Web Tasarım

Alexa Nedir ?, Neden Önemlidir ?

Alexa Nedir? Alexa; ‘amazon.com’ tarafından kurulup yönetilen, web sitelerinin web trafikleri ile ilgili analiz yapıp, bilgi veren bir internet şirketidir. Sitelerin popülerliklerini ve mevkilerini ölçüp, popülaritesine göre değerlendirme yapar. Alexa verilerinde önemli olan sitenizin almış olduğu hit değildir, sitenin popülaritesine yani kalite sıralamasına göre değerlendirme yapılır. Hitinizin çok düşük olmasına rağmen, alexa sıralamasında yüksek hitlere sahip sitelerinin dahi önüne geçebiliyorsunuz.

Alexa Nedir ?, Neden Önemlidir ?

Alexa sıralamasında hit önemli değil demiyoruz, hit de önemli elbette. Ama değerlendirme hit üzerinden yapılmıyor. Hit’ in Alexa üzerinde şöyle bir etkisi vardır; hit sitenizin istatistiki bilgileri ile oluşan bir değerdir, Alexa da sıralamayı oluştururken site ziyaretçilerinin giriş çıkışlarını, sitede geçirdikleri süreleri ve Backlink’ i de önemser bu istatistiki veriler de dolayısıyla Alexa’ yı etkilemektedir.

Alexa’ ya Nasıl Kayıt Olunur?

Alexa Nedir ?, Neden Önemlidir ?

Alexa’ ya sitenizi kayıt ettirmek için bir şey yapmanıza gerekmiyor aslında. Siteniz yayınlanmaya başladıktan sonra Alexa botları sitenizi fark eder, sizi kayıt ederler. Ama eğer Alexa’ ya kayıt olma işlemini hızlandırmak istiyorsanız, ‘alexa.com’ adresinde siteniz için sorgulama yaparak sizi fark etmeleri sağlayabilirsiniz ya da ‘Alexa toolbar’ ı yükleyerek sitenizi ziyaret de edebilirsiniz. Alexa’ ya kullanıcı kaydı yaptırarak, sitenizi sahiplenmeniz de mümkün. Sitenizle ilgili bilgiler, site açıklaması, iletişim bilgileri vb. bilgilerinizi kendiniz de paylaşabilirsiniz.

ALEXA SİTESİNE GİT

Alexa Neden Önemlidir?

Alexa Nedir ?, Neden Önemlidir ?

Alexa, Dünya üzerinde bulunan tüm sitelerin belirli kriterlere göre sıralamasını oluşturan, web sitelerin trafik yoğunluğunu inceleyen bir site sayacıdır. Alexa sıralaması farklı parametrelere göre yapılmakta ve dışarıdan herhangi bir şekilde bu sıralamaya doğrudan olarak müdahale edilmesi söz konusu değildir.

Alexa’ da sıralamasında önemli olan bir diğer etken de sabit ziyaretçilerdir. Büyük sitelerin sabit ziyaretçilerinin olmamasına karşın, sizin az da olsa sabit ziyaretçileriniz varsa ve bu ziyaretçilerin de ‘alexa sparky’ kullanmasını sağlayabilmişseniz, Alexa sıralamasında rakiplerinizden birkaç adım öne geçmiş oluyorsunuz.

Alexa sıralaması Google için de önemlidir, Google, Alexa sıralaması verilerini dikkate alarak, bu verileri göz önüne bulundurarak değerlendirme yapar. Bu nedenle Alexa sıralaması, site sahiplerinin reklam alabilmeleri için en önemli şartlardan birisidir.

Sitenizin Alexa verilerinde iyi seviyede olması, site prestijinizi de artırır. Sitenizden satış gibi işlemler yapacağınız zaman, sitenizin daha tercih edilebilir durumda olmasına imkan sağlar. Yani, sitenizin satış değerini artırması açısından önemlidir.

Alexa sitenize de dolaylı olarak fayda sağlıyor, Alexa popülariteye ve kalite göre sıralama yaptığı için, eğer Alexa sizin siteniz için kaliteli dediyse siteniz daha çok popülarite ve ziyaretçi kazanmış oluyor.

ALEXA TÜRKİYE SIRALAMASI
Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu