Güncel Haberler
Anasayfa » Mobil » Akıllı Telefonlarda Kamera Sorunu ve Çözümü

Akıllı Telefonlarda Kamera Sorunu ve Çözümü

Kamera kullanımından dolayı ortaya çıkan sorunlardan kaçınmak. Android akıllı telefonlarda Kamera sorunları nasıl giderilir, Kamera sorunlarının çözümü nasıl yapılır gibi sorunlarınız için çözüm içerikli bu yazımızdan yararlanabilirsiniz. İlk olarak Android akıllı telefonunuz kapatıp açmanız en basit çözümler arasındadır. Uzun süreli kullanımlarda donmalar, kitlenmeler meydana gelmektedir. ilk olarak sizlere bu yöntemi önermekteyiz.

Cihazda sonlandırma yani kapatma tuşu çalışmıyorsa, pili cihazdan çıkararak cep telefonunu kapatmalısınız. Akıllı telefonlarınızın birçok fonksiyonu bulunmaktadır. Bazı durumlarda geçici olarak yazılım hatalarına neden olabilmektedir. Akıllı telefonunuzu hiç kapatmadan uzun süre boyunca çalıştırmanız durumunda, geçici olarak yazılım hatası meydana gelmektedir. Kamera fonksiyonunu etkin şekilde kullanmadan önce, telefon ekranı üzerinden pil seviyesini kontrol etmeniz tavsiye edilmektedir.

Akıllı cep telefonlarda bulunan pil seviyesi, ekranın üst kısmında gözükmektedir. Eğer batarya boş veya tek çizgi bulunuyorsa, kamerayı hiçbir şekilde kullanamazsınız. Bu sorun genellikle Samsung marka akıllı telefonlarda meydana gelmektedir. Samsung markalı bazı modellerde Kameranın çalışabilmesi adına telefonunuzun yeterli şarjının olması zorunludur. Akıllı cep telefonunuzun pil seviyesini kontrol etmeniz gerekmektedir.

Android Akıllı Cep Telefonlarında Kamera Sorunu ve Çözümü

1. Kullanıcı kamera modunu açtıktan sonra, şarj seviyesi düşük olarak bulunuyorsa; ekranda ‘’Düşük Pil’’ mesajı çıkmakta ve kullanıcının kamerayı kullanması engellenmektedir. Kamera fonksiyonu daha çok kullanılması durumunda pil seviyesi en düşük seviyeye indiğinde, kamera otomatik olarak kapanmaktadır.

2. Akıllı cep telefonunuzda yeterli hafıza yok ise ‘’Fotoğraf’’ ve ‘’Video’’ çekmenizi engeller. Bu duruma dikkat etmeniz gerekmektedir. Kamera fonksiyonunu telefonunuzda çalıştırdığınızda ‘’Yetersiz Hafıza’’ veya ‘’Cihazda Yeterli Alan Yok’’ gibi hafıza doluluk uyarısını vermektedir. Her ihtimale karşı telefonunuzun veri doluluk durumunu kontrol edin.

3. Samsung Akıllı telefonlarda yaygın olan ‘’Kamera Başarısız’’ hatasının çözümü. Bu sorunun çözümü ise hafıza kartınız bulunuyorsa yedekleme yapıp biçimlendirmeniz veya Samsung akıllı telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamanız olacaktır. Bu işlemleri yaparken kesinlikle yedekleme yapınız. Akıllı telefonunuzda tüm verileri kaybedebilirsiniz.

4. Android akıllı telefonlardaki yazılım sorununa farklı bir çözüm ise; Kamera uygulamanızı sıfırlayarak geçici yaşanan yazılım sorununu çözebilirsiniz. Bu işlem için ‘’Ayarlar’’ ardından ‘’Uygulamalar’’ ve son olarak ‘’Kamera’’ Seçeneğine giriş yapın. Karışınıza gelen ‘’Veriyi Sil’’ seçeneği ile bu gibi geçici olan yazılımsal sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Bu işlemden sonra Akıllı telefonunuzu tekrardan başlatmanızı tavsiye ederiz.

5. Son olarak Android mobil işletim sistemine sahip cep telefonunuzu fabrika ayarlarına geri dönüş yaparak akıllı telefonunuzda bulunan yazılım sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu işlemleri yapmadan önce dikkat etmeniz gereken tüm verilerinizi yedeklemenizdir. Android cep telefonunda sıfırlama işlemi için aşağıdaki işlem adımlarını sırası ile takip edin.

 • İlk olarak ‘’Ayarlar’’ ardından “Yedekle ve Sıfırlama” bölümüne giriş yapın.
 • Karışınıza çıkan seçeneklerden “Fabrika Verilerine Sıfırla” Seçeneğine dokunun.
 • Son olarak “Tüm verileri sil” ve karışınıza gelen Uyarıları onaylayarak sıfırlama işlemi başlayacaktır.

Akıllı telefonunuz darbe almışsa kameranın, cihazın herhangi bir parçalarıyla olan teması kesilebilir. Samsung, darbeye dayanıklı cihazları üretmesine rağmen, çok sert darbeler bazı problemlerin oluşumuna neden olabilmektedir. Bu durumda teknik servis ile irtibata geçiniz.

Yazılım hatası, bu tür problemlere neden olabilmektedir. Akıllı telefonunuz içerisinde fabrika ayarlarına dönüş yaparak böyle bir kamera problemini kaldırabilirsiniz. Fakat bilmeniz gereken bir durum var. Fabrika ayarlarına dönüldüğü zaman, akıllı telefondaki bütün veriler silinecektir. Fabrika ayarlarına dönüş yapmadan önce verilerinizin kopyasını almanız tavsiye edilmektedir.

Bu yazımızda sizlere Telefon Kamera sorunları nasıl giderileceği hakkında bilgiler çözümler sunduk. Umarım sorununuz çözümünü sağlamışsınızdır.

Yazar Mehmet Karaman

Bilişim hizmetleri veren özel şirketlerde çalışmalarım oldu. İlgi alanım Teknoloji, Bilgisayar ve Webmaster . Bilgi paylaşımını seviyorum ve burada sizlere kaliteli konuları sunmaya çalışıyorum. Yazdığım konular hakkında yorum yazabilir görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

20 yorum

 1. Mehmet Karaman

  Merhaba, iPhone Geri Yükleme İşlemi İle Sorununuzu Çözebilirsiniz. Büyük Olasılıkla İşletim Sisteminden Kaynaklı Bir Hata İle Karşı Karşıyasınız.

 2. Merhaba benim telefonum iPhone 7 Plus kameram menümden silinmiş ayarlarda da bulamıyorum ayrıca candy camera görüntülü konuşma gibi hiçbir işlevle açılmıyor. Ne yapmalıyım lütfen yardım edin.

 3. Benim telefonum samsung galaxy grand prime arka planda kamera gözüküyor fakat kamera başarısız yazıyor bunun nedenini ve çözümünü söylerseniz sevinirim

 4. Ahmet kemal yıldız

  Telim lenovo k6 note telim daha düşmedi ancak kamera donanımsal problem verip açılmıyor.

 5. Merhaba, Donanımsal Bir Sorun Meydana Gelmiş Olabilir. Önerimiz Yetkili Servisine Başvurmanızdır.

 6. Telefon düştükten sonra ön kamera çalişmiyor fakat arka kamera çalışıyor ne yapmak gerekiyor ?

 7. Benim telefonum general mobile GM 5 plus kamera desteklenemiyor mesajı geliyor kameraya girdiğimde ve telefonumu sıfırlamak istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

 8. Rabia Sultan Kacar

  Merhaba benim telefonum vodafone smart 6 kamerayı başlattığımızda “Kamera hatası kamera güvenlik politikaları nedeniyle devre dışı bırakıldı veya diğer uygulamalar tarafından kullanıyor” yazıyor eğer bir yardımcı olursanız sevinirim.

 9. Merhaba, Darbe Sonucu Meydana Gelen Bir Problem Gibi Görünmekte. Tavsiyemiz Markanızın Yetkili Servisine Başvurmanızdır.

 10. Merhaba telefonum dün yere düştü ve ön kamerası çalışmıyor pek bi işlem bilmiyorum. Ve büyük ihtimalle düşmeden kaynaklı oldu. Çözülebilecek bir problem mi acaba ne önerirsiniz?

 11. Merhaba, Telefonunuz Yere Düştükten Sonra Donanımsal Bir Sorun Meydana Gelmiş Olabilir. Yazımız İçerisindeki Yöntemleri Denemenize Rağmen Çözüm Bulamadıysanız Cihazınızın Yetkili Servisine Başvurmanızı Öneririz.

 12. Merhaba telefonum teknosa preo telefonum bir kere yere düşmüştü ardından kamera çalışmadı. Daha sonra ara ara geldi gitti. Sonra sadece ön kamera çalıştı sonra o da gitti. Telefonu sıfırladım fabrika ayarlarına döndürdüm ama yine düzelmedi. Yapabileceğim başka bir şey var mı acaba?

 13. Mehmet Karaman

  Merhaba, Kamera Uygulamasına Giriş Yaparken Herhangi Bir Uyarı Veya Hata Penceresi İle Karşılaşıyor musunuz ?

 14. A7 2017 kullanıcısı

  Merhaba benim telefonumun ön kamerası çalışmıyor arka kamerası çalışıyor. Fabrika ayarlarını sıfırladım, veriyi sil yaptım yinede çalışmadı. Çözümünü biliyorsanız lütfen yardım edin telefonum A7 2017 sizde yardımcı olamazsanız Garantiye vericeğim.

 15. Ayarlardan Sıfırlamak Bazen Yeterli Olmamakta. Bu işlem Android Tabletlerde Yapılan Hard Reset ile Benzer İşlemlerdir. Bu Konu Hakkında Web Sitemizde Hazırlanmış Bir Makalemiz Bulunmaktadır. Buradan Ulaşabilirsiniz. Android Hard Reset Bu İşlemler Yapılmadan Önce Detaylı Bir Yedekleme Yapmanız Gerekmektedir.

 16. Yani hard reset ne bilmiyorum ama ayarlardan sıfırladım işte

 17. Merhaba, Hatanın Yazılımsal Olduğu Görülmekte. En Kesin Çözüm İçin Sıfırlamayı Tercih Etmişsiniz. Fakat Sıfırlama İşlemini Android Hard Reset Olarak mı Yaptınız ?

 18. Kardesim benim telefonumda samsung galaxy j7 prime ve benim telefonumda kamerayı açtıgımda “kamera kullanılamıyor. Kamerayı kullanan birden fazla uygulama oldugu icin kamera kapatılacak” diyor. Telefonuma fabrika ayarlarina dondum artı bide komple sıfırladım ama cozumunu bulamadım yardımcı olursaniz sevinirim

 19. Merhaba, Mobil İşletim Sisteminden Dolayı Problem Yaşıyor Olabilirsiniz. Akıllı Telefonunuzun Yazılımsal Sorunlarını Çözmeniz İçin İlk Olarak Önbellek Temizleme İşlemi Yapmanızı Önermekteyiz. Bu İşlem İçin Bu Yazımızı Kontrol Edebilirsiniz. Android Önbellek Temizleme

 20. Dostum normalde telefonumun ön kamerası çalışıyor fakat instagrama girdiğim de ön kamera desteklenmiyor ne canlı acabılıyom ön kameradan ne fotograf cekebılıyorum bugünden beri böyle canımı sıkmaya başladı yardımcı olursanız sevinirim

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*