Teknoloji

Adidas Uzayda Ayakkabı Üretecek

Son birkaç yıldır uzaya aşırı ilgi gösterilmeye başlandı. NASA’nın araştırmalarını yoğunlaştırması ve artık araştırmaları hakkında daha fazla veriyi paylaşması, bunun yanında SpaceX firmasının yaptığı yatırımlar, uzay turizminin 2021 yılında başlayacak olması ve daha birçok haber. Tüm bunlar uzaya olan ilgiyi bir hayli artırmış durumda. Artan bu ilgiyi kullanmak isteyen markalar var. Bunlardan birisi de Adidas.

Ünlü spor ürünleri üreticisi Adidas, yaptığı son açıklamada uzayda ayakkabı parçası üreteceklerini belirtti. Uluslararası Uzay İstasyonu ABD Ulusal Laboratuvarı içerisinde üretilecek olan ayakkabı parçası için detaylar da paylaşıldı.

Adidas Uzay Ayakkabısı Üretecek

Ayakkabı parçası üretimi için gerekli anlaşmalara vardıklarını belirten Adidas, bu konuda nasıl bir çalışma yapacaklarına ilişkin paylaşımlarda da bulundu. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre üretilecek olan ana parça, mini parçalar halinde hazırlanacak.

Üretim için kullanılacak mini parçaları bir araya getirmek yeterli olacak. Parçaların bir araya getirilmesi adına, gerekli olan özel ekipmanlar da hazırlanacak. Tüm bu ekipmanlarla beraber üretimin kolayca yapılması sağlanacak.

Hazırlanan üretim ekipmanlarını ve parçalarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderecek olan Adidas, astronotların üretim yapmasını sağlayacak. Bir reklam çalışmasından öteye geçeceğini düşündüğümüz üretimin yanında astronotlara özel ayakkabıların da gönderileceği açıklandı.

Her ne kadar Adidas bu konuda bir ilki gerçekleştiriyormuş gibi gözükse de aslında durumun biraz daha farklı olduğunu eklemek gerekiyor. Daha önce NASA farklı şekillerde çalışmalar yapmıştı. Uluslararası Uzay İstasyonu içerisinde bir 3 boyutlu yazıcı bulunuyor. Yani bu tür çalışmalar daha önce de denendi. Hatta, daha önce sitemizde bir firmanın uzayda et ürettiğinin haberini yapmıştık.

Uzayda et üretilmesinde de yine uzay istasyonundan yararlanılmıştı ve buradaki ekipmanlar kullanılmıştı. Görünen o ki benzeri çalışmalar gelmeye devam edecek.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu