Yazılım

1 Byte Kaç Bit Eder? Bit ve Byte Nedir?

Günümüz dünyası, teknolojik faaliyetlerin hız kazandığı bir durumdadır. Pek çok işlemimizi elektronik ortamlarda bilgisayarlar aracılığıyla gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle de teknolojik faaliyetlerle aramızın iyi olması, bilgisayar kullanımını bilmek oldukça önemlidir. Özellikle bilgisayar dili günlük konuşma diline de yayılmış bir durumda. Bilgisayar dilinin en çok kullanılan terimleri arasında da Bit ve Byte yer alır.

Bu terimler daha çok bilgisayar dilinin haberleşme aracılığında ifade edilir. Bilgisayar kullanımı her ne kadar çok yaygın olsa da “Bit ve Byte Nedir?” sorusuna cevap verebilen çok az kişi vardır. Diğer yandan bilgisayar terimlerin karşılığını anlamlandırabilenler çıksa da 1 Byte kaç bit eder, hesaplamasını yapabilenler daha azdır. Bu nedenle bu yazımızın içerisinde gerekli açıklamalarla, bilgisayar terimlerinden Bit ve Byte hakkında bilgilendirme yapacağız.

Bilgisayar Dilinde Bit ve Byte Kavramları 

Bit ve Byte Nedir?” sorusunu açıklamak için en küçük birim olan Bit’ten başlayabiliriz. Bilgisayar dili içerisinde kullanılan ve en küçük birim olan 8 karakterli terim Bit’tir. Bilgisayar içerisindeki boyutları ve alanları ifade etmek için kullanılan terimler Bit ile başlar Yottabyte kadar devam eder. Byte ise toplamda 8 Bit’e eşit olan veri boyutudur. Bu terimler bilgisayar dili içerisinde daha çok dosya boyutlarını ifade etmek için kullanılır. Elbette bu durum en çok internet ağı üzerinden haberleşme yapılırken yani veriler arası dosya gönderiminde ifade edilir.

Bu terimler ilk kez 1946 yılında ortaya atılmış ve günümüze kadar kullanımı çok sık ilerlemiştir. Dosyaların boyutları için sadece Bit ve Byte kullanımı olmaz. Artan veri büyüklüğüne göre sıralanan; Kilobyte, Megabyte, Gigabyte da vardır. Veri boyutlarının büyüklüğüne göre isimlendirilen bu terimlerin her biri bilgisayar ekranında yer alan bir harfi temsil etmektedir.

1 Byte’ın Bit Karşılığı Nedir?

Byte ve Bit terimlerini açıklarken söylediğimiz gibi Bit en küçük birim olduğu için kendisinden sonra gelen Byte’ı oluşturur. Bunun için de 8 Bit 1 Byte ederken, 1 Byte 8 Bit’e eşittir diyebiliriz. Böylelikle de “1 Byte kaç Bit eder?” sorusunun cevabını da vermiş oluruz. Diğer yandan Bit, Byte, Kilobyte, Megabyte, Gigabyte terimleri de birbirinden türemiş ve birbirlerini etkileyen terimlerdir. Bunun için bazı birkaç hesaplamaları bilmekte de fayda vardır.

  • 8 Bit 1 Byte
  • 1024 Byte 1 Kilobyte
  • 1024 Kilobyte 1 Megabyte
  • 1024 Megabyte 1 Gigabyte’a eşittir.
Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu