Ana Sayfa Bilgi 1 Cent Kaç TL Eder? Cent’i TL’ye Çevirme

1 Cent Kaç TL Eder? Cent’i TL’ye Çevirme

1 Cent

Dünya ekonomisinde özellikle dolar ve cent kullanımı oldukça yaygın bir durumdadır. Cent para biriminin, dünya ekonomisini yönlendiren Amerika Birleşik Devletleri tarafından kullanıldığını göz önüne alırsak, sık kullanım sebeplerinden birini de görmüş oluruz. Hatta dolar kullanan pek çok ülkenin para birimlerinden birinin de cent olduğunu söyleyebiliriz. Para birimi olarak cent kullanmayan, kendi para birimini kullanan ülkelerde de çoğunlukla cent çevirme işlemi uygulanır. Özellikle alım satım işlemlerinde ve ülkeye turist gelişlerinde cent ve dolar çevirimi yapılır. Türkiye’de bu ülkelerin arasında yer aldığı için Cent’i TL’ye çevirme işlemi tercih edilir.

Cent Para Birimi Nedir?

Kelimenin kökenine baktığınızda, Latince ‘centum’ olduğunu görürsünüz. Anlamı da 100 olarak bilinir. Kâğıt paradan daha çok madeni para birimi olarak kullanılır. Çoğunlukla kullanımı Amerika Birleşik Devletleri’nde olsa da Kanada ve ABD’de cent için peni tabiri de tercih edilir. Cent’in para birimindeki sembolü ise ¢ şeklinde ifade edilir. Dünya üzerinde pek çok ülkenin ulusal para birimidir. Ülkemizde ulusal olarak kullanımı yoktur, fakat ulusal olarak kullanan ülkelerle yapılan ticari işlemlerde, cent TL’ye çevrilerek kullanılır.

Cent’i TL’ye Çevirme

Cent para birimi, kullanılan temel paranın 1/100’üne eşittir. Ekonomik kullanımı dünya üzerindeki ülkelerde yaygın olsa da ulusal para birimi olarak Cent’i tercih etmeyen ülkeler de vardır. Kullanan ve kullanmayan ülkeler arasındaki para işlemlerinde ise çevirmeler yapılır. Daha öncesi için, kullanım alanları ortak olan dolar ve cent arasında da çevirmeler yapılır. Örneğin: 1/100 oranından hareketle, 1 dolar 100 Cent şeklinde bir çeviri yapabiliriz. Bu tıpkı, Türk para birimi TL’deki 1TL’nin 100 Kuruş etmesi ile benzer çevirme işlemidir. 0.5 dolar 50 cent ederken, 0.5 TL’de 50 kuruş eder. Aynı şekilde 10 dolar 1.000 cent, 100 dolar 10.000 cent diye devam ederken, bununla birlikte TL’de 10 TL 1.000 kuruş, 100 TL 10.000 kuruş şeklinde devam eder. Cent ve TL çevirme işlemi kendi ulusal para birimleri dışında birbirleri ile de çevrilir. Özellikle döviz kurlarında bu çevirmeler oldukça kazanç sağlar. Ticari faaliyetlerde uğraşanların sıkı sıkı takip ettiği döviz kurları vardır.

1 Cent Kaç TL Eder?

Kendi ulusal para birimimiz olan TL’yi dünyanın her yerinde kullanmak mümkün değildir. Bunun için dünya ekonomisinde çoğunlukla kullanılan ulusal para birimlerinden biri olan Cent’i kullanabiliriz. Bunun için de TL’yi Cent’e çevirme işlemi yapılır. Örnek bir çevirme işlemi için doları 7.39 olarak aldığımızda 1 dolar 7.39 olursa, 1 cent ise 0,0739 TL olarak hesaplanır. Yani bu hesaba göre 1 cent 0,0739 TL diyebiliriz. Diğer şekilde de:

  • 1 cent = 0,0739 TL
  • 10 cent 0,739 TL
  • 100 cent 7,39 TL olarak hesaplanır.

Gazetecilik bölümü mezunu biri olarak kendimi teknoloji alanında özgür hissediyorum. Bu nedenle teknoloji, oyun bölümlerinde araştırmalar yaparak yazılarımı Help 724 sitesinde paylaşmaya başladım. Özellikle sosyal medya, uygulamalar, internet siteleri ve oyunlar alanında edindiğim bilgi ve tecrübeler sizlerle beraber olacak. Paylaştığım içerikler ile ilgili soru ve görüşlerinizi ileterek bana destek olabilir ve sizin isteklerinize yönelik içeriklerde hazırlayabilirim.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin