Mobil

Akıllı Telefonlarda Kamera Sorunu ve Çözümü

Kamera kullanımından dolayı ortaya çıkan sorunlardan kaçınmak. Android akıllı telefonlarda Kamera sorunları nasıl giderilir, Kamera sorunlarının çözümü nasıl yapılır gibi sorunlarınız için çözüm içerikli bu yazımızdan yararlanabilirsiniz. İlk olarak Android akıllı telefonunuz kapatıp açmanız en basit çözümler arasındadır. Uzun süreli kullanımlarda donmalar, kitlenmeler meydana gelmektedir. ilk olarak sizlere bu yöntemi önermekteyiz.

Akıllı Telefonlarda Kamera Sorunu ve Çözümü

Cihazda sonlandırma yani kapatma tuşu çalışmıyorsa, pili cihazdan çıkararak cep telefonunu kapatmalısınız. Akıllı telefonlarınızın birçok fonksiyonu bulunmaktadır. Bazı durumlarda geçici olarak yazılım hatalarına neden olabilmektedir. Akıllı telefonunuzu hiç kapatmadan uzun süre boyunca çalıştırmanız durumunda, geçici olarak yazılım hatası meydana gelmektedir. Kamera fonksiyonunu etkin şekilde kullanmadan önce, telefon ekranı üzerinden pil seviyesini kontrol etmeniz tavsiye edilmektedir.

Akıllı Telefonlarda Kamera Sorunu ve Çözümü

Akıllı cep telefonlarda bulunan pil seviyesi, ekranın üst kısmında gözükmektedir. Eğer batarya boş veya tek çizgi bulunuyorsa, kamerayı hiçbir şekilde kullanamazsınız. Bu sorun genellikle Samsung marka akıllı telefonlarda meydana gelmektedir. Samsung markalı bazı modellerde Kameranın çalışabilmesi adına telefonunuzun yeterli şarjının olması zorunludur. Akıllı cep telefonunuzun pil seviyesini kontrol etmeniz gerekmektedir.

Android Akıllı Cep Telefonlarında Kamera Sorunu ve Çözümü

Akıllı Telefonlarda Kamera Sorunu ve Çözümü

1. Kullanıcı kamera modunu açtıktan sonra, şarj seviyesi düşük olarak bulunuyorsa; ekranda ‘’Düşük Pil’’ mesajı çıkmakta ve kullanıcının kamerayı kullanması engellenmektedir. Kamera fonksiyonu daha çok kullanılması durumunda pil seviyesi en düşük seviyeye indiğinde, kamera otomatik olarak kapanmaktadır.

2. Akıllı cep telefonunuzda yeterli hafıza yok ise ‘’Fotoğraf’’ ve ‘’Video’’ çekmenizi engeller. Bu duruma dikkat etmeniz gerekmektedir. Kamera fonksiyonunu telefonunuzda çalıştırdığınızda ‘’Yetersiz Hafıza’’ veya ‘’Cihazda Yeterli Alan Yok’’ gibi hafıza doluluk uyarısını vermektedir. Her ihtimale karşı telefonunuzun veri doluluk durumunu kontrol edin.

3. Samsung Akıllı telefonlarda yaygın olan ‘’Kamera Başarısız’’ hatasının çözümü. Bu sorunun çözümü ise hafıza kartınız bulunuyorsa yedekleme yapıp biçimlendirmeniz veya Samsung akıllı telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamanız olacaktır. Bu işlemleri yaparken kesinlikle yedekleme yapınız. Akıllı telefonunuzda tüm verileri kaybedebilirsiniz.

4. Android akıllı telefonlardaki yazılım sorununa farklı bir çözüm ise; Kamera uygulamanızı sıfırlayarak geçici yaşanan yazılım sorununu çözebilirsiniz. Bu işlem için ‘’Ayarlar’’ ardından ‘’Uygulamalar’’ ve son olarak ‘’Kamera’’ Seçeneğine giriş yapın. Karışınıza gelen ‘’Veriyi Sil’’ seçeneği ile bu gibi geçici olan yazılımsal sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Bu işlemden sonra Akıllı telefonunuzu tekrardan başlatmanızı tavsiye ederiz.

5. Son olarak Android mobil işletim sistemine sahip cep telefonunuzu fabrika ayarlarına geri dönüş yaparak akıllı telefonunuzda bulunan yazılım sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu işlemleri yapmadan önce dikkat etmeniz gereken tüm verilerinizi yedeklemenizdir. Android cep telefonunda sıfırlama işlemi için aşağıdaki işlem adımlarını sırası ile takip edin.

 • İlk olarak ‘’Ayarlar’’ ardından “Yedekle ve Sıfırlama” bölümüne giriş yapın.
 • Karışınıza çıkan seçeneklerden “Fabrika Verilerine Sıfırla” Seçeneğine dokunun.
 • Son olarak “Tüm verileri sil” ve karışınıza gelen Uyarıları onaylayarak sıfırlama işlemi başlayacaktır.

Akıllı telefonunuz darbe almışsa kameranın, cihazın herhangi bir parçalarıyla olan teması kesilebilir. Samsung, darbeye dayanıklı cihazları üretmesine rağmen, çok sert darbeler bazı problemlerin oluşumuna neden olabilmektedir. Bu durumda teknik servis ile irtibata geçiniz.

Yazılım hatası, bu tür problemlere neden olabilmektedir. Akıllı telefonunuz içerisinde fabrika ayarlarına dönüş yaparak böyle bir kamera problemini kaldırabilirsiniz. Fakat bilmeniz gereken bir durum var. Fabrika ayarlarına dönüldüğü zaman, akıllı telefondaki bütün veriler silinecektir. Fabrika ayarlarına dönüş yapmadan önce verilerinizin kopyasını almanız tavsiye edilmektedir.

Bu yazımızda sizlere Telefon Kamera sorunları nasıl giderileceği hakkında bilgiler çözümler sunduk. Umarım sorununuz çözümünü sağlamışsınızdır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

55 Yorum

 1. Merhaba samsung galaxy A10 S kamera ve fener sorunu var kameraya girdiğimde 10 saniye bekleyip durduruldu diyor fenere tıkladığımda başka bir uygulama tarafından kullanılıyor diyor kamera değiştirildi yeni kamera takıldı yine aynı sorunu yaşadım format artırdım yine düzelmedi buna çözüm var mı sorduğum bütün telefoncular şu ile temas oldumu diye soruyor olmadı diyorum başka bir şeyden olmaz dediler su ile temas olsa servis kamerayı değiştirdi onlar söylerdi su gitmiş diye lütfen bir çözümü bilen var mı

 2. Merhabalar,

  Xiaomi redmi note 8 pro telefon aldım 25 gün önce 20. gününden sonra ön kamera çalışmaz oldu. Diğer kamerada sorun yok. Fabrika ayarlarına çevirdim – işe yaramadı. Nasıl düzeltebilirim ? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  1. Merhaba, cihazda darbe vb. gibi zarar verecek herhangi bir eylem gerçekleşmedi ise donanımsal bir sorun söz konusu olabilir. Önerimiz herhangi bir farklı servisten hizmet almadan yetkili servise başvurarak sorunun çözülmesi noktasında destek almanızdır.

 3. Benim telefonun casper VIA v9 kamerayı açtığımda ön kamera ters, arka kameraya geçirmek istediğimde de maalesef galeri durdu diyor yardımcı olur musunuz?

  1. Merhabalar telefonum samsung j7 arka kameram çalışıyor ön kameram çalışmıyor ayarlardan verileri sildim telefonu yeniden başlattım yine aynı değişen bir şey yok yardımcı olursanız çok sevinirim.

   1. Merhaba, aynı anda ikisinin birden çalışmaması donanımsal bir sorunu işaret edebilir. Yakın zamanda cihazda darbe veya sıvı temas söz konusu oldu mu?

    1. Aynı sorunu şuan bende yaşıyorum ön kamera çalışmıyor arka kamera sorunsuz görüntülü konuşma da açılmıyor herhangi bir darbe de görmedi. Reset attım yine düzelmedi. Acaba teknik bi sorun mu anlayamadım j7 prima 3. Yılım oldu sıfır almıştım.

     1. Merhaba, cihazı fabrika ayalarına döndürüp aynı sorunu tekrar yaşamanız yazılımsal sorunun olmadığını doğrular. Donanımsal olarak incelenmesi gerektiğini düşünüyorum.

 4. Merhaba uygulamanın ismi Lesser AudioSwitch yalnız bu uygulamayı kullanıyordum sıkıntı yoktu şimdi ise sistem ara yüzü hatası vermeye başladı. Sony aradım sistem ara yüz verilerini temizle dedi yaptım yeniden başlattım olmadı SoundAbout var oda ücretli sizin sistem ara yüzü hatası için bir öneriniz var mı bunların dışında.

  1. Biraz araştırmamızın ardından, Sony Xperia kullanıcıların sıklıkla yaşadığı bir sorun. Sanırım kronik bir yazılım sorunu var. Yazılım güncelleme işleminden sonrada sorun devam ediyor ve uygulama ile çözülüyorsa sizin yapacağınız başka bir işlem bulunmuyor. Bu durumu tekrar yetkili servise iletmenizi öneriyorum. Ayrıca bu sorun için kullandığınız uygulamayı iletebilir misiniz? @Ahmet

 5. Benim telefonum Alcatel 1s arka kamera açılıyor ama ön kamera açılmıyor neden acaba?

  1. Merhaba, karşılaştığınız bir hata metni var mı? @Hümmet

  2. Benimde telefonumda aynı sorun var aynı marka acaba sizin sorununuz çözüldü mü öğrenebilir miyim?

 6. Merhaba Yazılım onarımını başarılı bir şekilde yaptım ama olmadı düzelmedi güncelleme aşamaları dediğiniz konuyu biraz anlatır mısınız?

  1. Bu işlemi Xperia Companion üzerinden mi yaptınız?

 7. Merhaba, sony z3 compact kulaklığı tanımıyor uygulama indirdim tanımaya başladı müzikte videoda ses iyi WhatsApp, Facebook, Instagram ve gömülü radyo uygulamasında çok az çıkıyor sony müşteri hizmetleri yazılım onarımı yap dedi yüzde seksen düzelir dedi düzelmedi yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba, bahsettiğiniz konu ile içeriğimiz farklı fakat yine de yardımcı olmaya çalışalım. Yazılım güncelleme aşamalarını biliyor musunuz? İsterseniz bu işlemlerden başlayabiliriz.

 8. Xiaomi marka 5s model bi telefonum var wifi kamera ile eşleşmiyor kamera telefonumla çalışmıyor. Bu sorunu nasıl aşabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba, kullandığınız kablosuz Wi-Fi kameranın marka ve modelini iletir misiniz? Sizin için bir inceleme yapalım.

 9. Merhaba kolay gelsin. Samsung A7 kullanıyorum ama ön kameram çalışmıyor. Arka kamera da sıkıntı yok. Kamera durduruldu diyor. Düşürmedim de. Kamera ayarlarını sıfırladım her şeyi yaptım ama yok. Her şey tam ön kamera yok.

  1. Merhaba, “Bu işlem için ‘’Ayarlar’’ ardından ‘’Uygulamalar’’ ve son olarak ‘’Kamera’’ Seçeneğine giriş yapın. Karışınıza gelen ‘’Veriyi Sil’’ seçeneği ile bu gibi geçici olan yazılımsal sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Bu işlemden sonra Akıllı telefonunuzu tekrardan başlatmanızı tavsiye ederiz.” Buradaki işlemi uyguladınız mı?

 10. Ekran koruyucu var ama kameranın önünde değil yani engel teşkil etmiyor sıvı teması da olmadı hard format atsam acaba düzelir mi? düzelmezse her şey silinecek boşa. Türkiye’de değilim olsam tamire götürürüm hanı kendim yapabilir miyim diye size sormuştum. Teşekkürler yinede saolun.

  1. Rica ederim… Eğer yazılımsal olarak sorun yaratıyorsa düzelir fakat yaşanan durum donanımsal gibi görünmekte. Yine de siz bu konuda yetkili servis ile görüşme sağlayın.

 11. Merhaba samsung s8 plus ön kamera bulanık gösteriyor kamera ayarlarını sıfırladım düzelmedi sorun donanımsal mı? yazılımsal mı? acaba ne yapmam gerek teşekkürler şimdiden.

  1. Merhaba, sıvı temas veya benzeri bir durum söz konusu mu? Büyük olasılıkla donanımsal gibi görünmekte. Fakat ekran koruyucu gibi katmanlar kullanıyorsanız, bunları hesaba katarak değerlendirmenizi öneriyorum.

 12. Telefonumun ön kamerası hiçbir uygulamada açılmıyor verileri temizledim kapattım açtım yine aynı ne yapmam gerekiyor?

  1. Merhaba, kamerayı cihazın kendi ”Kamera” uygulaması üzerinden kullanabiliyor musunuz? Eğer doğru anladıysam, diğer uygulamalar üzerinden sorun yaşıyorsunuz.

 13. Samsung J7 ile görüntülü görüşme yapmaya başladığımda ekran hem benim telefonumda hem aradığım karşı telefonda ekran tamamen KIRMIZI oluyor. Arka kamera normal çekim ve görüntü devam ediyor. Ön kamera ile fotoğraf çekmeye çalıştığım da da açıldığı anda tüm ekran tamamen KIRMIZI oluyor. Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz. Ne yapmamız gerekir ne yapabiliriz son ihtimal teknik servise götürmeden önce. Şimdiden ilginize Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, belirttiğiniz soruna göre donanımsal arıza gibi görünüyor. Bu sorun özellikle cihazın darbe olması sonucu oluşabilir.

  1. Merhaba, sadece uygulama verileri silinir. (‘’Ayarlar’’ ardından ‘’Uygulamalar’’ ve son olarak ‘’Kamera’’ Seçeneğine giriş yapın. Karışınıza gelen ‘’Veriyi Sil’’) Bu işlemden bahsediyorsak.

 14. Merhaba benim telefonum iPhone 7 Plus kameram menümden silinmiş ayarlarda da bulamıyorum ayrıca candy camera görüntülü konuşma gibi hiçbir işlevle açılmıyor. Ne yapmalıyım lütfen yardım edin.

  1. Merhaba, iPhone Geri Yükleme İşlemi İle Sorununuzu Çözebilirsiniz. Büyük Olasılıkla İşletim Sisteminden Kaynaklı Bir Hata İle Karşı Karşıyasınız.

 15. Benim telefonum samsung galaxy grand prime arka planda kamera gözüküyor fakat kamera başarısız yazıyor bunun nedenini ve çözümünü söylerseniz sevinirim

 16. Telim lenovo k6 note telim daha düşmedi ancak kamera donanımsal problem verip açılmıyor.

 17. Telefon düştükten sonra ön kamera çalişmiyor fakat arka kamera çalışıyor ne yapmak gerekiyor ?

  1. Merhaba, Donanımsal Bir Sorun Meydana Gelmiş Olabilir. Önerimiz Yetkili Servisine Başvurmanızdır.

 18. Benim telefonum general mobile GM 5 plus kamera desteklenemiyor mesajı geliyor kameraya girdiğimde ve telefonumu sıfırlamak istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

 19. Merhaba benim telefonum vodafone smart 6 kamerayı başlattığımızda “Kamera hatası kamera güvenlik politikaları nedeniyle devre dışı bırakıldı veya diğer uygulamalar tarafından kullanıyor” yazıyor eğer bir yardımcı olursanız sevinirim.

 20. Merhaba telefonum dün yere düştü ve ön kamerası çalışmıyor pek bi işlem bilmiyorum. Ve büyük ihtimalle düşmeden kaynaklı oldu. Çözülebilecek bir problem mi acaba ne önerirsiniz?

  1. Merhaba, Darbe Sonucu Meydana Gelen Bir Problem Gibi Görünmekte. Tavsiyemiz Markanızın Yetkili Servisine Başvurmanızdır.

 21. Merhaba telefonum teknosa preo telefonum bir kere yere düşmüştü ardından kamera çalışmadı. Daha sonra ara ara geldi gitti. Sonra sadece ön kamera çalıştı sonra o da gitti. Telefonu sıfırladım fabrika ayarlarına döndürdüm ama yine düzelmedi. Yapabileceğim başka bir şey var mı acaba?

  1. Merhaba, Telefonunuz Yere Düştükten Sonra Donanımsal Bir Sorun Meydana Gelmiş Olabilir. Yazımız İçerisindeki Yöntemleri Denemenize Rağmen Çözüm Bulamadıysanız Cihazınızın Yetkili Servisine Başvurmanızı Öneririz.

 22. Merhaba benim telefonumun ön kamerası çalışmıyor arka kamerası çalışıyor. Fabrika ayarlarını sıfırladım, veriyi sil yaptım yinede çalışmadı. Çözümünü biliyorsanız lütfen yardım edin telefonum A7 2017 sizde yardımcı olamazsanız Garantiye vericeğim.

  1. Merhaba, Kamera Uygulamasına Giriş Yaparken Herhangi Bir Uyarı Veya Hata Penceresi İle Karşılaşıyor musunuz ?

  1. Ayarlardan Sıfırlamak Bazen Yeterli Olmamakta. Bu işlem Android Tabletlerde Yapılan Hard Reset ile Benzer İşlemlerdir. Bu Konu Hakkında Web Sitemizde Hazırlanmış Bir Makalemiz Bulunmaktadır. Buradan Ulaşabilirsiniz. Android Hard Reset Bu İşlemler Yapılmadan Önce Detaylı Bir Yedekleme Yapmanız Gerekmektedir.

 23. Kardesim benim telefonumda samsung galaxy j7 prime ve benim telefonumda kamerayı açtıgımda “kamera kullanılamıyor. Kamerayı kullanan birden fazla uygulama oldugu icin kamera kapatılacak” diyor. Telefonuma fabrika ayarlarina dondum artı bide komple sıfırladım ama cozumunu bulamadım yardımcı olursaniz sevinirim

  1. Merhaba, Hatanın Yazılımsal Olduğu Görülmekte. En Kesin Çözüm İçin Sıfırlamayı Tercih Etmişsiniz. Fakat Sıfırlama İşlemini Android Hard Reset Olarak mı Yaptınız ?

 24. Dostum normalde telefonumun ön kamerası çalışıyor fakat instagrama girdiğim de ön kamera desteklenmiyor ne canlı acabılıyom ön kameradan ne fotograf cekebılıyorum bugünden beri böyle canımı sıkmaya başladı yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba, Mobil İşletim Sisteminden Dolayı Problem Yaşıyor Olabilirsiniz. Akıllı Telefonunuzun Yazılımsal Sorunlarını Çözmeniz İçin İlk Olarak Önbellek Temizleme İşlemi Yapmanızı Önermekteyiz. Bu İşlem İçin Bu Yazımızı Kontrol Edebilirsiniz. Android Önbellek Temizleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu