Mobil

Akıllı Telefonlar İçin Şarj Sorununa Çözümler

Akıllı telefonların en baş ağrıtan konusu şüphesiz ki şarjın hızla tükenmesidir. Telefonun birçok özelliğinden kaynaklanan bu sorunun canınızı sıktığının farkındayız. Akıllı telefonunuzun şarjı yarım gün bile dayanmıyor mu ? Şarjını yeni tamamladığınız telefonunuz bu yönde sizi zor duruma sebep veriyorsa O halde, akıllı cep telefonlarınız için şarj süresini uzatabileceğiniz ve şarjın hızlı tükenmesine karşı alacağınız önlemler hakkında biraz bilgi sahibi olmaya ihtiyacınız var.

Doğru şarj etmek şart !

Akıllı Telefonlar İçin Şarj Sorununa Çözümler

Eğer telefonun pili tamamen tükenmeden şarja takıyorsanız bu durum sizin için ilerde başınıza dert olacak bir olaydır. Çünkü bu şekilde yapılan şarjlarda pil ömrü zamanla kısalmaktadır ve ne kadar şarj ederseniz edin, şarjınız size çok dayanmayacaktır. Doğru kullanım için, cep telefonunuz uyarı verdiği zaman şarja takmanızdır. Bir başka yapılan hata da telefonunuz şarjda iken daha şarj işlemi bitmemesine rağmen telefonunuzu fişten çekmenizdir. Bu durumda yine pil ömrünüz azalacaktır. Bu hatayı yapmazsanız pil ömrünü uzatabilirsiniz.

Ekran parlaklığını ayarlayın

Akıllı Telefonlar İçin Şarj Sorununa Çözümler

Pil ömrünü en çok etkileyen faktörlerin arasında yüksek ekran parlaklığı ile telefonunuzu kullanmanızdır. Telefonunuz bu durumda enerjisinin çoğunu ekrana harcayarak pilinizi hızlı bir şekilde tüketmektedir. Bu nedenle, telefonunuz ekran parlaklığını düşürerek kullanmanızda fayda var.

Duvar kağıdı ve temaları gözden geçirin

Akıllı Telefonlar İçin Şarj Sorununa Çözümler

Ana ekranda kullandığınız duvar kağıdı ve temalarda şarj süresini etkileyen hususlardan bir tanesidir. Eğer LCD ekran yerine AMOLED ekrana sahipseniz, bu durumda duvar kağıdınızı siyah olarak belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü siyah duvar kağıdı kullanılırken telefon daha az güç tüketecektir. Peki, LCD ekranlı çalışan bir telefona sahipseniz ne yapmalısınız? Bu durumda animasyonlu duvar kağıtlarını tercih etmemeniz gerekmektedir. Daha sade ve kullanılabilir bir duvar kağıdı telefonun şarj süresini uzatır.

Gereksiz uygulamaları silin

Akıllı Telefonlar İçin Şarj Sorununa Çözümler

Telefonunuzda gereksiz, kullanmadığınız uygulamalar var mı ? Hemen ilk işiniz bunları silmek olsun. Çünkü siz her ne kadar bu uygulamayı kullanmıyorsanız bile uygulama arka planda çalışmaya devam edebilmektedir ve arka planda çalışan uygulamalar her zaman şarjınızı tüketecek bir eylemdir.

Kablosuz bağlantılarınızı gözden geçirin

Akıllı Telefonlar İçin Şarj Sorununa Çözümler

Kablosuz bağlantı olarak aklınıza sadece Wifi gelmesin, bunun yanında Bluetooth ve GPS, 3G’yi de unutmamak lazım. 3G ve GPS tamamen şarjınıza odaklanarak çalışan bağlantılardır. Sık internet kullanıcısı iseniz elbette ki 3G veya Wifi’yi kapatmayı tercih etmeyeceksiniz. Fakat GPS ile sürekli bir işiniz yok, öyle değil mi? O halde, GPS bağlantınızı kapatarak telefonunuzu kullanmaya devam edin.

Arka planda çalışan uygulamalara dikkat !

Akıllı Telefonlar İçin Şarj Sorununa Çözümler

Siz o an için farkında olmasanız ve uygulamayı kullanmadığınızı düşünseniz bile bu uygulamalar arka planda çalışmaya devam ediyor olabilir. Arka planda çalışan gereksiz uygulamalar şarj miktarını ciddi biçimde azaltacak türdendir. Bunun önüne geçebilmeniz için arka plandaki uygulamaları tek tek kapatmanız gerekiyor.

Bu oldukça zaman alacak bir işlem olduğu için size bir uygulama tavsiye edeceğiz; Greenify uygulamasını kullanın. Bu uygulama tek tuşla arka planda çalışan uygulamalarınızı kapatma özelliğine sahiptir. Tavsiye edeceğimiz başka uygulama ise; Task Killer uygulaması. Uygulama ile arka planda çalışan uygulamalarınızı kapatabilir ve telefonun işlemcisini hızlandırabilirsiniz.

GREENİFY UYGULAMASI

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu