelecek. Nitekim, kullanıcılar şimdiden bu özellikleri Android cihazlarında kullanmak için sabırsızlanmaya başladılar.

Google Android Q Beta programını Pixel telefonlar için yayımladı. Teknoloji devi bu sürümü sadece geliştiricilere sunmuyor, erken erişim programına kaydolan herkesin indirmesine ve denemesine imkan veriyor.

Beta sürümde 5 özellik var ki, esas sürümü heyecanla beklemenize değer.

İşte Android Q Beta’nın heyecanlandıran 5 özelliği:

1. Karekodla Wi-Fi Paylaşımı

Android Q Beta’nın Heyecanlandıran 5 Özelliği

Android Q Beta sürümünde görülen ve kullanıcıları heyecanlandıracak ilk yenilik, Wi-Fi ağ şifresinin karekodla paylaşılabilmesi ile ilgili. Bu özellik sayesinde artık Wi-Fi ağınızı sadece istediğiniz kişilerle değil, şifreyi söylemek istemediğiniz kişilerle de kolayca paylaşabileceksiniz.

Daha önce herkesin de bildiği gibi Wi-Fi şifrelerini başkalarına söylemek sıkıntılı olabiliyordu. Çünkü şifreler anlaşılamayabiliyordu ya da çok uzun olduğu için akılda kalamayabiliyordu. Bu yenilik sayesinde artık Wi-Fi şifresini herkese tek tek söyleme zahmeti kalmayacak.

Bu özelliği kullanmak için Wi-Fi ağına özel bir karekod oluşturmanız yeterli olacak. Wi-Fi ağına bağlanmak isteyen kişiler telefonlarının Wi-Fi ayarlarına girerek bu karekodu okutacak ve ağa bağlanabilecekler.

2. Uygulama Kaldırma İşlemini Geri Alma

Android Q Beta’nın Heyecanlandıran 5 Özelliği

Android akıllı telefonun ana ekranından bir uygulamayı kazayla kaldırmak pek çok kullanıcının başına gelen bir sorun. Bunun bir sorun haline gelmesinin nedeni ise kaldırılan uygulamanın hangisi olduğunun hatırlanmaması ya da uygulamayı yeniden Google Play Mağazası’nda arayıp bulmanın gerekli olması.

Ancak yeni sürüm ile bu soruna bir çözüm bulunmuş gibi görünüyor. Çünkü uygulamayı kaldırdığınızda ekranın alt kısmına bu kaldırma işlemini geri alabileceğiniz bir seçenek geliyor. Esas Android Q sürümünün gelmesiyle artık yanlışlıkla kaldırdığınız uygulamaları saniyeler içinde geri getirebileceksiniz.

3. Konumu Kullanma İzinleri

Android Q Beta’nın Heyecanlandıran 5 Özelliği

Android telefonlarda daha önce rahat kontrol edilemeyen unsurlardan biri de konum bilgilerini kullanan uygulamalara verilen izinlerdi. Android Q sürümü ile birlikte telefonunuzda hangi uygulamanın bu bilgileri kullanabileceğini daha net görebilecek ve kontrolü tamamen ele alabileceksiniz.

Bu doğrultuda artık uygulamanın konum bilgilerinize erişip erişemeyeceği konusunda size üç seçenek sunulacak. Bunlar her zaman izin ver, sadece uygulama kullanıldığında izin ver ya da izin verme şeklinde olacak. Bu özellik aynı zamanda şarjın yoğun kullanımına engel olacak.

Her zaman izin ver seçeneğini seçtiğinizde uygulama sizin konum bilgilerinize her zaman erişebilecek ve bu bilgileri kullanabilecek. Sadece uygulama kullanıldığında izin ver seçeneğini seçtiğinizde uygulama sadece siz uygulamayı kullanırken konum bilgilerinize erişecek. Eğer izin verme seçeneğini seçerseniz uygulama sizin konum bilgilerinizi hiçbir zaman kullanamayacak.

4. Gizlilik Ayarları

Android Q Beta’nın Heyecanlandıran 5 Özelliği

Android Q Beta sürümünde göze çarpan bir diğer özellik gizlilik ayarlarıyla ilgili. Öncekilerden farklı olarak bu sürümde “Ayarlar” uygulamasına bir “Gizlilik” kısmı eklenmiş. Bu kısma girdiğinizde mikrofon, kamera, konum bilgileri, kişiler ve takvim gibi unsurlara erişmek isteyen uygulamaları görebileceksiniz.

Bundan önceki Android sürümleri, uygulamaların cihazınızda hangi verilere erişimlerinin olduğunu görmenize bu kadar kolay izin vermiyorlardı. Yeni gelen bu özellik sayesinde artık bu erişimleri her bir uygulama için detaylı ve hızlı bir şekilde görmeniz mümkün olacak.

5. Gelişmiş Bildirim Kontrolü

Android Q Beta’nın Heyecanlandıran 5 Özelliği

Android Q Beta sürümü size bildirimlerinizi kontrol etmeniz için daha fazla seçenek sunacak. Bu sayede artık almak istemediğiniz bildirimleri daha kolay engelleyebileceksiniz. Ayrıca sessiz görünmesini istediğiniz bildirimler varsa bunları da ayarlayabileceksiniz. Bildirimleri kontrol etmekte artık eskisi kadar zorlanmayacaksınız.

Bildirimleri ayarlamak için telefonunuza bildirim geldiğinde bu bildirime uzun basmanız gerekiyor. Bu durumda ekrana üç seçenek geliyor. Bunlar engelle, sessiz göster ya da göstermeye devam et şeklinde sıralanıyor. Siz bu seçeneklerden birini seçerek bildirimi nasıl almak istediğinizi kontrol edebiliyorsunuz.

Bu özellik her ne kadar basit gibi görünse de aslında önemli bir yenilik. Çünkü daha önce kullanıcılar bu bildirimleri kontrol etmek için Ayarlar kısmına giderek her uygulamadan gelen bildirimleri ayrı ayrı ayarlamak zorunda kalıyorlardı. Şimdi bu ayarları iki tıklama ile yapmak mümkün olacak.

Android Q sürümünün bu özelliklerinden hangileri ilginizi çekiyor? Yorum kısmında yazabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu