Teknoloji

Alphabet X Everyday Robot Projesi Duyuruldu

Robot teknolojileri konusunda yaptığı çalışmalarla kendisini gösteren firmalardan biri olan Alphabet X, yeni bir robot projesi üzerinde çalıştıkları yönünde bilgileri paylaştı. Aslında uzunca bir zamandır üzerinde çalışılan projenin, istenen aşamaya gelmesinin ardından nasıl bir robotla karşılaşacağımız da ortaya çıkmış oldu.

Alphabet X Everyday adıyla anılacak olan yeni robotun ne amaçla kullanılacağı ve nasıl bir sisteme sahip olacağı konusunda da bilgileri elde etmiş oldu. Dilerseniz, firma tarafından da açıklanan detaylarla beraber nasıl bir robot teknolojisiyle karşılaşacağımıza daha yakından bakalım.

Alphabet X Everyday Robot Nasıl Bir Teknoloji Sunacak?

Alphabet X Everyday robot, çevreyi algılayabilecek özel bir sistemle geliştiriliyor. Robotun çevreyi araştırma ve etrafındaki nesneleri tanıma gibi bir artısı var. Bunun için yapay zekanın gücünü kullanan robot, birçok kamera sistemiyle donatılmış durumda.

Robotun üzerinde yer alan sensörler ve yine bu sensörlere bağlı olan kameralar, çevrenin algılanmasını sağlıyor. Algılanan veriler ve nesneler karmaşık bir düzen içerisinde çalışan yapay zeka birimine iletiliyor. Yapay zeka bölümü ise bu verileri değerlendiriyor ve insan yapısına benzer şekilde olası durumları tespit edebiliyor.

Alphabet X Everyday Robot Projesi Duyuruldu

Bu şekilde bir yandan olası durumlar tespit edilirken bir yandan ise robotlar sürekli bir öğrenme süreci içerisine giriyor. Elde edilen veriler ve bu verilere göre yapılan davranışlar, robotun eğitilmesini sağlamakta.

Firmanın açıklamasına göre Alphabet X Everyday, şu an için çöplerin nasıl sıralanacağı konusunda bir eğitimin içerisinde. Geri dönüşümde kullanılacak olan çöplerin ayrıştırılması için çalışmalara başlayan robot, çöpleri uygun atık yerlerine koyabiliyor. İlk testler sonrasında elde edilen sonuçların %95’in üzerinde başarıyı ortaya koyduğunu da belirtelim.

Yani robotlar hem nesneleri algılayabiliyor hem de bu nesnelerin hangi türde olduğunu belirleyerek doğru atık kutularına çöpleri ayırarak koyabiliyor. Bu görev üzerinden okullar ve geri dönüşüm fabrikalarında kullanılması beklenen Alphabet X Everyday için geliştirmeler devam edecek.

Robotların güvenlik, taşıma gibi farklı alanlarda da görev alması planlanmakta. Tabii ki bunun için Alphabet X Everyday serisinin özelleştirilmiş olan eğitimlerinin devam etmesi gerekiyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu