Ana Sayfa Teknoloji 5G Destekli Akıllı Lastik Pirelli Cyber Tyre

5G Destekli Akıllı Lastik Pirelli Cyber Tyre

5G Destekli Akıllı Lastik Pirelli Cyber Tyre

5G teknolojisi için çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor. Henüz tam olarak kullanılmaya başlanmayan 5G teknolojisinin, önümüzdeki yıldan sonra çeşitli ülkelerde kullanılmaya başlandığını göreceğiz. Giderek yaygınlaşacağı düşünülen 5G teknolojisi için yeni cihazlar da geliştirilmeye devam ediyor. Son olarak lastik devi Pirelli bu konuda önemli bir adım attı. Lastik devi, 5G destekli akıllı lastiklerinin tanıtımını gerçekleştirdi. Pirelli Cyber Tyre adıyla duyurulan yeni lastik, sürücülerin işini bir hayli kolaylaştıracak.

Pirelli Cyber Tyre Yol Durumunu Raporlayabilecek

İçerisinde özel bir 5G modülü bulunduracak olan lastik, sensörler sayesinde yoldaki verileri toplayabilecek ve lastiğin anlık durumunun takip edilmesini sağlayacak. Elde edilen veriler, aracın multimedya sistemine aktarılabilecek ya da doğrudan akıllı telefonlara yüklenebilecek olan bir uygulama üzerinden kontrol yapılabilecek.

Pirelli bunun için özel bir mobil uygulama hazırladıklarını da duyurmuş durumda. Lastiğin yeteneklerine baktığımız zaman ise robotları aratmayacak bir teknoloji görüyoruz. Pirelli Cyber Tyre, yolun durumunu anlık olarak izleyebiliyor. Yolda ıslaklık varsa ve yol tutuşunda bir düşüş yaşanmaya başlamışsa, sürücü bunun için uyarılıyor.

5G Destekli Akıllı Lastik Pirelli Cyber Tyre

Eğer ıslaklık seviyesi artıyor ve aracın güvenli frenleme mesafesi için gerekli olan yol tutuşunda bir düşüş yaşanmaya devam ediyorsa, lastik bu konuda sürücülere bildirim gösteriyor ve anlık olarak durumun değerlendirilmesi sağlanıyor.

Sadece yoldaki durum hakkında bilgi verilmiyor. Pirelli Cyber Tyre, lastiğin durumu hakkında da detaylı analizler sunuyor. Sürtünme seviyesi, lastik dişlerinin yıpranma durumları ve lastikteki basınç değeri hakkında detaylı bilgiler sürücülere sunularak, sürücülerin güvenli bir şekilde yol alması sağlanıyor.

5G Destekli Akıllı Lastik Pirelli Cyber Tyre

Audi ve Pirelli ortaklığı ile geliştirilen akıllı lastiklerin, ilk etapta Audi araçlarında kullanılması bekleniyor. Fakat Audi ile sınırlı kalmayacak bir teknoloji söz konusu. Pirelli tarafından yapılan açıklamaları değerlendirecek olursak, 2022 yılından sonra tüm binek otomobil sınıflarında kullanılabilecek olan bir akıllı lastik teknolojisi ile karşı karşıya kalacağız.

Merak Edenler İçin

Daha önce Continental Care akıllı lastiklerinden söz etmiştik. Dilerseniz aşağıda yer alan linkten bu lastikler hakkında da bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kendi Basıncını Ayarlayan Akıllı Lastik Continental CARE!

Lise döneminde teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmeye başladım. Zamanla işin mutfak kısmı olarak gördüğüm yazılım dünyasına ilgim arttı ve bunu meslek olarak seçip yazılım mühendisi oldum. Hem bu süreçte sektör hakkında elde ettiğim deneyimleri hem de yakından takip etmeye devam ettiğim teknoloji dünyasındaki gelişmeleri, mümkün olduğunca kaliteli içerikler hazırlayarak paylaşmaya çalışıyorum.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin