Mobil

Ağda Kayıtlı Değil Hatası ve Çözümü

Ağda kayıtlı değil sorunu, mobil cihazların doğru bir şekilde kullanılmasını engelleyen en büyük ağ sorunları arasında yer alıyor. Aslında bakarsanız akıllı telefonlarda en çok yaşanan sorunlar ağ sorunları. Mobil veri bağlantılarının yapılamaması, internete girememe gibi sorunlar bir yana, ağda kayıtlı değil hatası, direkt olarak telefon kullanımınızı engelleyen bir sorun.

Bu sorunu yaşadığınız zaman ekranda bir uyarı görüyorsunuz. Arama yapmak istediğinizde, mobil veri bağlantısı kullanmak istediğiniz de veya mesajlaşmak istediğiniz de bu yönde bir uyarı metni karşınıza çıkıyor. Uyarı metnini onaylasanız bile sorunu çözemiyorsunuz. Peki, bu hata neden karşımıza çıkıyor? En önemlisi çözüm yolumuz var mı?

Operatörler için Seçim Yapmayı Deneyin

Bu yönde hata mesajıyla karşılaştığınız zaman, operatör seçimini kontrol etmek gerekiyor. Operatör seçiminin yapılmaması ya da çift SIM kartı özelliği bulunan akıllı telefonlarda kullanılan hattın aktif edilmemesi, ağ hatası ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir.

Özellikle Android 8 sonrasında bu sorun sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Bizim için kesin bir çözüm değil ancak yine de operatör seçimini kontrol etmekle başlayalım. Öyle ki sorununuz bundan kaynaklı ise çok uğraşmanıza gerek kalmayacak. Sorun bundan kaynaklı değil ve çözüm bulamadıysanız, işlemler biraz daha uğraştırıcı olacak.

  • Telefonunuzun ana menüsü üzerinden “Ayarlar” kısmına girin.
  • Ayarlar menüsünden ise “Bağlantılar” seçeneğini seçin.
  • “Diğer Ağlar” yoluna girin ve “Mobil Ağlar” kısmını açın.
  • Son olarak “Ağ Operatörleri” bölümüne giriyorsunuz ve kullandığınız operatörü bu kısımda seçmeniz gerekiyor.

Sorunun hemen çözüleceğini düşünmeyin. Sorunun çözümü için yaklaşık bir 20 dakika kadar beklemek gerekebilir. İsterseniz işlemden bir 20 dakika sonra telefonunuzu yeniden başlatabilirsiniz. İlk çözümü denedik ve buna rağmen arama yapmak istediğimiz de ya da telefonu kullanmak istediğimiz de ağda kayıtlı değil uyarısı ile karşı karşıya kalıyoruz. O zaman ikinci aşamaya geçmemiz gerekiyor.

Ağda Kayıtlı Değil Hatası ve Çözümü

IMEI Numarasını Kontrol Etme

IMEI numarası; her GSM cihazına henüz üretim aşamasında yüklenen benzersiz bir numaradır. Bir nevi cihazınızın kimlik numarasıdır. Nasıl ki biz TC kimlik numarası kullanıyoruz, aynı şekilde akıllı telefonlar için de IMEI numarası kullanılmakta. 15 haneli bu kod ağda kayıtlı değil hatası ile doğrudan ilişkili. Genel olarak 4 maddeden söz ederek ilişkiyi açıklayalım.

  • 2.El Telefon Aldım: Diyelim ki ikinci el bir telefon aldınız. Eğer bu telefonun IMEI numarasında bir sıkıntı varsa ve cihaz kullanım dışıysa, ağ hatası uyarısı alacaksınız. Çünkü telefonunuzun sorunsuz bir IMEI koduna sahip olması gerekiyor.
  • Replika Telefon Aldım: Replika telefonlar, kopya telefonlardır. Genelde Çin malı, ünlü markaları taklit eden telefonlar sunulur. Bu telefonlarda sahte IMEI sorunu çok sık yaşanır. IMEI sahte ise yine aynı hata ile karşılaşırsınız.
  • IMEI Kopyalanabilir: Telefonunuzun IMEI numarası benzersiz bir numaradır. Başta söyledik, her cihaz için ayrı bir kod var. Eğer kullandığınız cihazın kodu kopyalanır, yani klonlanır ve başka bir cihazda daha kullanmaya başlanırsa, bu durumda güvenlik için kod devre dışı bırakılacaktır. IMEI numaranızı buradaki bağlantıyı kullanarak e-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz. Eğer böyle bir durum varsa ve IMEI kodunuz kopyalanmışsa, mutlaka yetkili birimlerle iletişime geçin.
  • Telefonu Yurtdışından Aldım: Yurtdışından alınan akıllı telefonların IMEI kaydının yapılması gerekiyor. Eğer belirtilen sürede IMEI kaydını yaptırmazsanız, yine kodunuz kullanım dışı kalacaktır. Bu durumda da ağda kayıtlı değil hatası ile karşı karşıya kalırsınız.

Ağda Kayıtlı Değil Hatası ve Çözümü

ROM Yükleme

Tüm bu işlemler sorununuzu çözmeyebilir. Bir yol daha var. Fakat bu yol herkesin uygulayabileceği şekilde değil. Cihazınıza sınırlamaları kaldıracak bir ROM yüklemesi yapabilirsiniz. ROM yükleme işlemi ise kolay bir işlem değil. Mutlaka profesyonel kişilerce yapılması gerekir. Ayrıca telefonunuz garanti dışında da kalabilir. Telefonunuza bir nevi özelleştirilmiş bir işletim sistemi yüklüyorsunuz. Mutlaka profesyonel destek alınması lazım.

IMEI numaranızda sorun yok, operatör seçiminizi yaptınız ve ROM yüklemesi yapmak istemiyorsunuz. Hala ağda kayıtlı değil hatası ile karşılaşıyorsanız, yetkili bir servis ile iletişime geçin. Sorunu tek başınıza çözemeyebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir Yorum

  1. Hocam selamün aleyküm ben 2. El yurtdışı note 9 aldım imei sorguladım imei vestel marka bi telefona ait türk telekom hattımı takınca okuyor ama arama falan yapılamıyor Vodafone hattını takınca da sadece WiFi’ye bağlı iken arama yapıyor bunun çözümü nedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu