İnternet

Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Çin’in yükselen yıldızı Aliexpress, uygun fiyatlar karşılığında pek çok ürünü satın almanızı mümkün kılıyor. Küresel çapta popülerlik kazanan platform, bunu elbette satılan ucuz ürünlere borçlu. Tabi bu noktada satıcılar ile anlaşma yapan Aliexpress, aslına bakılırsa doğrudan bir ürün satmıyor. Daha çok çeşitli markaların, firmaların ve satıcıların ürünlerini diğer kullanıcılar ile buluşturuyor. Yani bir nevi aracılık söz konusu denilebilir. Son derece güvenli bir temel üzerine inşa edilen site, hem alıcı hem de satıcı arasında köprü kuruyor.

Aliexpress üyeliğine sahip olmak ise, her defasında adres ve ödeme bilgileri girme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Bir sonraki Aliexpress alışverişinizde üyeliğinize kayıtlı adresi seçebilir, sistemdeki ödeme yönteminiz ile tek bir tıklamayla alışveriş yapabilirsiniz. Takip ettiğiniz ilanlar, gezdiğiniz ürünler ve yaptığınız aralamalar, size uygun önerilerin çıkmasını sağlayacaktır. Üye olduğunuz takdirde size uygun ürünlere dair mail alabilir, kampanyaları yakından takip etme fırsatı elde edebilirsiniz.

Peki, dünya çapında bir üne kavuşmuş olan Aliexpress’e nasıl üye olunur? ve Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır? Bu soruların yanıtlarını başlıklar halinde sizlere aktaralım.

Aliexpress’e Üye Nasıl Olunur?

Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Aliexpress ana sayfasına gidin ve sayfanın sağ üst köşesinde yer alan Join > Join Free butonuna tıklayın.

Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Mail adresi ve akabinde gerekli bilgileri girerek ‘’Create Your Account’’ butonuna tıklayın.

Bu işlemleri yaptığınız takdirde üyelik için gerekli işlemleri tamamlamış olacaksınız. Eğer alışverişlerinizi kolaylaştırmak istiyorsanız hesap ayarlarına giderek buradan ödeme bilgisi ve adres bilgisi ekleme seçeneklerini kullanabilirsiniz. Bu sayede herhangi bir ürün satın alırken sürekli olarak bilgi girme derdinden pratik bir biçimde kurtulmanız mümkün hale gelecektir.

Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Üyeliğiniz var ise ya da yeni üye olduysanız ve ilk ürününüzü satın almayı düşünüyorsanız izleyeceğiniz yol oldukça basit. Üyeliği bulunan kişiler için Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapabilirim? Sorusunun cevabı aşağıdaki görsel anlatımda yer almaktadır.

Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Satın almak istediğiniz ürünün ilanına gelin ve model, renk vs gibi uygun seçenekleri seçin.

Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Belirlediğiniz ürün sonrasında ‘’Add to Cart’’ butonuna tıklayın.

Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Eğer alışverişe devam edecekseniz ‘’Continue Shopping’’, satın almayı tamamlayacaksanız ‘’View Shopping Cart’’ butonuna tıklayın.

Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

View shopping cart seçeneğini tercih ettiğinizi düşünerek devam edelim. View shopping cart butonundan sonra çıkan sayfada eğer tek bir ürünü satın almak istiyorsanız seçtiğiniz ürünün yanında bulunan ‘’Buy from this seller’’ butonuna tıklayın. Fakat birden çok ürün satın almak istiyorsanız ‘’Buy All’’ butonunu kullanın.

Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Seçiminizi yaptıktan sonra birinci adımda ürünün gönderileceği adres bilgisi yer almaktadır. Üyeliğinize tanımlı adres bilgileri bulunuyorsa tekrardan bu bilgileri girmenize gerek yoktur, fakat üyeliğinize tanımlı adres bilginiz bulunmuyorsa bu alanı Türkçe karakter yer almadan doldurmanız gerekmektedir.

Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

İkinci adımda satın almak istediğiniz ürün hakkında bilgiler bulunmaktadır. Doğru ürünü aldığınızdan emin olmak için bu bilgileri tekrar gözden geçirmenizde fayda vardır.

Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Üçüncü adımda ise ödeme yapacağınız kartın bilgileri istenmektedir. Üyeliğinize tanımlı ödeme bilgileri bulunuyorsa bu alanı doldurmanıza gerek kalmayacaktır. Fakat daha önceden böyle bir işlem yapmadıysanız tekrardan ödeme bilgilerinizi istenilen şekilde doldurmanız gerekiyor.

Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Son olarak ‘’Confirm & Pay’’ butonuna tıklayın ardından gelen sayfadaki bilgileri kontrol ettikten sonra ‘’Pay Now’’ butonu ile satın alma işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Aliexpress’ten alışveriş yapmak işte bu kadar kolay. Tabi belirli noktalara dikkat etmeyi unutmamak son derece önemlidir. Bunlardan ilki, istediğiniz ürünün uygun modelini satın almaktan geçiyor. Örneğin bir telefon kılıfı satın alacaksınız kılıfın telefonunuz ile uyumlu olan seçeneğini belirlemeyi es geçmeyin.

Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Alışveriş yapmadan önce satıcının puanına mutlaka göz gezdirin. Böylelikle satıcının sattığı ürünlere dair olumlu veya olumsuz izlenimlere sahip olabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz kargo seçeneği olan ürünlerde daha avantajlı olacaktır. Bunun yanı sıra kredi kartı bilgilerinizi doğrudan paylaşmak istemiyorsanız çalıştığınız bankaya ait resmi uygulamaya giderek sanal kart oluşturabilir ve bu kart üzerinden alışveriş gerçekleştirebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu