Mobil

Android Dosya Şifreleme ve Dosya Gizleme Nasıl Yapılır?

Android cihazınıza şifre koyma ile dosyalarınızı nasıl saklayacağınızı ve dosyalarınızı nasıl gizleyebilir yapabileceğinizi bu yazımızda sizlerle paylaşmak istiyoruz. İlk olarak Android cihazlara nasıl şifre konulacağından bahsetmeye başlayalım.

Android Telefonlarda Dosya Şifreleme

Android cihazlara şifre koyma işlemi aslında oldukça basit. Bu işlemi uygulamalar sayesinde yapabiliyorsunuz. Elbette bu uygulamaları az sonra sizlerle paylaşacağız. Bunun yanında aldığımız sık sorulardan birisi de; “Sadece bizim istediğimiz uygulamalara şifre koyulabiliyor mu?” Bu sorunun da cevabını yazı içerisinde bulabilirsiniz arkadaşlar. Size sunacağımız uygulamalar aynı zamanda bu işlevi de yerine getirebilmekte.

1. Applock Uygulaması

Android Dosya Şifreleme ve Dosya Gizleme Nasıl Yapılır?

Uygulama oldukça güzel arkadaşlar. Cihazınıza şifre koymak istiyorsanız önerebileceğimiz iyi uygulamalardan bir tanesi. Uygulamanın güzel yanları oldukça fazla. Örneğin; seçeceğiniz şifre için çok fazla kilit teması var. İstediğiniz temayı seçebiliyorsunuz. Şimdi gelelim en çok sorulan sorunun cevabına; bu uygulama ile telefonunuzda bulunan istediğiniz uygulamaya şifre koyabiliyorsunuz. Uygulamayı Google Play Store’den indirebilirsiniz.

UYGULAMAYI İNDİR

2. Smart Applock

Android Dosya Şifreleme ve Dosya Gizleme Nasıl Yapılır?

Smart Applock uygulaması gerçektende akıllı bir uygulama. Neden böyle dediğimizi şimdi daha net anlayacaksınız.

Smart Applock uygulaması, çoklu parola desteğini içerisinde barındırmakta. Bu sayede hem Android telefonunuza kilit koyabilir hem de istediğiniz uygulamaları kilitleyebilirsiniz. Değişik boyutlarda parola koyabileceğiniz desenler de içerisinde bulunmakta. Uygulama sayesinde telefonunuza gelen ve giden aramaları engelleyebiliyor ve 3G veri kilidi gibi kilit özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Uygulamanın daha pek çok özelliği var. İsterseniz daha detaylı bilgiye Uygulamayı İndir Butonundan ulaşabilirsiniz.

UYGULAMAYI İNDİR

Bizce Android cihazlardaki dosyalara şifre koyma amacıyla kullanacağınız en iyi iki uygulama bu. Şimdi gelelim dosya gizleme işlemini nasıl yapacağınıza.

Android Cihazlarda Dosya Gizleme Nasıl Yapılır ?

Android Dosya Şifreleme ve Dosya Gizleme Nasıl Yapılır?

Dosya gizleme işlemini herhangi bir uygulama olmadan yapabilirsiniz. Tamamen sistemin içerisinde barındırdığı özellik sayesinde bunu gerçekleştirebiliyorsunuz. Haydi anlatmaya geçelim.

İlk olarak dosya gizlemek için Android cihazınızdan uygulama menüsüne giriş yapmalısınız. Uygulamalar > Dosyalar adımlarını takip edin ve “Dosyalarım” uygulamasını seçin. “Tüm dosyalar” adında bir dosya var ve bu alana girerek hangi dosyayı gizleyeceğimizi seçmemiz gerekiyor. Bu alana girdikten sonra yapacaklarınızı sırası ile yazalım.

  • Gizlemek istediğiniz dosyayı seçin.
  • Siz dosyayı seçtiğiniz an karşınıza açılır bir menü gelecek. Bu menüde yer alan “Yeniden adlandır” seçeneğini seçin.
  • Karşınıza dosyayı yeniden adlandıracağınız bir pencere açılacak bu pencereye yapacağınız şey; uygulamanın adından önce nokta işareti koymak. Örneğin; .Galeri gibi.
  • Artık dosyanız gizlenmiş olacaktır. Peki bu dosyayı nasıl tekrar görünür yapabiliriz?

Bunun için ilk olarak “Tüm Dosyalarım” alanına tekrardan gelin ve klasörün içindeyken telefonunuzun Menü tuşuna basılı tutun. Karşınıza bir pencere açılacak. Bu pencereden “Ayarlar” seçeneğine dokunun. Karşınıza “Gizli dosyaları göster” adında bir seçeneğin olduğunu göreceksiniz. İşte bu seçeneği seçtiğinizde gizlediğiniz dosyalar tekrar görünür hale gelecektir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir Yorum

  1. Merhaba
    galarideki bir klasörümü gizlemek istiyorum dosyalarımdan klasörü bulup yeniden adlandır deyip klasör isminin başına . koyuyorum fakat gizleme yapmıyor bunu nasıl çözebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu