Mobil

Android Cihazlarda Unutulan Ekran Kilitlerini Kaldırma

Bazı kullanıcılar, Android cihazlarda unutulan ekran kilitlerini kaldırma işlemini gerçekleştiremediği için bir anda telefona olan erişimleri kısıtlanıyor. Özellikle cihazda parmak izi ve yüz tanıma gibi ekran kilidini kaldırmak için alternatif yöntemler bulunmuyorsa durum daha da zorlaşıyor.

Bu makalemizde böyle durumlarda Android kullanıcılarının cihazlarına erişebilmesi için birtakım yöntemler önereceğiz. Ancak, maalesef bütün cihazlarda kesin sonuç veren tek bir yöntem önermek mümkün değil. Bu yüzden sizlere, önereceğimiz yöntemler arasında cihazınızda en kolay uygulayabileceğiniz yöntemi denemenizi tavsiye ediyoruz. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan hemen çözüm önerilerine geçelim.

1. Desen Kilidini Kaldırma

Android kullanıcıları cihazlarındaki desen kilitlerini unuttuğunda telefonun tuş kilidini kaldıramazlar. Ancak bu gibi durumlarda,“Desenimi unuttum” ve “Yedek PIN” seçenekleri sayesinde cihazlarda unutulan ekran kilitlerini kaldırmak mümkün. Bu işlemi gerçekleştirmek için:

Android Cihazlarda Unutulan Ekran Kilitlerini Kaldırma

  • İlk olarak, cihazınızın desen kilidini açmak için yanlış da olsa çok sayıda deneme yapın. Bu sayede yukarıdaki görseldeki gibi “Yedek PIN” seçeneği ortaya çıkacaktır.
  • Bu seçenek ortaya çıktığı zaman seçeneğe dokunun ve desen kilidini koyarken belirlediğiniz yedekleme PIN’ini girerek “OK” seçeneğine dokunun.

Eğer yedekleme PIN’inizi doğru hatırlıyorsanız ekran kilidiniz hemen açılacaktır. Çoğu kişi yedekleme PIN’ini, telefonunun PIN kodu, doğum tarihi ya da “1234” gibi kolay hatırlanabilecek bir şifre olarak belirler. Eğer yedekleme PIN’inizi hatırlamıyorsanız bu gibi şifreleri deneyebilirsiniz.

  • Bazı Android cihazlarda, desen kilidini sürekli yanlış girdikten sonra “Yedek PIN” seçeneği yerine “Desenimi Unuttum” seçeneği ortaya çıkar.
  • Eğer cihazınızda “Desenimi Unuttum” seçeneği ortaya çıkarsa, bu seçeneğe dokunduktan sonra size, cihazınıza bağlı olan e-posta hesabınızın adı ve bu hesabın şifresi sorulur. Bu bilgileri girerek “Oturum Aç” seçeneğine dokunmanız da unutulan desen kilidinin kaldırılmasını ve cihazınıza erişmenizi sağlayacaktır.

2. Samsung Cihazımı Bul Servisi

Android Cihazlarda Unutulan Ekran Kilitlerini Kaldırma

Eğer Samsung marka bir cihaz kullanıyorsanız ve Samsung hesabınız varsa bu yöntemi kullanabilirsiniz. Samsung cihazımı bul servisi aracılığıyla “Unutulan ekran kilitlerini kaldırma” işlemini gerçekleştirmek için:

  • İlk olarak, https://findmymobile.samsung.com linkine giderek, açılan pencerenin orta kısmındaki “Sign in” butonuna tıklayın ve açılan sayfadan Samsung hesabınıza giriş yapın.
  • Daha sonra, ekranın sol tarafında bulunan “Ekranımı Kilitle” butonuna tıklayarak yeni bir PIN girin ve kilit simgesine dokunun. Böylece ekran kilidiniz, burada belirlediğiniz PIN olarak değişecektir.

3. ADB ile Şifre Kaldırmak

Android Cihazlarda Unutulan Ekran Kilitlerini Kaldırma

Cihazınızın ayarlar menüsünden “USB Hata Ayıklama Modunu” aktif hale getirdiyseniz çok kolay bir şekilde ekran kilidini kaldırabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için:

  • Öncelikle, cihazınızı USB kablo aracılığıyla bilgisayarınıza bağlayın.
  • Daha sonra, ADB kurulum dizininde “Komut İstemini” çalıştırın.
  • Komut penceresi açıldıktan sonra, “adb shell rm /data/system/gesture.key” komutunu girin ve “Enter” tuşuna basın.

Bu komutu girdikten sonra, cihazınızı yeniden başlattığınızda ekran kilidiniz kalkmış olacaktır.

4. Android Telefona Format Atma

Android Cihazlarda Unutulan Ekran Kilitlerini Kaldırma

Uyguladığınız hiçbir yöntem işe yaramadıysa, cihazınıza format atmayı düşünebilirsiniz. Format attıktan sonra ekran kilidiniz kalkacaktır. Ancak format atma işleminden sonra cihazınızdaki bütün veriler silineceği için bu yönteme son çare olarak başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Böylece “Android cihazlarda unutulan ekran kilitlerini kaldırma” adlı makalemizin sonuna geldik. Dilerseniz sizler de konu hakkındaki deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi makalemizin altına yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu