Mobil

Android Cihazlarda Kasma Sorununa Çözüm

Android cihazlarda zaman zaman kasma, donma, kilitlenme gibi pek çok sorun oluşmaktadır. Herkesin başına dert olan bu olay için çözüm arayışları da bitmek bilmemektedir. Bu yazımızda, sizlere Android cihazlarınızda sık karşılaştığınız bu sorunun çözümünü sunacağız.

Android cihazlar, kullanıma başlandıktan bir süre sonra takılma ve yavaşlama gibi sorunları beraberinde getirmektedir. Hafızadaki birikmeler, indirilen dosyalar veya arka planda çalışan uygulamalar bu soruna neden olmaktadır. Bu sorunların çözümlerine birlikte bakalım.

Hafıza Dolumu ve Çözümü

Android Cihazlarda Kasma Sorununa Çözüm

Telefonunuzun belleğine takmış olduğunuz hafıza kartınız dolmuş olabilir. Bunun için yaptığınız şey, eminiz ki yeni bir uygulama yüklerken hafıza kartınızdaki verilerden bazılarını silmek, öyle değil mi? Artık bunu yapmak yerine kalıcı bir çözüm bulabileceksiniz.

  • Gereksiz verilerinizi SD kartınızdan silin.
  • SD Cleaner ve buna benzer bir uygulamayı telefonunuza indirin.

SD Cleaner’ın özelliği, telefonunuzun hafıza kartında oluşan gereksiz verilerin ve çerezlerin temizlenmesine olanak tanımaktadır. Uygulama sayesinde eski uygulama kalıntılarını silerek kartınızda yer açabilirsiniz ve telefonunuzun yavaşlamasına engel olabilirsiniz.

UYGULAMA SAYFASI

Arka Planda Çalışan Uygulamalar

Android Cihazlarda Kasma Sorununa Çözüm

Telefonunuzda ne kadar kullanmadığınız dosya ve uygulama varsa bunlar sizin haberiniz olmadan arka planda çalışıyor olabilir. Arka planda çalışan bu uygulamalar sistem performansını düşürüyor, telefonunuzun hızını azaltıyor ve cihazınızın donmasına neden oluyor.

Bu noktada yapılacak çözüm yollarından birisi, arka plandaki dosyalarınızı tek tek kapatmaktır ve bunu her yaptığınızda can sıkıcı bir hale gelmeye başlayacak ve sizi bunaltacaktır. Bunun yerine yapmanız gereken arka plan uygulamalarınızı otomatik kapatacak bir uygulamayı telefonunuza yüklemek olacaktır. Böyle bir uygulama var; Greenify.

Greenify uygulaması sizin seçtiğiniz uygulamaların arka planda çalışmasını durdurur ve sistem performansını arttırır.

UYGULAMA SAYFASI

Gereksiz Kayıtlar ve Çözümü

Android Cihazlarda Kasma Sorununa Çözüm

Cihazların çoğunda gereksiz kayıt mevcuttur. İndirdiğiniz uygulamaları daha sonra silmiş olabilirsiniz ama bu uygulamaların kalıntıları telefonunuzda kalır ve bu da cihazınızı ciddi boyutta yavaşlatır. Bu nedenle, gereksiz kalıntılar telefonunuzdan silinmelidir.

Bunun için kullanacağınız uygulamanın adı, App Cache Cleaner’dir. App Cache Cleaner, cihazınızda yer alan veya önceden yer almış tüm uygulamaların kalıntılarını bulur ve sizin önünüze sunar. Bunun sonucunda, silinmesini istediğiniz kalıntıları seçebilir ve isteğinize göre silebilirsiniz.

UYGULAMA SAYFASI (KALDIRILDI)

Gereksiz Pil Kullanımı ve Çözümü

Android Cihazlarda Kasma Sorununa Çözüm

Yavaşlamayı etkileyen en önemli faktörlerden birisi de cihazınızda en çok şarj tüketen uygulamalardır. Bu uygulamalar çalışmak için çok fazla enerji tüketir ve şarj miktarınızı azaltmakla kalmayıp sistemin performansını da düşürür. Bu uygulamalar eğer sizin için gereksizse, bunları silmelisiniz.

Lakin hangi uygulamanın ne kadar şarj tükettiğini nasıl anlayacaksınız? Tabi ki WakeLock Detector ile!

WakeLock Detector, sisteminizde bulunan uygulamaların ne oranda şarj kullandığını size gösteren uygulamadır. Size gösterilen bu sonuçlara göre en fazla şarj kullanan uygulamayı belirleyebilir ve uygulamayı silebilir ya da bu uygulamanın arka planda çalışmasını engelleyebilirsiniz.

Tüm bunları uyguladıktan sonra telefonunuzun performansı istediğiniz oranda artacaktır. Artık kasma, donma gibi problemler büyük ölçüde ortadan kalkacak ve telefonunuzu hızlı bir şekilde kullanabileceksiniz.

Güncelleme: Uygulama Google Play Store içerisinden kaldırıldığı için farklı bir alternatif uygulamaya yönlendirme sağlanmıştır.

UYGULAMA SAYFASI
Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu