Mobil

Akıllı Telefonlarda Ekran Görüntüsü Alma

Akıllı telefonunuzda bir işlem yaparken ya da gezinirken anlık olarak ekran görüntüsü alma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Akıllı telefonlar pratik yöntemlerle sizin ekranınızda gördüğünüz görüntüyü istediğiniz zaman fotoğraf olarak çekip, cihazınızın galerisinde saklama imkanı sunuyor.

Web’ de gezinirken ya da bir arkadaşınızla mesajlaşırken, birisiyle görsel ya da bilgi paylaşmanız gereken durumlarda ekranda bulunan her şeyi her an bir yerlere yazıp not edemeyebilirsiniz ya da görüntüleri saklama yolu arayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda ekran görüntüsünü alıp, paylaşma imkanınız akıllı telefonlarda mevcut.

Bir çok akıllı telefon modelinde ekran görüntüsü alma yöntemi benzer ama biz bazı markalara göre ayrı ayrı olarak anlattık.

Android sistemli telefonlarda ekran görüntüsü alma yöntemi

Oldukça kolay ve işinize çok yarayacak şekilde Android cihazlarınızda ekran görüntüsü almak için ek bir uygulama ya da programa gerek duymadan basit yöntemlerle cihazınızın ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

Samsung cihazlarda:

Samsung’ un akıllı telefonlarında ‘Home’ tuşuna sahip cihazlarda ekran görüntüsü almak için; Home tuşu ve Power tuşuna aynı anda basarak ekran görüntüsü alabiliyorsunuz. Samsung cihazınızda Home tuşu mevcut değil ise; Power tuşu ve Ses azaltma tuşuna aynı anda basarak ekran görüntünüzü almanız mümkün. Başka bir yöntem de Samsung cihazınızda elinizi ekranın tamamından sağdan sola ya da soldan sağa da çekerek uyumlu modellerde ekran görüntüsü alabiliyorsunuz.

LG cihazlarda:

LG model akıllı telefonlarınızda da ekran görüntüsü almanız Samsung cihazlarınkine benzer bir şekilde gerçekleşiyor. Görüntü almak için Power tuşu ile Ses azaltma tuşuna aynı anda basarsanız ekran görüntüsü almış olacaksınız.

Sony cihazlarda:

Sony marka akıllı telefonlarda cihazınızın ekran görüntüsünü almak için de anlatacağımız yöntem diğerlerinden çok farklı değil aslında. Görüntü almak için; Power tuşu ile Ses azaltma tuşuna aynı anda basarak ekran görüntünüzü anında alabilirsiniz. Diğer bir yöntemle ise; cihazınızda güç tuşuna basılı tutuyorsunuz ve karşınıza gelen menüde ekran görüntüsü al seçeneği ile de pratik olarak görüntü almanız mümkün oluyor.

HTC cihazlarda:

HTC model akıllı telefonlarda, ekran görüntüsü almak için aynı anda Power tuşu ve Home tuşuna basılı tutarsanız cihaz ekran görüntüsünü alacaktır.

iOS sistemli iPhone telefonlarda ekran görüntüsü  alma yöntemi

Akıllı Telefonlarda Ekran Görüntüsü Alma

iOS sistemi yüklü akıllı telefonlarda ekran görüntüsü alma yöntemi de Android sistemlerden çok farklı değil. Cihazınızın Power  tuşu ile Home tuşuna aynı anda basarak anında ekran görüntünüzü Android’ ler de olduğu gibi alabiliyorsunuz.

Bu yönteme alternatif olarak başka bir şekilde ekran görüntüsü almanız gerekirse ilk olarak cihazınızda Ayarlar menüsünden, Genel > Erişebilirlik > Assistive Touch adımlarını takip ederek Assistive Touch’ ı aktif hale getirmeniz gerekiyor.

Bu aktif ayarının ardından ekranınıza sanal tuş gelecektir. Sanal tuşa bastıktan sonra, Aygıt > Fazlası > Ekran Resmi adımlarını kullanarak da cihazınızda ekran görüntünüzü alabiliyorsunuz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu