Teknoloji

3D Yazıcı ile Yapay Kan Damarı Üretildi

3 boyutlu yazıcılar, biomedikal alanda da sıkça kullanılmaya başlandı. Özellikle protez yapımlarında ve benzeri destekleyici ürünlerin üretilmesinde 3D yazıcılardan yararlanılıyor. Fakat işin bir de farklı boyutu var. Öyle ki 3D yazıcılar yavaş yavaş yapay hücrelerin üretilmesinde de kullanılır oldu. Daha önce 3D yazıcı ile üretilen canlı bir kalp hücresinin çoğalmasının sağlandığı açıklanmıştı. Şimdi ise benzeri bir haber geldi. Bu kez bilim insanları 3D yazıcıları kullanarak canlı kan damarı oluşturmayı başardı. Üstelik bu kez kan damarı canlılar üzerinde de denendi.

3D Yazıcı Hastalara Çare Olabilir

Rensselaer Politeknik Enstitüsü tarafından yapılan çalışma sonrasında 3 boyutlu yazıcılar kullanılarak canlı kan damarları oluşturuldu. Kök hücre üzerinden üretildiği belirtilen canlı kan damarları, belli bir süre özel hazırlanmış ortamda tutulduktan sonra deney için farelere nakledildi. Damarların içerisine kan verildiği zaman, canlı hücreler gerçek bir damar gibi görev aldı.

Farenin vücuduna yerleştirilen kan damarının sorunsuz bir şekilde vücuda uyum sağlaması, bilim dünyası için de çok önemli bir örnek oluşturmuş oldu. Üstelik sadece canlı kan damarlarının üretilmediğini de belirtelim.

Bunun dışında canlı cilt yüzeyi üretimi de başarılı oldu. Yine testlerde de 3 boyutlu yazıcı ile üretilmiş olan ciltlerde de başarı elde edildi. İlk olarak hayvanlarda deneme yapılmış olsa da çok kısa bir süre içerisinde insanlarda da deneme yapılması bekleniyor.

Özellikle damar tıkanıklığı hastalıklarında, damar değişimleri ve yanık gibi cilde zarar veren durumlar sonrasında cilt tedavisi için yeni teknolojinin kullanılması ön görülüyor. Tabii ki insanlı testlerin yapılması için çok daha uzun bir zaman gerektiğini de belirtelim. Uzmanlara göre bir süre daha canlı hücrelerin hayvanlar üzerinde nasıl bir etki yaptığını takip etmek gerekecek. Hücreler ilk etapta uyum sağlamış olsa da uzun vadede sorunlar yaşanabilir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu