Güncel Haberler
Anasayfa » Mobil » Akıllı Telefonlarda Kamera Sorunu ve Çözümü

Akıllı Telefonlarda Kamera Sorunu ve Çözümü

Kamera kullanımından dolayı ortaya çıkan sorunlardan kaçınmak. Android akıllı telefonlarda Kamera sorunları nasıl giderilir, Kamera sorunlarının çözümü nasıl yapılır gibi sorunlarınız için çözüm içerikli bu yazımızdan yararlanabilirsiniz. İlk olarak Android akıllı telefonunuz kapatıp açmanız en basit çözümler arasındadır. Uzun süreli kullanımlarda donmalar, kitlenmeler meydana gelmektedir. ilk olarak sizlere bu yöntemi önermekteyiz.

Cihazda sonlandırma yani kapatma tuşu çalışmıyorsa, pili cihazdan çıkararak cep telefonunu kapatmalısınız. Akıllı telefonlarınızın birçok fonksiyonu bulunmaktadır. Bazı durumlarda geçici olarak yazılım hatalarına neden olabilmektedir. Akıllı telefonunuzu hiç kapatmadan uzun süre boyunca çalıştırmanız durumunda, geçici olarak yazılım hatası meydana gelmektedir. Kamera fonksiyonunu etkin şekilde kullanmadan önce, telefon ekranı üzerinden pil seviyesini kontrol etmeniz tavsiye edilmektedir.

Akıllı cep telefonlarda bulunan pil seviyesi, ekranın üst kısmında gözükmektedir. Eğer batarya boş veya tek çizgi bulunuyorsa, kamerayı hiçbir şekilde kullanamazsınız. Bu sorun genellikle Samsung marka akıllı telefonlarda meydana gelmektedir. Samsung markalı bazı modellerde Kameranın çalışabilmesi adına telefonunuzun yeterli şarjının olması zorunludur. Akıllı cep telefonunuzun pil seviyesini kontrol etmeniz gerekmektedir.

Android Akıllı Cep Telefonlarında Kamera Sorunu ve Çözümü

1. Kullanıcı kamera modunu açtıktan sonra, şarj seviyesi düşük olarak bulunuyorsa; ekranda ‘’Düşük Pil’’ mesajı çıkmakta ve kullanıcının kamerayı kullanması engellenmektedir. Kamera fonksiyonu daha çok kullanılması durumunda pil seviyesi en düşük seviyeye indiğinde, kamera otomatik olarak kapanmaktadır.

2. Akıllı cep telefonunuzda yeterli hafıza yok ise ‘’Fotoğraf’’ ve ‘’Video’’ çekmenizi engeller. Bu duruma dikkat etmeniz gerekmektedir. Kamera fonksiyonunu telefonunuzda çalıştırdığınızda ‘’Yetersiz Hafıza’’ veya ‘’Cihazda Yeterli Alan Yok’’ gibi hafıza doluluk uyarısını vermektedir. Her ihtimale karşı telefonunuzun veri doluluk durumunu kontrol edin.

3. Samsung Akıllı telefonlarda yaygın olan ‘’Kamera Başarısız’’ hatasının çözümü. Bu sorunun çözümü ise hafıza kartınız bulunuyorsa yedekleme yapıp biçimlendirmeniz veya Samsung akıllı telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamanız olacaktır. Bu işlemleri yaparken kesinlikle yedekleme yapınız. Akıllı telefonunuzda tüm verileri kaybedebilirsiniz.

4. Android akıllı telefonlardaki yazılım sorununa farklı bir çözüm ise; Kamera uygulamanızı sıfırlayarak geçici yaşanan yazılım sorununu çözebilirsiniz. Bu işlem için  ‘’Ayarlar’’ ardından ‘Uygulamalar’’ ve son olarak ‘’Kamera’’ Seçeneğine giriş yapın. Karışınıza gelen ”Veriyi Sil” seçeneği ile bu gibi geçici olan yazılımsal sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Bu işlemden sonra Akıllı telefonunuzu tekrardan başlatmanızı tavsiye ederiz.

5. Son olarak Android mobil işletim sistemine sahip cep telefonunuzu fabrika ayarlarına geri dönüş yaparak akıllı telefonunuzda bulunan yazılım sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu işlemleri yapmadan önce dikkat etmeniz gereken tüm verilerinizi yedeklemenizdir. Android cep telefonunda sıfırlama işlemi için aşağıdaki işlem adımlarını sırası ile takip edin.

  • İlk olarak ‘’Ayarlar’’ ardından “Yedekle ve Sıfırlama” bölümüne giriş yapın.
  • Karışınıza çıkan seçeneklerden “Fabrika Verilerine Sıfırla” Seçeneğine dokunun.
  • Son olarak “Tüm verileri sil” ve karışınıza gelen Uyarıları onaylayarak sıfırlama işlemi başlayacaktır.

Akıllı telefonunuz darbe almışsa kameranın, cihazın herhangi bir parçalarıyla olan teması kesilebilir. Samsung, darbeye dayanıklı cihazları üretmesine rağmen, çok sert darbeler bazı problemlerin oluşumuna neden olabilmektedir. Bu durumda teknik servis ile irtibata geçiniz.

Yazılım hatası, bu tür problemlere neden olabilmektedir. Akıllı telefonunuz içerisinde fabrika ayarlarına dönüş yaparak böyle bir kamera problemini kaldırabilirsiniz. Fakat bilmeniz gereken bir durum var. Fabrika ayarlarına dönüldüğü zaman, akıllı telefondaki bütün veriler silinecektir. Fabrika ayarlarına dönüş yapmadan önce verilerinizin kopyasını almanız tavsiye edilmektedir.

Bu yazımızda sizlere Telefon Kamera sorunları nasıl giderileceği hakkında bilgiler çözümler sunduk. Umarım sorununuz çözümünü sağlamışsınızdır.

Yazar Mehmet Karaman

Bilişim hizmetleri veren özel şirketlerde çalışmalarım oldu. İlgi alanım Teknoloji, Bilgisayar ve Webmaster . Bilgi paylaşımını seviyorum ve burada sizlere kaliteli konuları sunmaya çalışıyorum. Yazdığım konular hakkında yorum yazabilir görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*