Teknoloji

Aleph Farms Uzayda Et Üretmeyi Başardı

3D yazıcı teknolojisi birçok alanda kullanılmaya başladı. Özellikle tıp alanında 3D yazıcı teknolojilerinin aktif bir şekilde kullanıldığını görüyoruz. Tüm bunlar bir yana Aleph Farms tarafından atılan son adımlar, 3D yazıcı teknolojisinin ne derece ileri gidebileceğini gösterdi.

Öyle ki firma, 3D yazıcıları kullanarak uzayda et üretmeyi başardı. Firmanın daha önce dünya yüzeyinde de benzeri bir çalışmaya imza attığını ve laboratuvar ortamında, 3D yazıcı ile et üretmeyi başardığını görmüştük. 2018 yılında yapılan çalışma ile bir biftek üretilmişti. Şimdi ise uzayda benzeri bir çalışma yapıldı.

Aleph Farms Uzayda Eti Nasıl Üretti?

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) Rus bölümünde gerçekleştirilen çalışmada et üretimi başarılı bir şekilde yapıldı. Çalışmanın temelleri 2018 yılına dayanıyor. 2018 yılında yapılan deneyde Aleph Farms, etin yapısını taklit eden hücre kültürü geliştirmeyi başarmıştı.

Doku ve yapıyı birebir olarak kopyalayan şirket, hücre kültürünü ise organik baskı yapan 3D yazıcılarla basmış ve bir biftek elde etmeyi başarmıştı. Firma sonrasında yaptığı deneylerde de organik ete oldukça yakın sonuçların ortaya çıktığını açıklamıştı.

Aleph Farms Uzayda Et Üretmeyi Başardı

Uzay istasyonunda da yapılan tam olarak bu. 26 Eylül tarihinde yapılan çalışmada, öncelikle 3D Bioprinting Solutions tarafından ekipmanlarla beraber, özel olarak hazırlanmış olan büyükbaş hayvan hücreleri uzay istasyonuna gönderildi. Bu kas dokularını dönüştürmek için koaksiyel bir doku kullanımı yapıldı ve sonuçta et üretimi başarılı oldu.

Tabii ki istasyonun mikro yerçekimi bulunan alanında bu işlemin gerçekleştirilmiş olduğunu da ekleyelim. Firma tarafından işlenmiş et olarak gösterilen etin, organik etten bir farkı olmadığı ve sağlığa herhangi bir zararı olmayacağı da açıklandı. Yani firmaya göre bu eti tüketmekte herhangi bir sıkıntı yok.

Aleph Farms tarafından atılan adım oldukça önemli. Uzayda besin üretme konusunda çok önemli bir girişim olarak gösterebileceğimiz çalışmanın, hemen her alanda et üretiminin gerçekleşebileceğini de kanıtladığını görüyoruz. Tabii ki bu şekilde üretilen etin sağlığa ne gibi bir etkisi olacağı kesin değil. Bunu çalışmalar gösterecek.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu